Meslek Lisesi vs Anadolu Lisesi

AIroe

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen RX 580 - 8 gb
MSI Z390 A PRO
İntel i7 9. Nesil
16 GB Ram
1.5 TB HDD
500 GB SSD
Meslek
Öğrenci
Forumda okuduğum tartışmalara göre "Meslekten çıkan işçi , Anadoludan çıkan meslek sahibi olur" gibi söylemler var , bugün okuldaki rehber hocamın yanına gittim ve şöyle dedi "mtok sistemi ile anadolu veya fen liselerinden daha kolay bir şekilde üniversite okuyabilirsin , eğer ortalama ile bir anadolu lisesine yerleşirsen fen liseleri gibi bir sürü rakiplerin olur ve zorlanırsın" işte tam böyle dedi ve ben çok kararsız kaldım , gerçektende öyle mi? Buna mı "Meslek lisesinden çıkan üniversite okuyamaz , amele yetiştiriyorlar. Anadolu oku" yoksa "Meslekte daha güzel işler yaparsın ve üniversite okursun" inanayım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Forumda okuduğum tartışmalara göre "Meslekten çıkan işçi , Anadoludan çıkan meslek sahibi olur" gibi söylemler var , bugün okuldaki rehber hocamın yanına gittim ve şöyle dedi "mtok sistemi ile anadolu veya fen liselerinden daha kolay bir şekilde üniversite okuyabilirsin , eğer ortalama ile bir anadolu lisesine yerleşirsen fen liseleri gibi bir sürü rakiplerin olur ve zorlanırsın" işte tam böyle dedi ve ben çok kararsız kaldım , gerçektende öyle mi? Buna mı "Meslek lisesinden çıkan üniversite okuyamaz , amele yetiştiriyorlar. Anadolu oku" yoksa "Meslekte daha güzel işler yaparsın ve üniversite okursun" inanayım?
Bak hocam sana anlatıyorum. Mesleki ve teknik Anadolu liseleri şöyle oluyor:

Anadolu Meslek Programı: okuduğun bölümünle ilgili seni vasıflı bir eleman yapar mesela elektrik okuyorsun, elektrik teknisyeni olursun. 12.sınıfta haftanın 3 günü staj.

Anadolu Teknik Programı: sayısal ağırlıklı dersler görür, 12.sınıfta staj yapmaz 11.sınıfın yaz tatilinde yapar. Zor bir bölümdür üniversite tercih edenlerin bölümü burası.

Kısaca AMP: Teknisyen yetiştirir.
Kısaca ATP: Hem Teknisyen hemde üniversiteye yöneliktir.

Tabii mi AMP olup üniversite kazanabilirsin ama üniversite istiyorsan bu bölümü okumanın hiçbir anlamı yok canını sıkar ve çoğu lisede ATP yok.

"Mtok sistemi ile Anadolu veya fen liselerinden daha kolay bir şekilde üniversite okuyabilirsin. "meslek lisesinden çıkan üniversite okuyamaz, amele yetiştiriyorlar. Anadolu oku" yoksa "meslekte daha güzel işler yaparsın ve üniversite okursun" inanayım?

Mtok ile Anadolu ve fenlerin yaklaşık 50 bin kişi farkıyla düşükten girebilirsin doğru. Meslekten çıkan üniversite okuyamaz diye bir şey yok tabii ki okur. Hatta kendi bölümünü devam ettirecek bir alan seçerse akranlarından daha bilgili şekilde başlar üniversiteye. Ama iyi bir üniversite için meslek lisesinde 10 ya da 11. sınıfta YKS çalışmaya başlamalısın.

