Çözüldü XMP ile Memtest86 sonucu normal midir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhaba. Bilgisayar sürekli mavi ekran hatası veriyordu ve araştırdıktan sonra RAM arızası olduğunu söylediler. Memtest86 adlı programı indirip test yaptım ve hala devam ediyor. Görseldeki şekilde yazılar var ama sorun anakartta mı, RAM'de mi yoksa RAM girişinde mi çözemedim. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim ☺️

Dosya Ekleri

• IMG_20230205_215121.jpg
    IMG_20230205_215121.jpg
    290,4 KB · Görüntüleme: 139
  • IMG_20230204_230133.jpg
    IMG_20230204_230133.jpg
    182,2 KB · Görüntüleme: 119
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Tabii. Eğer yeni RAM alıyorsanız pek gerekli olduğunu düşünmüyorum. Yeni RAM alma sebebiniz bu yaşadığınız sorunsa, 3200MHz ile kullanmak çok fazla performans farkı yaratmaz. Gereksiz bir masraf olur.

Ben zaten RAM'leri 32 yapmayı düşünüyordum o da bahanesi oldu. Hem bu sayede anakartta sorun var mı onu çözmüş olacağım. Pek sanmıyorum ama bir de yeni RAM'ler gelince eskisini garantiye gönderir zaman kaybetmem usta 😊

Şu an XMP kapalı bir şekilde 3200 MHz de stabil olarak kullanıyorum ve sistem de herhangi bir sorun yok. Galiba RAM'ler arızalı ve MHz yükseltince hata veriyor büyük ihtimalle. Bu şekilde kullanmaya devam edeceğim yardım eden herkese çok teşekkür ediyorum 😊 İyi ki varsınız Technopat 👍
BIOS son sürümü değil ama bir önceki sürüm yüklü şu an isterseniz hemen son sürüme çekebilirim. Bir de benim anlamadığım şey RAM'ler neden XMP açıkken hata veriyor da kapatınca hata vermiyor?

XMP kapalı bir şekilde alt bölümde RAM frekanslarının olduğu bir yer manuel olarak yükseltip test ettim hata vermedi. XMP açmadan frekansı yükseltmek zararlı olur mu? Bir de RAM'ler XMP açıkken Memtest66 da hata veriyor yani RAM'ler bozuk mu sizce?
BIOS güncellemesi yapıp dene, emin olamayız. Belki anakart ve BIOS sürümü ile alakalıdır.

BIOS güncellemesi yapıp dene, emin olamayız. Belki anakart ve BIOS sürümü ile alakalıdır.

Şu an güncelledim reis tekrar XMP açık bir şekilde 2 profilde de deneme yapacağım ama benim sormak istediğim şey XMP açmadan RAM'lere manuel OC yapmak zararlı mı? Bir de XMP açıkken hata veren RAM'lar arızalı mıdır?

Güncellemeden sonra da oluyorsa tek bir sorum var, RAM'leriniz kaç Mhz destekliyor ve siz kaça çıktığınızda çökmeler başlıyor?

Güncellemeden sonra da oluyorsa tek bir sorum var, RAM'leriniz kaç MHz destekliyor ve siz kaça çıktığınızda çökmeler başlıyor?

3600 MHz destekliyor usta. XMP'den profil 2'yi seçip otomatik 3600'e çıkarıyorum ama XMP açınca program hata veriyor XMP kapatınca Memtest86 hata vermiyor.

Bence değildir ama bunu %100 güven ile diyemiyorum.

Peki Recep bey XMP kapatıp RAM'leri kendim manuel olarak yükselttiğim zaman test hata vermiyor. O şekilde kullanmam sorun olur mu sizce? Bu arada BIOS son sürümde şu an.

Bence değildir ama bunu %100 güven ile diyemiyorum.

Ya da anakartın modelini yükseltmek işe yarar mı sizce? Çünkü bir arkadaş AMD işlemcilerin XMP ile MHz yükseltmesi yapıldığı zaman bunu sevmediğini ve hatalarla karşılaşıldığını yazmış. Bir de manuel olarak yükseltebileceğimizi söylemiş fakat dediğim gibi manuel olarak yükseltme yapınca test hata vermiyor ama ileride sıkıntı çıkarır mı ondan korkuyorum.

Güncellemeden sonra da oluyorsa tek bir sorum var, RAM'leriniz kaç MHz destekliyor ve siz kaça çıktığınızda çökmeler başlıyor?

Manuel teste 3200 MHz'te bir sorun olmadı fakat 3600'e çıkarınca hızı tekrar test yapınca hatalar aldığımı gördüm. Yani MHz yükselince almaya başlıyorum hatayı. Tekrar 3200'e çekip kullanacağım ama sizce RAM'leri garantiye göndereyim mı?

Manuel teste 3200 MHz'te bir sorun olmadı fakat 3600'e çıkarınca hızı tekrar test yapınca hatalar aldığımı gördüm. Yani MHz yükselince almaya başlıyorum hatayı. Tekrar 3200'e çekip kullanacağım ama sizce RAM'leri garantiye göndereyim mı?
Hocam sizin de bildiğiniz gibi tam olarak RAM bozuk diyemiyoruz ama şansınızı deneyebilirsiniz. Kabul edip ürünün aynısının yenisini de yollayabilirler.

Manuel yükseltince voltaj da vermek gerekebilir. Voltaj vermeden yükseltirseniz oyunlarda sorun olma ihtimali var ama bellekler bozulmaz.

Peki kaç voltaj vermem gerekiyor? 3400 MHz'te test yapıyorum şu an hata vermezse voltaj verip manuel OC yapmayı düşünüyorum. Sizce ne kadar voltaj vermem gerekiyor?

Hocam sizin de bildiğiniz gibi tam olarak RAM bozuk diyemiyoruz ama şansınızı deneyebilirsiniz. Kabul edip ürünün aynısının yenisini de yollayabilirler.

Benim kafamın almadığı şeyi söyleyeyim size üstat 😅 XMP kapalı MHz düşükken testler başarılı yani sorunun XMP açıkken olduğuna eminiz artık. Anlamadığım şey bu RAM'ler bozuk olduğu için mi arıza veriyor yoksa XMP yüzünden mi arıza veriyor. Bu arada eski işlemci (Ryzen 5 3600) ile XMP hatası almamıştım bu zamana kadar. Yeni işlemci (Ryzen 7 5700x) kullanmaya başladıktan sonra oldu sadece elektrik kesintisi XMP bozmuş olamaz herhalde.

Dosya Ekleri

• IMG_20230207_175612.jpg
    IMG_20230207_175612.jpg
    114,1 KB · Görüntüleme: 10
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı