Mesafe az olmasına rağmen ADSL internet almak

EkmekArasiHDD

Megapat
Makaleler
3
Yer
Ordu/Perşembe
Merhaba arkadaşlar. Saha dolabım aktif olmuş ve mahalledeki tüm hızlar güncellenmiş tamamen. Saha dolabı ile aramda 500 metre mesafe olmasına rağmen sorgularda maksimum alabileceğim hız 13 Mbps olmuş. Diğer evleri sorgulattığımda 35, 50, 78, 64 Mbps civarı çıkarken ben ancak 13 Mbps ADSL hizmet alabildiğimi gördüm. Bu konuda ne yapabilirim?

Telekom ekibi test sürecinde olduklarını ve test sürecinden sonra düzeleceğini falan söylediler ancak ben tatmin olamadım, çünkü 500 metre mesafem olmasına rağmen ben niye 13 Mbps gibi komik rakamlar alıyorum? Bu konuda benim elimden ne gelebilir? Şubat ayından beri internet bekliyoruz, resmen tüm beklentilerim, umutlarım boşa çıktı. Test sürecinden sonra yüksek hızları göremezsem ne olacak ya? Ne yapmalıyım?

TurkNet sonucu bu şekil. Diğer sitelerden de sorgulattım aşağı yukarı aynı şeyler çıkıyor. Türk Telekom sitesinde HiperNet altyapı olarak görünmekte.

1620747223341.png

Muhtemelen bağlı olduğun dolap eski tip olduğu için tanıyamıyorsun. Ya da gözden kaçırdığın bir yerde bir dolap var ve henüz aktif değil.
Hayır. Gözümden kaçan dolap yok. Bizim yerleri iyi bilirim ben. Yeni yerleşen Tip-7 den başka erişim kabini falan yok. Bir tek bu var.
Muhtemelen bağlı olduğun dolap eski tip olduğu için tanıyamıyorsun. Ya da gözden kaçırdığın bir yerde bir dolap var ve henüz aktif değil.
Tanımamam imkansız çünkü hep 9 olarak gösterilirdi. Şimdi 13 olarak görünüyor. Yeni dolaptan fan sesleri geliyor ve elektrik sayacı aktif çalışmakta.

Hayır. Gözümden kaçan dolap yok. Bizim yerleri iyi bilirim ben. Yeni yerleşen Tip-7 den başka erişim kabini falan yok. Bir tek bu var.

Tanımamam imkansız çünkü hep 9 olarak gösterilirdi. Şimdi 13 olarak görünüyor. Yeni dolaptan fan sesleri geliyor ve elektrik sayacı aktif çalışmakta.
Netspeed - Limitsiz Mutluluk

Söylediğim gibi buradan sorgulama yaparsan sebebini kesin bulabiliriz.

573 Metreye en iyi ihtimalle 30 mbps hız verebiliyorlar. Bunun içine bina içi tesisat ve ekler gibi şartları da katarsak maximum 25 mbps hız alabilirsin.

Kısaca hiç uğraşmadan modemindeki değerlere bakarsak zaten sana maximum 20mbps alabileceğini söylüyor.

Üstelik Line Attuention mesafe yüzünden çok yüksek. VDSL bağlansa bile düzgün stabil bir şekilde kullanacağın meçhul.

Ayrıca 12 mbps hızda bile 3573 CRC almışsın. Bu durumda hızının yükselmesini geçiyorum düşürülmesi bile planlar arasında olabilir.

573 Metreye en iyi ihtimalle 30 mbps hız verebiliyorlar. Bunun içine bina içi tesisat ve ekler gibi şartları da katarsak maximum 25 mbps hız alabilirsin.

Kısaca hiç uğraşmadan modemindeki değerlere bakarsak zaten sana maximum 20mbps alabileceğini söylüyor.
Bu daha da harika o zaman. Hiç yerleştirmeseler daha iyiymiş valla ne diyeyim... Evimizin yakınlarına da Tip-23 minik fiber kabini de koyulmayacağına göre benim o zaman istediklerimi yapmayı hayal etmemin bir anlamı yokmuş sağlık olsun ne diyeyim. Yine kullanırım 16 Mbps falan el alem uzaya uçarken biz geriden bakarız zaten.

Bu daha da harika o zaman. Hiç yerleştirmeseler daha iyiymiş valla ne diyeyim... Evimizin yakınlarına da Tip-23 minik fiber kabini de koyulmayacağına göre benim o zaman istediklerimi yapmayı hayal etmemin bir anlamı yokmuş sağlık olsun ne diyeyim. Yine kullanırım 16 Mbps falan el alem uzaya uçarken biz geriden bakarız zaten.
Elinden gelebilecek en mantıklı şey eğer çok daireli bir apartmanda oturuyorsan imza toplayıp fiber talebinde bulunmak olacaktır.

Eğer çok fazla imza toplayabilirsen kısa zamanda evine FTTH internet bağlayacaklardır. Üstelik bunun bütün masrafları da TT firmasına aittir yani kimseden ekstra bir ücret alınmaz.

Elinden gelebilecek en mantıklı şey eğer çok daireli bir apartmanda oturuyorsan imza toplayıp fiber talebinde bulunmak olacaktır.

Eğer çok fazla imza toplayabilirsen kısa zamanda evine FTTH internet bağlayacaklardır. Üstelik bunun bütün masrafları da TT firmasına aittir yani kimseden ekstra bir ücret alınmaz.
Hayır. Evlerin tamamı müstakil evler. Onlar zaten çok rahat 75 ve üstü hızlar alıyorlar. Adamlar da taa 573 metre mesafeye fiber çekmeyeceklerine göre...
Çıkan sonuç şu ki ben o zaman şubattan beri keriz gibi bekliyormuşum değişen bir şey olmayacak benim için. O yüzden çok hype'lanmama gerek yokmuş.

Peki ya Tip-23 Küçük fiber kabin için başvuruda bulunmalı mıyım? Ne yapmamı önerirsiniz?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı