Meslek Liselilere Ek Puan

Barış Yeman

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, Ben meslek lisesi bilgisayar bölümü web tasarım dalından mezun oldum. Diploma notum 70, 2 Yıllık bir bilgisayar programcılığı bölümü okumak istiyorum. Bir arkadaşım meslek lisesinden aynı bölüme gidersen ek puan alırsın dedi. Biraz araştırma yaptığımda normalde 0,12 ile çarpılarak bulunan puan eğer seçtiğiniz bölüm ile mezun olduğunuz bölüm aynıysa 0,18 ile çarpılıyor yani alanım dışı bir bölüm seçersem 42,00 mezun olduğum alandan seçersem 63,00 puan alacağımı söylüyor.

Bu konu hakkında bilgi sahibi arkadaşlarım beni ve okuyacak kişileri aydınlatabilir mi? Teşekkürler.

DİPLOMA NOTUORTAÖĞRETİM BAŞARI PUANIOKUL KODUOKUL TÜRÜ KODUALAN KODUDAL NO
70,06350,30000**60062

Alan kodları ile ilgili ÖSYM dökümanı için TIKLA

Arkadaşın doğru demiş. Ama attığın liste 2018. Buradan kılavuza ulaşabilirsin. Tablolar kısmındaki sayfaları inceleyebilirsin. 3B.1, 3B.2 ve 3C tablolarını incelemen yeterli. Bahsi geçen bölümlerdeki tercihlerin, ek puanlı olarak hesaplanır. Yaptığın harici tercihlerde ise 0,12 katsayısı kullanılır.
Eğer seçtiğiniz bölüm ile mezun olduğunuz bölüm aynıysa 0,18 ile çarpılıyor.
Bu tamamen doğru diyemeyiz. Alakalı demek daha doğru olur bu durumda.

Çok teşekkür ederim 81 sayfada yazılan yazı ve tablo tüm soruma cevap oldu.

TABLO 3C Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumu Mezunlarının Ek Puanları İle Yerleşebilecekleri Ön Lisans Programları Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının aşağıda belirtilen alan/dallarından mezun olanlar, karşılarında gösterilen yükseköğretim ön lisans programlarına yerleştirilirken, yerleştirme puanları OBP’nin 0,12 ile çarpılması ve puanlarına eklenmesi suretiyle elde edilecek; ayrıca, yerleştirme puanlarına OBP’nin 0,06 ile çarpılmasıyla elde edilecek ek puanlar katılacaktır.

Tabloya göre alan kodu 6006 olan kişiler aşağıda belirtilen ön lisans bölümlerine ek puanla gire biliyor.
  • Basım ve Yayın Teknolojileri TYT
  • Basın ve Yayıncılık TYT
  • Bilgi Güvenliği Teknolojisi TYT
  • Bilgisayar Operatörlüğü TYT
  • Bilgisayar Programcılığı TYT
  • Bilgisayar Teknolojisi TYT
  • Bilgi Yönetimi TYT
  • Coğrafi Bilgi Sistemleri TYT
  • Görsel İletişim TYT
  • Grafik Tasarımı TYT
  • İnternet ve Ağ Teknolojileri TYT
  • Mobil Teknolojileri TYT
  • Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği TYT
  • Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi TYT
  • Web Tasarımı ve Kodlama TYT
  • Yeni Medya ve Gazetecilik TYT

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı