MERNİS verilerinin çocukların elinde olması

Süleyman'ın beceriksizliği. Normalde bu konuda çok sağlam bir dava açılması gerekirdi. Peki neden açılmadı. O çocuklara gelirsek onlar kendini heçker sanan tipler. O veriler ile hiçbirşey yapılamaz. Sadece kapı adresi biraz sıkıntılı. Bu çocukları kâle bile almayacaksın.

Asıl merak ettiğim konu bunlar bu bilgileri nasıl alıyor. Mernis'ten alıyorlar ama işte nasıl.

Olay şöyle merniste yıllardır çözülemeyen veya çözülmeye bile uğraşılmayan bir SQL yani database açığı var ve bazı insnalar ki bunların bazıları da çocuk bu açığı kullanarak datayı çekiyor ve internette yayınlıyor.

Bu bilgiler ya sızdı ya da satıldı, bana kalırsa satıldı.

Mernis 2015 datasını ben de indirdim sadece 1999 ve daha gerisi vardı yani eski verilerdi.

Mernis 2022 dataları da mevcut kendim bizzat girip kendimi arattım tüm bilgilerim doğruydu yazıktır sınıfta birbirlerinin verilerini paylaşıyorlar anne baba veya ailesinin cidden çok üzücü.

Süleyman'ın beceriksizliği. Normalde bu konuda çok sağlam bir dava açılması gerekirdi. Peki neden açılmadı. O çocuklara gelirsek onlar kendini heçker sanan tipler. O veriler ile hiçbirşey yapılamaz. Sadece kapı adresi biraz sıkıntılı. Bu çocukları kâle bile almayacaksın.
Doğru diyorsunuz hocam :D Sql açığı bile bulamayan çocuklar 12-13 yaşlarında pub datadan bilgi alınca bu tür ayaklara giriyorlar.Keşke normal şekilde kendilerini geliştirmeyi öğrenebilseler

Bizim sınıftada kullanan var.Habire birilerinin bilgilerine bakıyor.Korkmaya başladım bu durumdan
Hiçbir şey yapamazlar o bilgiler ile.En fazla yapabilecekleri şey numaranızı yaymaları.Bu tür durumda zaten kimin yaptığını bildiğiniz için rahatlıkla polise gidebilirsiniz :D

Yeni konular

Geri
Yukarı