Merkez bankası faiz arttırdı

Berat Albayrak'ın planı hiç artırmamaktı. Şu halde hiç artırmazsanız kurdan dolayı alt üst olur piyasa. Doların her artışında milyonlarca liramız gidiyordu. O politikayla bir yere gelemezdi zaten.
Kim bilir hocam, uzun vadede gerçekten işe yarama potansiyeli vardı planının. Ve berat albayrak gerçekten de bilerek yüksek tutuyordu doları. İthalâtın düşmesi için.

Bana ne Faiz'den. Teknolojik bir şey de alamıyoruz zaten, iPhone falan hayal. Sanki kredi çekiyorum da. TL değer kazansın. Kredi ile alım gücü artmaz.

Kim bilir hocam, uzun vadede gerçekten işe yarama potansiyeli vardı planının. Ve berat albayrak gerçekten de bilerek yüksek tutuyordu doları. İthalâtın düşmesi için.
İthalat düşsün de memleketi Çin'e çevirecekti neredeyse. İnsanlar günde 10 dolara çalışmaya başladı artık. 1-2 sene daha görevde kalsaydı günde 5 dolara çalışır duruma geleceklerdi. Sonra bilgisayar araba kırmızı et vs. hepsi hayal olacaktı.

Özgür Demirtaş hocanın son videosunu izleyenler bu artışın eğer arkası desteklenmez ise sadece göstermelik kalacağını biliyorlardır zaten. Eğer sözü edilen reformlar gerçekleşmez ise çok da bir anlamı yok

İthalat düşsün de memleketi Çin'e çevirecekti neredeyse. İnsanlar günde 10 dolara çalışmaya başladı artık. 1-2 sene daha görevde kalsaydı günde 5 dolara çalışır duruma geleceklerdi. Sonra bilgisayar araba kırmızı et vs. hepsi hayal olacaktı.
Bunlar hep kısa vadeli bir geçiş dönemiydi işte hocam. Asıl maksat cari açığı düşürmekti. Elbette Berat Albayrak’ı savunmuyorum ama uzun vadede planının başarılı olma ihtimali vardı. Tabi o geçiş döneminde bizim içimizden geçecektiler orası ayrı.

Hocam elektronik ürünlerde fiyatlar gayet tabii düştü. Piyasayı takip eden birisi olarak söyleyebilirim ki fiyatlar elektronik ürünlerde düştü.
Ben de takip ediyorum bir kaç aydır piyasayı. Yapılan indirimler doların düşüşü ile aynı oranda değil. %12 den fazla bir düşüşün elektronik piyasasına yansıması o derece olmadı diye düşünüyorum.

Ben de takip ediyorum bir kaç aydır piyasayı. Yapılan indirimler doların düşüşü ile aynı oranda değil. %12 den fazla bir düşüşün elektronik piyasasına yansıması o derece olmadı diye düşünüyorum.
Doların düşüşü aynı oranda olamıyor maalesef. Zira firmaların o malı aldığı bir kur var. 8.30 üzerinden alan bir adam o malı 7.55 üzerinden maalesef satamaz. Satsa da maliyetlerini kurtarmaz. Ancak bir daha ki ürün çekişlerinde bu kurlardan alacakları için reel piyasaya yansıması daha kolay olacaktır. Aralıktan sonra döviz istikrarı böyle sürerse ithalât’ın açılacağını düşünüyorum.

Doların düşüşü aynı oranda olamıyor maalesef. Zira firmaların o malı aldığı bir kur var. 8.30 üzerinden alan bir adam o malı 7.55 üzerinden maalesef satamaz. Satsa da maliyetlerini kurtarmaz. Ancak bir daha ki ürün çekişlerinde bu kurlardan alacakları için reel piyasaya yansıması daha kolay olacaktır. Aralıktan sonra döviz istikrarı böyle sürerse ithalât’ın açılacağını düşünüyorum.
Evet aynı oranda olamaz tabi normaldir haklısınız da. Fakat uzun vadede de bizde düşüş pek aynı oranda olmuyor istikrar ne olursa olsun. Genelde kardan zarar şeklinde oluyor

Yeni konular

Geri
Yukarı