Hocam ben şu an 10. sınıfım seneye 11 oluyorum ve virüs dönemine denk geldiğim için Anadoluya hatta zorlasam Fen lisesine girebilecek kapasitedeyken meslek lisesine girdim puanım düştüğü için. Size aşırı rahat söyleyebilirim ki o "işçi olur meslek sahibi olur" lafları yalan. Bölümüm Ulaştırma ve Lojistik o yüzden şu an mesem programı ile bir gümrük firmasında staj yapıyorum. Hem maaşım var, hem CVme deneyim olarak geçecek hem de çıraklık belgesi alacağım. Zaten meslek lisesi çıkışlı insanlara bilgisi var diye daha fazla maaş veriliyor çoğu yerde, üstüne çıraklık belgesi ve çalıştığın yerler eklenince de zaten durum ortada.

Anadoluda okuyabilecekken çok bilmiş babası yüzünden anadolu teknik lisesi okumuş biri olarak şu tavsiyede bulunayım. Meslek lisesi seni her yönden köreltir. Sakın ha mtok falan var diye 4 yılını heba etme.
Bu arada anadolu teknik lisesi meslek liselerinin göz bebeğidir. Göz bebeği bu şekildeyse gerisini sen düşün hocam.
Hocam anadolu lisesini tercih etmememin sebebi yukarıda belirttiğim

gibi, gidiceğim anadolu lisesi ortalama ile alıyor ve dediğim gibi rakiplerim fazla olacağı için işim o lisede baya zor o yüzden mesleği tercih ediyorum,

Hocam anadolu lisesini tercih etmememin sebebi yukarıda belirttiğim

gibi, gidiceğim anadolu lisesi ortalama ile alıyor ve dediğim gibi rakiplerim fazla olacağı için işim o lisede baya zor o yüzden mesleği tercih ediyorum,
Hocam şu an kaçıncı sınıfsınız?

Hocam ben şu an 10. sınıfım seneye 11 oluyorum ve virüs dönemine denk geldiğim için Anadoluya hatta zorlasam Fen lisesine girebilecek kapasitedeyken meslek lisesine girdim puanım düştüğü için. Size aşırı rahat söyleyebilirim ki o "işçi olur meslek sahibi olur" lafları yalan. Bölümüm Ulaştırma ve Lojistik o yüzden şu an mesem programı ile bir gümrük firmasında staj yapıyorum. Hem maaşım var, hem CVme deneyim olarak geçecek hem de çıraklık belgesi alacağım. Zaten meslek lisesi çıkışlı insanlara bilgisi var diye daha fazla maaş veriliyor çoğu yerde, üstüne çıraklık belgesi ve çalıştığın yerler eklenince de zaten durum ortada.
Hocam bende 10.sinif Anadolu teknik programim ama hem bölümünü sevmediğim hemde sayısal olduğum için seneye büyük ihtimalle açığa geçeceğim. Eğer amacın kalifiye çalışan olmaksa mesem ve meslek liseleri senin için uygun ve avantajlı ama üniversite okuyacaksan aynı şeyi söyleyemem.

Hocam bende 10.sinif Anadolu teknik programim ama hem bölümünü sevmediğim hemde sayısal olduğum için seneye büyük ihtimalle açığa geçeceğim. Eğer amacın kalifiye çalışan olmaksa mesem ve meslek liseleri senin için uygun ve avantajlı ama üniversite okuyacaksan aynı şeyi söyleyemem.
Üniversite konusu biraz karmaşık ben bölümümden dolayı bir şekilde yurt dışına çıkabiliyorum. Açıktan veya normal şekilde çalışıp bölümümde üniversiteye girersem Erasmus+ ile 12 ay Almanyada staj yapabiliyorum. Şu anki durumum ile de global çaplı firmalara girip ilerleyip yurt dışına çağrılabilirim. Anadolu liseleri üniversite hedefi olan kişiler içindir. Türkiyede emekler maalesef para kazanma gerçeği altında kayboluyor. Anadoluda belkide benim 10 katım çalışan ve istediği üniversiteye girebilecek 1000 kişi bile vardır ama onlar diyelim tıp okusa benim ileride alabileceğim maaşı alamıyorlar. Yurt dışına çıkarlarsa konu ayrı ona lafım yok.

Geri
Yukarı