Mesh ile İki Modemi Kablosuz Bağlama

Mesh teknolojisi sayesinde iki modemi köprülemek mümkün. Örneğin elinizde iki adet modem var ve bunlardan biri az çekiyorken diğeri çok çekiyor. Çok çeken modemi, az çeken modem için bir sinyal artırıcı olarak kullanabilirsiniz.

Mesh teknolojisini çalıştırmak için iki modeme de benzer işlemleri uygulamanız gerek.

Mesh Teknolojisi çok katlı ya da betonarme binalarda ortaya çıkan sinyal zayıflaması ve kısıtlı kapsama alanı sorunlarını çözer. Kapsama alanını arttırmak için modeminiz ile tekrarlayıcı modunda çalışan bir ya da daha fazla Kablosuz Erişim Noktası (Access Point) cihazından oluşan bir “Mesh Network” kurulur. Birbirlerine Mesh protokolüyle bağlanan Kablosuz Erişim Noktası cihazları sinyalin zayıfladığı noktalarda sinyali güçlendirir ve kapsama alanını arttırırlar. Bilgisa- yarlar en iyi sinyal aldıkları tekrarlayıcıya bağlanır ve Mesh Network üzerinden modeme ulaşırlar. Bu şekilde, kablosuz kapsama alanı maksimum ölçüde genişletilirken aynı zamanda duvar ve diğer engellerin kablosuz sinyalleri zayıflatma etkisi giderilmiş olur.

Modeminizle Mesh Network kurmak için:

Web arayüzünde “KABLOSUZ” ana menüsü altında “Mesh” menüsünü seçiniz. Açılan “MESH  Ayarları” başlıklı ekranda "AP Bul" tuşunu tıklayınız.

Mesh AP BUl.png

“AP Bul” tuşuna tıkladığınızda cihaz çevrede bağlantı kurabileceği kablosuz erişim noktası cihazlarını aramaya başlayacak ve bulduklarını listeleyecektir.

Mesh AP Listesi.png

Modem ile Mesh bağlantısı kurmasını istediğiniz erişim noktası ya da noktalarını başındaki kutuyu işaretleyerek seçiniz. Seçtiğiniz Erişim noktalarında en az “Orta” ya da daha iyi bir sinyal seviyesi olmalıdır. Burada şifreleme yöntemi ve kanal ayarı konusunda uyarı alırsanız, kablosuz ağ ayarlarınızın ana modem ile aynı olduğundan emin olunuz.

Kanal ve SSID Uyarısı.jpg

Eğer ayarlar farklı ise bu ayarları değiştirmeniz gerekmektedir. İlk olarak kanal ayar ayarını kaynak ağ ile aynı duruma getirelim:

Kanal Ayarı.jpg

Akabinde de şifreleme tipini kaynak ağ ile aynı yapalım:

Şifreleme Tipi.jpg

Yukarıdaki ayarları tamamladıktan sonra bağlantı kurulacak bütün AirTies erişim noktası cihazlarında da aynı Mesh ayarlarının yapılması gerekmektedir.

Ek olarak DHCP ayarını da devre dışı bırakmanız gerekebilir:

IP ve DHCP Ayarı.jpg

DHCP Kapatma.jpg

Son düzenleme:
AP yada Router olarak ayarlarsın AP'nin açılımını yazamıyorum hiç işimiz olmadı Router daha kullanışlı.
Yalnız ben yapmıyorum boşuna heycanlanmayın...

Ap bulma işlemini bağlanacağımız modem üzerinden mi yoksa bağlayacağımız modem üzerinden mi yapacağız?

Şaka yapmıştım bir sn utanıp geliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese merhaba benimde bir sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim. Halihazırda yurtta kalıyorum ve yurtta kablosuz internet bulunmakta. fakat odam 3. katta olduğundan modem tek diş çekiyor. elimde 1 adet Air Ties Rt-212 modem bulunmakta. Bu modem ile ana modeme kablosuz olarak bağlanıp sinyalide arttırıp internete bağlanabilir miyim odamdan? (not:iki modem arasına kablo çekme imkanım yok ve ana modem Asus RT-10E Wireless N Router.)

İyi günler bende aynı sorundan muzdaribim elimde Türk Telekom'un vermiş olduğu TD-W9970 modem var. Hiçbir yerde köprüleme olarak kullanma videosunu görmedim. İnternete bağlanacağım modem ise TP-Link F1EE84. yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Denilenleri harfiyen yaptım yine bağlanamadık ana modemde bir ayar yapmak gerekiyor mu ? Kablosuz dan kablosuza bağlantı yapamayacak mıyız?
Ana modem TD W9970 bunun mesh özelliği yok :( Ne yapmamız gerekiyor.

Son düzenleme:
Birçok yerden iki modemi birbirine kablosuz bağlama ile ilgili yardımcı kılavuz okudum ama hiçbirinden sizinki gibi net bir biçimde faydalanamadım. An itibarıyla 2 tane Airties modemi birbirine bağlamış durumdayım. Çok teşekkür ederim.

Geri
Yukarı