Meraklıları İçin Zippo Çakmak Hakkında 10 İlginç Bilgi

nothinger

Hectopat
Daha fazla  
1_68[1].png

George G. Blaisdell, bir arkadaşını şaşkınca Avusturya yapımı hantal bir çakmağı kullanırken izledi. Çakmak bacasının tasarımı nedeniyle rüzgarlı havada bile iyi çalışıyordu. Yani görünüşte kullanışlıydı. Kullanımı, iki el gerektiriyordu ve ince metal yüzeyi kolayca açılıyordu. Bay Blaisdell, 1932 sonbaharında Avusturya çakmağının şeklini yenilemeye karar verdi. Zippo Çakmaklarının hikayesi de böyle başlıyor.

1. Üretildiği İlk Zamanlarda Orjinal Bir Zippo Çakmak 1.95$ Fiyata satılıyordu.
5 Temmuz 2012'de üretilen bütün çakmaklar 500 milyonuncu Zippo çakmak serisindedir.

2. Bugüne kadar 500 milyonun üzerinde Zippo üretilmiştir.

3. Zippo ismini kulağa hoş gelen Zipper (Fermuar) kelimesinden almıştır.
George G. Blaisdell için dönemin büyük icatlarından biri olan Zipper (Türkçede fermuar) kelimesinin melodisi çok hoştu ve bu yüzden kurduğu firmanın ismini Zippo olarak belirledi.

4. Çakmağın altındaki simgeler üretildiği yıl ve ayı belirtir.

1_1582_AV_DateCodeBigger[1].png

Günümüzdeki çakmaklarda ise A,B,C,D..L harfleri Ocak, Şubat, Mart, Nisan... Aralık üretim aylarını; 01,02,03....10 sayıları ise 2001,2002,2003....2010 üretim yıllarını belirtir.

5. Tüm Zippo çakmaklar ömür boyu garanti altındadır.

6. Zippo'nun üretildiği ilk günden itibaren iç aksamı hiç değişmemiştir.

7. Zippo kullananların %21'ini koleksiyoncular oluşturmaktadır.

8. Bradford/Amerika’da 'Zippo Case Museum' adı altında bir Zippo müzesi bulunmaktadır.
1933 yılında üretilen ilk Zippo'dan, Vietnam Savaşında ve 2. Dünya savaşında kullanılan Zippolara kadar birçok özel ürün bu müzede sergilenmektedir.

9. Fransız Didier Karoubi, 1933 yapımı Zippo çakmağı açık artırmada 37 bin dolara satın almıştır.

10. Ayrıca Zippo;saat, parfüm vb. bir sürü aksesuar üretmektedir.

Img_0027[1].jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Eki Görüntüle 124784
George G. Blaisdell, bir arkadaşını şaşkınca Avusturya yapımı hantal bir çakmağı kullanırken izledi. Çakmak bacasının tasarımı nedeniyle rüzgarlı havada bile iyi çalışıyordu. Yani görünüşte kullanışlıydı. Kullanımı, iki el gerektiriyordu ve ince metal yüzeyi kolayca açılıyordu. Bay Blaisdell, 1932 sonbaharında Avusturya çakmağının şeklini yenilemeye karar verdi. Zippo Çakmaklarının hikayesi de böyle başlıyor.

1. Üretildiği İlk Zamanlarda Orjinal Bir Zippo Çakmak 1.95$ Fiyata satılıyordu.
5 Temmuz 2012'de üretilen bütün çakmaklar 500 milyonuncu Zippo çakmak serisindedir.

2. Bugüne kadar 500 milyonun üzerinde Zippo üretilmiştir.

3. Zippo ismini kulağa hoş gelen Zipper (Fermuar) kelimesinden almıştır.
George G. Blaisdell için dönemin büyük icatlarından biri olan Zipper (Türkçede fermuar) kelimesinin melodisi çok hoştu ve bu yüzden kurduğu firmanın ismini Zippo olarak belirledi.

4. Çakmağın altındaki simgeler üretildiği yıl ve ayı belirtir.

Eki Görüntüle 124780

Günümüzdeki çakmaklarda ise A,B,C,D..L harfleri Ocak, Şubat, Mart, Nisan... Aralık üretim aylarını; 01,02,03....10 sayıları ise 2001,2002,2003....2010 üretim yıllarını belirtir.

5. Tüm Zippo çakmaklar ömür boyu garanti altındadır.

6. Zippo'nun üretildiği ilk günden itibaren iç aksamı hiç değişmemiştir.

7. Zippo kullananların %21'ini koleksiyoncular oluşturmaktadır.

8. Bradford/Amerika’da 'Zippo Case Museum' adı altında bir Zippo müzesi bulunmaktadır.
1933 yılında üretilen ilk Zippo'dan, Vietnam Savaşında ve 2. Dünya savaşında kullanılan Zippolara kadar birçok özel ürün bu müzede sergilenmektedir.

9. Fransız Didier Karoubi, 1933 yapımı Zippo çakmağı açık artırmada 37 bin dolara satın almıştır.

10. Ayrıca Zippo;saat, parfüm vb. bir sürü aksesuar üretmektedir.

Eki Görüntüle 124779
Çok uzun yıllar geçmiş ama belkide hala forumla ilgileniyorsunuzdur diye sorayım. Sol tarafında I sağ tarafında 17 yazıyor. Hangi yıla ait?

4-5 Tane vardı evde. 2-3 tanesi babamda hala kullanıyor. Biri bende, pipo yakılmadığı için kullanmıyorum. Birinide hediye etmiştim. Bu çakmaklarla çok güzel numaralar yapılıyor, birkaç tanede ben öğrenmiştim. Youtube'da var bir sürü videolar var yapanların.

Geri
Yukarı