Memory Management Mavi ekran Hatası

İşletim sistemi
Windows 10

Sonmohicann

Hectopat
Ekran kartı ve RAM'lerimi değiştirdim. Formatla temiz kurulum yaptım 3 gün önce. Ama günde 1 kere bilgisayarı ilk açtığımda mavi ekran hatası alıyorum. Sonra yeniden başlatıyor bilgisayarı masaüstü geliyor hop tekrardan bilgisayar kendi kendine yeniden başlıyor. Her sabah böyle uğraştıktan sonra gün boyu sıkıntısız kullanıyorum bilgisayarı. Dmp dosyalarını ekleyeceğim. RAM'leri Windows Memory diagnostic ile test ettiğimde bir sorun çıkmamıştı gece de Memtest86'yı açacağım.
Ryzen 7 3700X
G.Skill Ripjaws V 32 GB 3600MHz(16x2)
MSI B450TOMAHawk Max(4133MHz kadar destekliyor)
Zotac 3060 Ti
Ve windows update 2OH2 güncellemesi yüklerken hep bu hatayı alıyorum.
Güncelleştirmeleri yüklerken bazı sorunlar oluştu, ancak daha sonra yeniden deneyeceğiz. Bunu görmeye devam ederseniz ve bilgi için Web'de arama yapmak ya da destek birimine başvurmak isterseniz bu yardımcı olabilir: (0x80073701)

Memtest86 testi yani RAM testi yapın. XMP kapalı şekilde yapınız. Sonuçlar paylaşın. Toplam 2 test ayrı ayrı yapın. Emin olmak için. RAM'lere overclock yaptıysanız geri çekin.

Memtest86 ile RAM Testi - YouTube

"sfc /scannow" rehberini uygulayın.
SFC /scannow komutu nedir? Ne işe yarar? | Technopat Sosyal

Ekran kartı sürücülerini güncelle.
En başta DDU ile var olan ekran kartı sürücünü sil. Sonra ekran kartının kendi siteisnden en güncel WHQL imzalı sürücüyü indir.
DDU ile Sürücü Kaldırma Rehberi | Technopat Sosyal

Genel olarak RAM ile ilgili mavi ekranlar oluşmuştur. RAM'lerde şüpheleniyorum. O yüzden ilk önce RAM testi yapın. Ayrı ayrı 8 GB yapın. XMP kapatın. Overclock varsa geri çekin.

Memtest'te bir sorun çıkmadı. Dmp dosyasını elimden geldiğince açmaya çalıştım windbg ile Memory corruption veya Memory corruption One Bit isimlerini gördüm.DMP dosyalarından anlayan biri bakabilir mi rica etsem şimdiden teşekkür ederim.

Demin yine günün ilk mavi ekranlarını aldım. System Service Exception ve irql not less or qual kodlari idi. DMP dosyalarını da yükledim bakabilirseniz çok memnun olurum şimdiden çok teşekkür ederim
Memtest'te tekli çiftli XMP açık kapalı tüm kombinasyonlarla test yaptım hiç hata almadım. En güncel WHQL ekran kartı driveri kurulu. Fikri olan varsa paylaşırsa duymaktan denemekten mutluluk duyarım.

Geç baktığım için kusura bakmayın. Canlı derslerim ve bazı acil işler çıktı. O yüzden bakamadım.

Memtest86 testlerini nasıl yaptınız? Ayrı ayrı yaptınız mı peki? Yapmadıysanız yapın.

Gerçekleri söyleyeceğim. Bu minidumplardan fazla bir şey anlayamadım.

"DISM" rehberini uygulayın.
[Rehber] DISM aracı nedir ve nasıl kullanılır? | Technopat Sosyal

Ekran kartı sürücünü her zaman güncel tut.

Her mavi ekran aldığında buraya minidump dosyanı at. Ben bakmaya her zaman çalışırım. Eğer beni aşarsa daha bilgili üyelerden yardım isterim.

Yok hocam olur mu öyle şey ne demek. Yardımcı olmaya çalıştığınız için minnettarım. RAM ve ekran kartını yeni aldım eğer bir sıkıntısı uyumsuzluğu vs varsa değiştirmek isterim en kısa sürede ve birazcıkta mavi ekrandan rahatsızım bu yüzden gece gündüz durmadan yerli yabancı forum bakıyorum yardım arıyorum.
Memtest'te önce 1 RAM'i test ettim sorun çıkmadı sonra bugünde 2 RAM'i XMP açık test ettim onda da sorun çıkmadı. Diğer RAM'i tek test edecektim ama hem uzun sürdüğü için hem de şu an takılı olduğu slottamı(4. slot) yoksa ilk RAM'i taktığım 2. slotta mı test etmeliyim bilmediğim için test etmedim.(Anakart kılavuzunda her zaman ilk RAM'i 2.slota takın diyor)
Anakartın sitesinde baktığımda RAM'lerim uyumluluk listesinde gözükmüyor ama başka bir siteden baktığımda uyumlu gözüküyor.
Cidden anlamadım günde sadece bilgisayarı ilk açtığımda mavi ekran alıyorum. Oyundayken boştayken veya gün içinde yeniden başlattığımda hiç mavi ekran almıyorum
Memtest sonuçları:memtest - Google Drive
DISM ve SFC scannow komutlarını her mavi ekrandan sonra yapıyorum ama hiçbir şey bulmuyor ve fark etmiyor. Diğer gün sabah yine mavi ekran alıyorum

Belki sama olabilir ama hızlı başlatmayı kapatmayı dener misin? Biraz uzun açılacaktır ama denemekten zarar gelmez. :D

Test etmedin RAM'i test etmeye çalış. Onda hata çıkmazsa artık başka bir hata var demek. O zaman siz her zaman mavi ekran aldığınızdad buraya minidump dosyanı paylaş.

Belki sama olabilir ama hızlı başlatmayı kapatmayı dener misin? Biraz uzun açılacaktır ama denemekten zarar gelmez. :D

Test etmedin RAM'i test etmeye çalış. Onda hata çıkmazsa artık başka bir hata var demek. O zaman siz her zaman mavi ekran aldığınızdad buraya minidump dosyanı paylaş.

Onu yabancı forumda gördüm dün gece. Fast Boot diye geçiyordu Windows ayarlarından kapadım ama bu sabah yine mavi ekran aldım. Eğer başka yerden ayrıca kapatılıyorsa onu bilmiyorum. Diğer RAM'i de uyumadan teste koyarım bu gece. Hangi slotta test etmemi önerirsin. Şu an takılı olduğu 4.slottamı yoksa 2. slota mı takayım?

Yeni konular

Geri
Yukarı