Meslek lisesinden çıraklık okuluna geçmeli miyim?

Gülmemin sebebi şuan kazandığı 1500 TL ona çok geliyor fakat ilerde üniversite okuyamayacağı için o asgari ücrete talim ederken üniversite okuyan yaşıtları asgari ücretin minimum 3 katını kazanacak.
Konu hortlamış zaten, eğer ileride de iyi çalışır ve işlek bir dükkanı olursa asgari ücretin 3 katını kazanır arkadaş. Boşu boşuna üniversite okuyanlarda Bim'de asgari ücrete talim eder. Okunacaksa düzgün bir bölüm olacak.

Hahahhaha aynen öyle kardeşim şu an elini kolunu sallayan üniversite mezunu. Hepsi iş arıyor etrafta ve kimse işe almıyor, çünkü hepsi birbirinin aynısı birini diğerinden ayıran bir özelliği yok. Yarın bir gün ben dükkan açtığımda onları işe alacağım çalıştırmak için merak etme sen. Sanayiye giren adam hiçbir zaman kaybetmez bunu da unutma :)

Hangi sanayiyimiş orası merak ettim. O devir kapanalı çok oldu 50-60 yıl öncesinden bahsediyorsunuz çıraklar işi yapamayınca ustaların fırça attığı falan.
Dostum sen nerede çalışıyorsun merak ettim? Hiç biter mi ustanın fırça atması. Usta söver de, döver de. O iş bitmez. Aslında biraz daha Sanayi'nin yapısından da dolayı.

Mezun mu yoksa terk mi :D

Yani şu an sanayide çalışan herkes kültürsüz, yobaz insanlar mı?
Dostum tabi ki öyle değil ama, sanayide ki bir insanla ne kadar bilim, felsefe vs. konuşabilirsin? Eğitim görmemiş, küçük yaştan çalışmaya atılmış insanlar. Tabi başlarından çok şey geçmiş ama, buradaki bahsedilen "bilgi" kısmında yetersizler. Çünkü çoğu senelerdir kitap yüzü açmamış. Açmaya fırsatı da yok zaten, akşam eve kendini güç atıyor, iş ağır. Sosyal hayatın vs. de kalmaz zaten Sanayide. @ManchesterCity de bunu anlatmaya çalışmış.

Son düzenleme:
Konu hortlamış zaten, eğer ileride de iyi çalışır ve işlek bir dükkanı olursa asgari ücretin 3 katını kazanır arkadaş. Boşu boşuna üniversite okuyanlarda BİM'de asgari ücrete talim eder. Okunacaksa düzgün bir bölüm olacak.

Dostum sen nerede çalışıyorsun merak ettim? Hiç biter mi ustanın fırça atması. Usta söver de, döver de. O iş bitmez. Aslında biraz daha Sanayi'nin yapısından da dolayı.

Dostum tabii ki öyle değil ama, sanayide ki bir insanla ne kadar bilim, felsefe vs. konuşabilirsin? Eğitim görmemiş, küçük yaştan çalışmaya atılmış insanlar. Tabii başlarından çok şey geçmiş ama, buradaki bahsedilen "bilgi" kısmında yetersizler. Çünkü çoğu senelerdir kitap yüzü açmamış. Açmaya fırsatı da yok zaten, akşam eve kendini güç atıyor, iş ağır. Sosyal hayatın vs. de kalmaz zaten sanayide. @ManchesterCity de bunu anlatmaya çalışmış.

Hocam günümüzde eğer yeteneğin yoksa veya iyi bir üniversiteden mezun değilsen üniversite okumanın pek bir anlamı yok zaten.

Bana denk gelemedi sanırım, ben ustamın bırak sövmeyi kötü söz söylediğini bile duymadım her zaman "şu şöyle yapılır" "bunu böyle yap" der, cnc tornada çalışıyorum bu arada.

Arkadaşlar Türkiye imkanlarında olay şu dönemden sonra ne üniversite okumak ne de işçilik. Bu iki insan arasında tek fark üniversite okuyanın ( Düzgün 4 yıllık bir bölüm ve sağlam bir üniversiteden okunup yüksek lisansı yapılmış. Kalanı zaten A101de kasiyer olmaya geldim diploması ) hayatını belli bir seviyede devam ettirebileceğinin garantisi. Bu dönemde yüksek gelir elde etmek istiyorsan girişimci olacaksın. Ticari zekaya sahip olacaksın. Milletin 3e sattığını 1e mâl edip 2den satıcaksın. İnsanlara elindeki hizmetin ihtiyaç olduğunu hissettireceksin. Diğer türlü en fazla 25k kazanan ortalama bir (Türkiye şartlarında) insan olursun.

Arkadaşlar Türkiye imkanlarında olay şu dönemden sonra ne üniversite okumak ne de işçilik. Bu iki insan arasında tek fark üniversite okuyanın ( Düzgün 4 yıllık bir bölüm ve sağlam bir üniversiteden okunup yüksek lisansı yapılmış. Kalanı zaten A101de kasiyer olmaya geldim diploması ) hayatını belli bir seviyede devam ettirebileceğinin garantisi. Bu dönemde yüksek gelir elde etmek istiyorsan girişimci olacaksın. Ticari zekaya sahip olacaksın. Milletin 3e sattığını 1e mâl edip 2den satıcaksın. İnsanlara elindeki hizmetin ihtiyaç olduğunu hissettireceksin. Diğer türlü en fazla 25k kazanan ortalama bir (Türkiye şartlarında) insan olursun.
İşçilik'i nasıl elediniz? Bugün sanayide işi tıkırında olan biri 25k'dan her türlü fazla kazanır ayda.

O dediğiniz nasıl oluyor biraz anlatsanıza ?
Dostum, meslekten mesleğe değişir ama eğer işlerin iyiyse ve çalışıyorsan kazanırsın. Bak, dikkat et, işin iyiyse ve çalışıyorsan diyorum. En basitinden tamirci olsanız, bir motor rektefiye etseniz, asgari ücretlinin aylık maaşını alırsınız en az aşağı yukarı.

Dostum, meslekten mesleğe değişir ama eğer işlerin iyiyse ve çalışıyorsan kazanırsın. Bak, dikkat et, işin iyiyse ve çalışıyorsan diyorum. En basitinden tamirci olsanız, bir motor rektifiye etseniz, asgari ücretlinin aylık maaşını alırsınız en az aşağı yukarı.

Azimle gecesini gündüzüne katan insanlar tabii ki de yaparlar. Benim babamda öyle. Ama arkadaşlar bunu çok kolay bir şeymiş gibi anlatıyorlar. Öyle insanların çalışma saatleri bile belli olmaz. Ve dükkanı öyle bir seviyeye getirmek için öncesinde büyük bir emek gerekir.

Arkadaş haklı şu an çoğu ustanın günlüğü 1500 TL civarında daha fazla olanlar da var.

Ustadan kastınız nedir? Vasıflı işçiler en fazla asgari maaşın iki katını alırlar.

Geri
Yukarı