Çözüldü XMP ile Memtest86 sonucu normal midir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhaba. Bilgisayar sürekli mavi ekran hatası veriyordu ve araştırdıktan sonra RAM arızası olduğunu söylediler. Memtest86 adlı programı indirip test yaptım ve hala devam ediyor. Görseldeki şekilde yazılar var ama sorun anakartta mı, RAM'de mi yoksa RAM girişinde mi çözemedim. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim ☺️

Dosya Ekleri

• IMG_20230205_215121.jpg
    IMG_20230205_215121.jpg
    290,4 KB · Görüntüleme: 135
  • IMG_20230204_230133.jpg
    IMG_20230204_230133.jpg
    182,2 KB · Görüntüleme: 114
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Tabii. Eğer yeni RAM alıyorsanız pek gerekli olduğunu düşünmüyorum. Yeni RAM alma sebebiniz bu yaşadığınız sorunsa, 3200MHz ile kullanmak çok fazla performans farkı yaratmaz. Gereksiz bir masraf olur.

Ben zaten RAM'leri 32 yapmayı düşünüyordum o da bahanesi oldu. Hem bu sayede anakartta sorun var mı onu çözmüş olacağım. Pek sanmıyorum ama bir de yeni RAM'ler gelince eskisini garantiye gönderir zaman kaybetmem usta 😊

Şu an XMP kapalı bir şekilde 3200 MHz de stabil olarak kullanıyorum ve sistem de herhangi bir sorun yok. Galiba RAM'ler arızalı ve MHz yükseltince hata veriyor büyük ihtimalle. Bu şekilde kullanmaya devam edeceğim yardım eden herkese çok teşekkür ediyorum 😊 İyi ki varsınız Technopat 👍
RAM'de herhangi O.C ayarı mevcut mu? RAM arızası gibi duruyor. XMP açıksa kapatıp testi tekrarlar mısın? Bir de anakartın nedir? Anakartın doğru 2 slotuna RAM'leri taktığından da emin ol eğer 4 slot varsa.

O.C mevcut değil reis. XMP açık şu an kapatıp tekrar yapayım. Anakart B450 Tomahawk Max. 4 slot var 2 ve 4 de takılı reis. Bu arada elektrik kesintisinden sonra böyle oldu maalesef.

Hocam normal demek için bin şahit lazım.

Hocam o 4. slota geçmiş diye yazıyor öyle.

Peki hangi RAM'in arızalı olduğunu nasıl anlayacağım. Bir de tanıdığım bir bilgisayarcı telefonda belki RAM'ler değil anakarttaki RAM girişleri de agrizali olabilir dedi. Nasıl anlayabilirim bunu?

Peki hangi RAM'in arızalı olduğunu nasıl anlayacağım.
Söküp tekrar tekrar test ederek.

Bir de tanıdığım bir bilgisayarcı telefonda belki RAM'ler değil anakarttaki RAM girişleri de agrizali olabilir dedi. Nasıl anlayabilirim bunu?
Elektirk kesintisinde RAM'in bozulması bana daha olası geliyor zira içinde çip var. Anakart RAM yuvasında ise bakırlar var. Bozulma ihtimali daha düşük. Ha anakart bozulmuş olabilir tabi. Bunu anlamanın yolu da RAM'ini başka sistemde test etmek.

Söküp tekrar tekrar test ederek.

Elektrik kesintisinde RAM'in bozulması bana daha olası geliyor zira içinde çip var. Anakart RAM yuvasında ise bakırlar var. Bozulma ihtimali daha düşük. Ha anakart bozulmuş olabilir tabii. Bunu anlamanın yolu da RAM'ini başka sistemde test etmek.

Öncelikle siz geldiğiniz çok mutluyum ve teşekkür ederim ☺️ şu an teker teker test yapıp hangi RAM'de sorun var bulmaya çalışacağım. İkinci olarak o mavi ekrandaki hatanın artık kesinlikle RAM'lerden olduğunu söylememiz mümkün mü?

Maalesef henüz söylemek mümkün değil. Recep Bey'in de dediği üzere RAM'leri teker teker her slotta ayrı test edin. Örneğin birinci RAM'i 4 slotta birden test edin. Zaten eğer slotlarla ilgili bir problem varsa bu bahsettiğim işlemi yaptığınızda arızalı slot hariç diğerlerinde hata almazsınız. Eğer birinci RAM'de tüm slotlarda hata alırsanız aynısını ikinci RAM ile de deneyin. Yine her slotta hata alırsanız, kuvvetle muhtemel RAM'ler arızalanmıştır. Garantiye gönderebilirsiniz garantisi devam ediyorsa.

Ek olarak bu bahsettiğim testlerin bitmesini beklemenize gerek yok. 2. aşamaya kadar hata verip vermediğini kontrol edin. 2. aşama sonunda hata vermezse testi iptal edip diğer slotlara geçin. Genellikle ciddi bir arızada 2. aşama sonuna kadar hata alıyorsunuz zaten.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı