Mesafe az olmasına rağmen ADSL internet almak

EkmekArasiHDD

Megapat
Makaleler
3
Yer
Ordu/Perşembe
Merhaba arkadaşlar. Saha dolabım aktif olmuş ve mahalledeki tüm hızlar güncellenmiş tamamen. Saha dolabı ile aramda 500 metre mesafe olmasına rağmen sorgularda maksimum alabileceğim hız 13 Mbps olmuş. Diğer evleri sorgulattığımda 35, 50, 78, 64 Mbps civarı çıkarken ben ancak 13 Mbps ADSL hizmet alabildiğimi gördüm. Bu konuda ne yapabilirim?

Telekom ekibi test sürecinde olduklarını ve test sürecinden sonra düzeleceğini falan söylediler ancak ben tatmin olamadım, çünkü 500 metre mesafem olmasına rağmen ben niye 13 Mbps gibi komik rakamlar alıyorum? Bu konuda benim elimden ne gelebilir? Şubat ayından beri internet bekliyoruz, resmen tüm beklentilerim, umutlarım boşa çıktı. Test sürecinden sonra yüksek hızları göremezsem ne olacak ya? Ne yapmalıyım?

TurkNet sonucu bu şekil. Diğer sitelerden de sorgulattım aşağı yukarı aynı şeyler çıkıyor. Türk Telekom sitesinde HiperNet altyapı olarak görünmekte.

1620747223341.png

Merhaba arkadaşlar. Saha dolabım aktif olmuş ve mahalledeki tüm hızlar güncellenmiş tamamen. Saha dolabı ile aramda 500 metre mesafe olmasına rağmen sorgularda maksimum alabileceğim hız 13 Mbps olmuş. Diğer evleri sorgulattığımda 35, 50, 78, 64 Mbps civarı çıkarken ben ancak 13 Mbps ADSL hizmet alabildiğimi gördüm. Bu konuda ne yapabilirim?

Telekom ekibi test sürecinde olduklarını ve test sürecinden sonra düzeleceğini falan söylediler ancak ben tatmin olamadım, çünkü 500 metre mesafem olmasına rağmen ben niye 13 Mbps gibi komik rakamlar alıyorum? Bu konuda benim elimden ne gelebilir? Şubat ayından beri internet bekliyoruz, resmen tüm beklentilerim, umutlarım boşa çıktı. Test sürecinden sonra yüksek hızları göremezsem ne olacak ya? Ne yapmalıyım?

TurkNet sonucu bu şekil. Diğer sitelerden de sorgulattım aşağı yukarı aynı şeyler çıkıyor. Türk Telekom sitesinde HiperNet altyapı olarak görünmekte.

Eki Görüntüle 1018699

Bu sitelere yeni altyapının bilgileri ulaşmamış olabilir.
En doğru bilgi türktelekomunkidir.
500 mt mesafe VDSL için çok fazla alacağınız en iyi hız 24 Mbps civarında olur.

Eki Görüntüle 1018699
Bağlı olduğun saha dolabı yeni olanlardan mı ?

Bunu apartmanındaki internet kutusunun üzerindeki yazının saha dolabı üzerindeki plakaların yazılarıyla aynı olmasından anlayabilirsin.

Eğer yazılar aynıysa o dolaba bağlısındır. Eğer yeni jenerasyon dolap ise tip-7 tip-23 gibi model isimleri olacaktır.

Ayrıca saha dolabına mesafem 5 metre olmasına rağmen TT bana maximum 85 mbps veriyor. Burada önemli etken mesafe, kalite değil TT firmasının keyfi.

Bunu apartmanındaki internet kutusunun üzerindeki yazının saha dolabı üzerindeki plakaların yazılarıyla aynı olmasından anlayabilirsin.

Eğer yazılar aynıysa o dolaba bağlısındır. Eğer yeni jenerasyon dolap ise tip-7 tip-23 gibi model isimleri olacaktır.
Tip-7 Fiber erişim kabini bağlı şu an.

