Çözüldü XMP ile Memtest86 sonucu normal midir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhaba. Bilgisayar sürekli mavi ekran hatası veriyordu ve araştırdıktan sonra RAM arızası olduğunu söylediler. Memtest86 adlı programı indirip test yaptım ve hala devam ediyor. Görseldeki şekilde yazılar var ama sorun anakartta mı, RAM'de mi yoksa RAM girişinde mi çözemedim. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim ☺️

Dosya Ekleri

• IMG_20230205_215121.jpg
    IMG_20230205_215121.jpg
    290,4 KB · Görüntüleme: 139
  • IMG_20230204_230133.jpg
    IMG_20230204_230133.jpg
    182,2 KB · Görüntüleme: 119
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Tabii. Eğer yeni RAM alıyorsanız pek gerekli olduğunu düşünmüyorum. Yeni RAM alma sebebiniz bu yaşadığınız sorunsa, 3200MHz ile kullanmak çok fazla performans farkı yaratmaz. Gereksiz bir masraf olur.

Ben zaten RAM'leri 32 yapmayı düşünüyordum o da bahanesi oldu. Hem bu sayede anakartta sorun var mı onu çözmüş olacağım. Pek sanmıyorum ama bir de yeni RAM'ler gelince eskisini garantiye gönderir zaman kaybetmem usta 😊

Şu an XMP kapalı bir şekilde 3200 MHz de stabil olarak kullanıyorum ve sistem de herhangi bir sorun yok. Galiba RAM'ler arızalı ve MHz yükseltince hata veriyor büyük ihtimalle. Bu şekilde kullanmaya devam edeceğim yardım eden herkese çok teşekkür ediyorum 😊 İyi ki varsınız Technopat 👍
Peki kaç voltaj vermem gerekiyor? 3400 MHz'te test yapıyorum şu an hata vermezse voltaj verip manuel OC yapmayı düşünüyorum. Sizce ne kadar voltaj vermem gerekiyor?

Benim kafamın almadığı şeyi söyleyeyim size üstat 😅 XMP kapalı MHz düşükken testler başarılı yani sorunun XMP açıkken olduğuna eminiz artık. Anlamadığım şey bu RAM'ler bozuk olduğu için mi arıza veriyor yoksa XMP yüzünden mi arıza veriyor. Bu arada eski işlemci (Ryzen 5 3600) ile XMP hatası almamıştım bu zamana kadar. Yeni işlemci (Ryzen 7 5700x) kullanmaya başladıktan sonra oldu sadece elektrik kesintisi XMP bozmuş olamaz herhalde.
İşlemci ile de alakalı olabilir. Eskisine geçebiliyorsanız geçip bir daha test yapın.

3600 MHz'te ya işlemcinin bellek kontrolcüsü ya da bellekler sorun çıkartıyor işte. Manuel de 3600'e çıksanız sorun olması olası. Belki daha fazla voltaj verirseniz stabil olur.
Manuel olarak 3600 ve 3400'de de hata verdi Recep bey 😔 Sadece 3200'de vermiyor. Eski işlemci ile deneyeceğim şu an eğer sorun olmazsa kesinlikle RAM arızası galiba 😅

3600 MHz'te ya işlemcinin bellek kontrolcüsü ya da bellekler sorun çıkartıyor işte. Manuel de 3600'e çıksanız sorun olması olası. Belki daha fazla voltaj verirseniz stabil olur.

Eski işlemci ile teste başladım Recep bey. Fakat dikkatimi çeken bir şey oldu. Yeşil Pass mark yazısının altında şu an 3600 MHz yazıyor. Yeni işlemci ile test yaparken orada 3400 MHz yazıyordu dikkatimi çekti söylemek istedim

Dosya Ekleri

• IMG_20230207_184742.jpg
    IMG_20230207_184742.jpg
    151,4 KB · Görüntüleme: 22
Son düzenleme:
Eski işlemci ile teste başladım Recep bey. Fakat dikkatimi çeken bir şey oldu. Yeşil Pass mark yazısının altında şu an 3600 MHz yazıyor. Yeni işlemci ile test yaparken orada 3400 MHz yazıyordu dikkatimi çekti söylemek istedim.

O zaman büyük ihtimal yeni işlemci 3200-3400-3600MHz desteklemiyordu ve desteklediğinin üstüne çıkmaya çalışınca o frekansta çalışamayıp çöküyordu.

O zaman büyük ihtimal yeni işlemci en fazla 3400 MHz destekliyordu ve üstüne çıkmaya çalışınca sadece o frekansta çalışamayıp çöküyordu.

Bir şey daha sormak istiyorum. Yeni işlemcide SSD 4.sıradaki gibi çıkmıyordu sadece en üstteki gibi çıkıyordu. Şu an eski işlemci ile bu şekilde. Hatta boot menüde SSD görünmüyor diye konu açmıştım sizce yeni işlemci arızalı olabilir mi?

Dosya Ekleri

• IMG_20230207_185136.jpg
    IMG_20230207_185136.jpg
    141,4 KB · Görüntüleme: 28
Bir şey daha sormak istiyorum. Yeni işlemcide SSD 4.sıradaki gibi çıkmıyordu sadece en üstteki gibi çıkıyordu. Şu an eski işlemci ile bu şekilde. Hatta boot menüde SSD görünmüyor diye konu açmıştım sizce yeni işlemci arızalı olabilir mi?

Bozuk olma ihtimali var ama emin olduğumu da söyleyemem.

Paylaştığınız boot menüsü ile işlemci arasında uzaktan yakından hiçbir bağ yok. UEFI/CSM ayarıyla ilgili o liste. CSM kapatırsanız liste azalır.

Bozuk olma ihtimali var ama emin olduğumu da söyleyemem.

Eski işlemci ile maalesef yine hata aldım sorun işlemci de değil galiba büyük ihtimal XMP ile alakalı bir şey. RAM'ler de MHz yükseltmesi yapıldığı zaman hata alıyoruz ya da RAM'ler bozuk 😂

Paylaştığınız boot menüsü ile işlemci arasında uzaktan yakından hiçbir bağ yok. UEFI/CSM ayarıyla ilgili o liste. CSM kapatırsanız liste azalır.

Anladım Recep bey teşekkür ederim. Bu arada eski işlemci ile yine aynı hatayı aldım XMP açıkken. Yani sorun işlemcide de değil galiba.

Dosya Ekleri

• IMG_20230207_190429.jpg
    IMG_20230207_190429.jpg
    248,7 KB · Görüntüleme: 17
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı