"Memory modules were found on non-optimized memory slot" hatası

LPvl

Femtopat
Daha fazla  
Selamlar.
  • Intel i7 10700K.
  • RTX 2060.
  • Corsair H45 işlemci sogutucu.
  • MSI Mag B460M Mortar anakart.
  • 480 GB SSD.
  • 1 TB HDD.
  • Ve Thermaltake V200 kasam var.
Bilgisayar açılırken böyle bir yazı alıyorum ve enterlasam da bir yere ulaşamıyorum. Sorun nedir ve nasıl çözerim?
Ayrıca bilgisayarımı 2 gün önce aldım. Ekran kartımı ve Windows'u güncellemeden önce Valorant'ta 300-350 FPS oynarken güncelledikten sonra 200-180 tarzı FPS'lere kadar düştü. Yardım edin lütfen.

20201203_142436.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
4 ram slotu olan bir anakarta 2 tane ram takacaksanız eğer işlemciden uzak olan kenardan başlayıp araya 1 tane boşluk bırakarak takmanız gerekiyor ramleri. Şekilde gösterdiği gibi A2 ve B2 olarak taktığınız zaman bu hatayı vermeyi kesecektir. Ramleri bu şekilde takmamızın sebebi ise çift kanallı olarak çalıştırarak 2 kat bant genişliği elde etmektir.

4 ram slotu olan bir anakarta 2 tane ram takacaksanız eğer işlemciden uzak olan kenardan başlayıp araya 1 tane boşluk bırakarak takmanız gerekiyor ramleri. Şekilde gösterdiği gibi A2 ve B2 olarak taktığınız zaman bu hatayı vermeyi kesecektir. Ramleri bu şekilde takmamızın sebebi ise çift kanallı olarak çalıştırarak 2 kat bant genişliği elde etmektir.
Bunu yapacagim yarın ama bir gün kullanmam gerekiyor. Herhangi bi problem yaşar mıyım? Yavaşlık, FPS düşüşü, donma vesaire?
Bellekleri optimize olmayan yere taktığınızı söylüyor. Resimdeki gibi bir boşluk bırakarak A2 ve B2 olacak şekilde takabilir misiniz?
Takabilirim, yarin takacagim ama bir sorum daha olacak. Yarina kadar bilgisayarda dursam herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım? FPS, yavaşlık, donma vesaire?

Görselde gösterilen şekilde bellekleri takmazsanız ekstra olarak kazanacağınız performansı kazanamazsınız. Oyun performansını ve diğer işlemleri oldukça etkiliyor o şekilde takılması çünkü bellekler çift kanal çalışıyor.

Zararı olur mu? Ek olarak kazanacağınız performanstan şu anlık yararlanamamak dışında bir zararı olmaz.

Aynı sorun birebir bende de mevcut. Kafayı yedirecek bana! Dediğin gibi RAM slotlarını istediği yere taktığım da görüntü güç geliyor fakat görüntü gelmiyor. Sonra eski yerlerine döndürünce çalışıyor ama yine bu uyarıyı veriyor. Herhangi bir çözüme ulaşabildin mi acaba?

Geri
Yukarı