Hatta inceledim iyice elektrik sayacı açık ve içinden fan sesleri geliyor. Ben hariç her yerin yüksek hızı alması çok acayip, komik ve öfkeden çıldırtıcı bir şey.
Bu sitelere yeni altyapının bilgileri ulaşmamış olabilir.
En doğru bilgi türktelekomunkidir.
500 mt mesafe VDSL için çok fazla alacağınız en iyi hız 24 Mbps civarında olur.
Ulaşmış eminim. Önceden 9 gösteriyorlardı şimdi 13 gösteriyorlar yani imkansız tamamen. Ama allah için 500 metre mesafede olup da iyi hız alanlar var neden ben bu komik rakamları alıyorum? Ne yapmam lazım peki? Şubattan beri internet bekliyoruz. Derslerim var oyun oynuyorum, ekran açmak istiyorum ve daha fazlasını endişem olmadan yapmak istiyorum ben.

Tip-7 Fiber erişim kabini bağlı şu an.
TurkNet bağlı olduğun bölgenin altyapı bilgisini güncellediği zaman direkt online işlemlerden geçiş yapabilirsin o zaman. Yakın zamanda güncellenir merak etme.
Ya da arayarak güncellemelerini isteyebilirsin.

Kötü ihtimalle ise kabinin tip7 olmasına rağmen mesafe yüzünden sana vdsl değil adsl hizmet veriyorlar.
TurkNet bağlı olduğun bölgenin altyapı bilgisini güncellediği zaman direkt online işlemlerden geçiş yapabilirsin o zaman. Yakın zamanda güncellenir merak etme.

Kötü ihtimalle ise kabinin tip7 olmasına rağmen mesafe yüzünden sana vdsl değil adsl hizmet veriyorlar.
Ayrıca evet 500 metre vdsl için çok uzun bir mesafe. Sen o kabine bağlı olduğunu söylediğim yöntemle teyit ettin mi ?

binanın internetini 500 metredeki dolaba bağlayacaklarını zannetmiyorum.

500 metre o kadar büyük mesafe değil gibi yani o kadar kayıp olması çok saçma. Hele ki fiber olup da azıcık mesafede ağlaması çok şaşırtıcı bir yandan da üzücü. Desenize yine ADSL'e mahkum oldum. Sanırım ben hiçbir zaman ADSL'den kurtulamayacağım.
Ayrıca evet 500 metre vdsl için çok uzun bir mesafe. Sen o kabine bağlı olduğunu söylediğim yöntemle teyit ettin mi ?

binanın internetini 500 metredeki dolaba bağlayacaklarını zannetmiyorum.
Valla hiç bilemiyorum yakınlarda bir tek Tip-7 Fiber erişim kabini var o da 500 metre mesafem var. Başka dolap da yok. Demin dediğim gibi yine ADSL internete mahkum kalacağız kurtulamayacağım.

500 metre o kadar büyük mesafe değil gibi yani o kadar kayıp olması çok saçma. Hele ki fiber olup da azıcık mesafede ağlaması çok şaşırtıcı bir yandan da üzücü. Desenize yine ADSL'e mahkum oldum. Sanırım ben hiçbir zaman ADSL'den kurtulamayacağım.
VDSL fiber değil dostum.

Saha dolabı fiber hizmet alıyor ama ondan sonrası klasik eski sistem bakır.

Üstelik bakır için 500 metre çok fazla. Sivas'ta oturuyorum 800 metrelik bir caddede en az 4 tane saha dolabı var.

Hocam üzgünüm senin adına ama saha dolabı ile senin ev arasında 500 mt varsa bu mesafe VDSL için fazla.
Fiber olması çok sıkıntı değil sıkıntı olan saha dolabı ile senin ev arasındaki bakır altyapı.

Valla hiç bilemiyorum yakınlarda bir tek Tip-7 Fiber erişim kabini var o da 500 metre mesafem var. Başka dolap da yok. Demin dediğim gibi yine ADSL internete mahkum kalacağız kurtulamayacağım.
Muhtemelen bağlı olduğun dolap eski tip olduğu için tanıyamıyorsun. Ya da gözden kaçırdığın bir yerde bir dolap var ve henüz aktif değil.

VDSL fiber değil dostum.

Saha dolabı fiber hizmet alıyor ama ondan sonrası klasik eski sistem bakır.

Üstelik bakır için 500 metre çok fazla. Sivas'ta oturuyorum 800 metrelik bir caddede en az 4 tane saha dolabı var.
Fiber olmadığını biliyorum. Dolaba gelen fiber ama bize gelen VDSL. O da mesafe yüzünden kullanamayacağım bu süpermiş valla. Yalan oldu her şey yine.

Geri
Yukarı