Memtest86 test sonucu nasıldır?

AD1N0S

Picopat
Daha fazla  
Memtest86 testim sonucu böyle bir errorlar ile karşılaştım. Sorun işlemcide mi yoksa RAM'de mi?

AMD R5 3600.
Gigabyte 1660 Super OC.
Corsair Vengeance 2x8 3200MHz 16 GB RGB.
Samsung 870 QVO 1TB.
Gigabyte B450M S2H.

20201030_104823.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Hala testi bitirmemiş sadece 1/4 ilerleme yapmış. Test bitince farklı hatalar vermez ise tekrardan konuşalım. Memtes86 işlemci ile olan sorunları göstermez diye biliyorum. Bilgisayarınızı açıp işlemciye stress test yapar mısınız?

X.M.P'yi kapatınca RAM'ler 2133MHz'de çalışacaktır 3200MHz yerine. RAM'lerin MHz'i düşünce testte aldığı hatalar düzelebilir. Düzelse bile RAM kaynaklı mavi ekran sorunları yaşayabilir. RAM'ler X.M.P açık olduğu zaman uyumsuz çalışıyor olabilirler genelde 2 farklı marka ve model RAM takılı olunca uyumsuz çalışabilirler. X.M.P kapalıyken 3200MHz'e çekebilir kendisi.

Konu ilerlemiş, şöyle bir de ekleme yapayım o zaman. 2x8 dediğinize göre RAM'lerin kit olduğunu varsayıyorum. Mavi ekran vb. sorun almıyorsanız şimdilik bir şey yapmanıza gerek yok fakat ileride hata almanız olası. Alırsanız da, sebebi biliyorsunuz artık.

Zaten sık sık aldığım mavi ekran yüzünden hatalarından dolayı yaptım. İşlemciyi sormamın sebebi CPU:0 ve CPU:11 demesi.
Sorun RAM'den dolayı. X.M.P kapalı olarak tekrardan bellek testi yapınız. Mavi ekran oyunların çökmesi gibi sorunlar yaşıyor musunuz?
Evet oldukça fazla alıyorum testi de o yüzden yaptım.

Arkadaşlar sistemin parçalarını belirleyen ve toplayan kişi benim. @AD1N0S yakın arkadaşım olur. RAM'ler kit şeklinde alındı. Bu sabah bana mesaj attıktan sonra işlemci kaynaklı olabileceğini düşündüm ama yanılmamak için bir de buraya sormak istedik. Yorumlarınızı dikkatle inceleyip sorunlu parçayı garantiye göndereceğiz. Şimdiden teşekkürler.

Çekirdeklerle alakalı olsa gerek, orada işlemciyle ilgili bir hata belirtilmez. Sorun RAM'lerde. Kit olarak mı almıştınız?

Evet, öyleymiş. O halde BIOS güncel değilse güncelleyin, güncelse de bellekleri garantiye gönderin.

Yeni konular

Geri
Yukarı