Meslek Lisesinden Özel okula yada Anadolu Lisesine geçmek

We_Master

Kilopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Merhaba sosyal sakinleri.
Şuan meslek lisesinde okuyorum ve üniversite sınavında zorlanacağımı düşünerek okul değiştirmeye karar verdim.
Özel okul için üniversite sıkıntı olur mu? Çünkü özel okullar üniversiteye yönelik çalıştırıyorlarmış.
Üniversite hazırlığı için anadolu mu? Özel okul mu tercih edilmeli?
Düşündüğüm özel okul sınav lisesi.
11. sınıfa geçtim.
İyi günler..

Ben meslek lisesi çıkışlıyım. Mezun olduktan sonra 1 sene ara verip dershaneye gidip öyle sınava girdim. Eğer dershaneler hala duruyorsa bence sende böyle yap.

Şuan dershaneler ile özel okulların fiyatları aynı. 11 sınıf da geçmeyi düşünüyorsan geçmelisin. 12 sınıf çok geç olacaktır, sayısal okuyanlar için hele. Sınavlara yönelik temel liseler çok iyi diyebilirim, tercih edebilirsin. Ben anadolu lisesinden Temel lise'ye geçtim. Çok garip ama Fen lisesinden bile gelen öğrenciler var. O_O

Yani özel okul mu daha iyi bir seçim olacak yoksa anadolu mu?
Özel okulların "bazılarında" üniversite sınavı için iyi ders anlatılamayıp çok test çözdürüyorlarmış.
Yada "bazılarında" iyi ders anlatarak bolca test çözdürüyorlarmış.
Bu nedenle bazen devlet okulu daha iyi kalabiliyormuş.
Sizce nasıl yaparsam daha iyi bir yol çizmiş olurum?

Önemli olan dersi hemen anlatıp test çözmek zaten. Ders anlatmak ile nereye varabilirsin, bildiğin şeyler zaten çoğu, tekrar görüyorsun, bunları pekiştirmenin ve akılda kalmasının tek yönü test çözmektir. Matematik özellikle her soru tipinden soru görmelisin ki sınavda zorluk çekme. Ben öyle yapmaya çalışıyorum. Bilinmeyen yayınlarda alın, test çözmek için daha iyidir, farklı soru kalıpları. Ayrıca, Robert kolejine gidenler 9 ve 10 da 9,10 ve 11. sınıf müfredatı görüyor. 11. sınıf olunca ise 12 sınıf müfredatı görüyorlarmış, 12 de ise full test çözüyorlarmış. Konuyu iyi anlayıp, test çözmek, amaç bu. YGS ve LYS zamanla yarışacaksın ve bunu test çözerek aşabilirsin, daha hızlı olursun. Bu sınavlar bilgi değil, zamanı doğru kullanma sınavlarıdır. Bu açıkca ortada artık.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı