Meslek Lisesinden sonra iş bulmak zor mu?

Dc021x

Hectopat
Öncelikle merhaba. Meslek lisende 9. sınıfım alanım endüstriyel otomasyon teknolojileri. Bilenler varsa sormak istediğim önemli şeyler var.
1. Meslek lisesinde normal dersler ileride kalkıyor galiba 12.sınıfta staj var vs. benim bildiğim. Eğer öyle ise üniversiteye gitmek çok zordur, şimdi ben meslek lisesinden mezun olup işe başlayabilir miyim? Üniversiteye gitmem mi gerek ya da gitsem ne olur?
2. Eğer mezun olup direkt işe girebiliyorsam maaşım yaklaşık ne kadar olabilir, yoksa zor mu iş bulurum? Lütfen yardım edin. Şimdiden teşekkürler.

Öncelikle merhaba. Meslek lisende 9. sınıfım alanım endüstriyel otomasyon teknolojileri. Bilenler varsa sormak istediğim önemli şeyler var.
1. Meslek lisesinde normal dersler ileride kalkıyor galiba 12.sınıfta staj var vs. benim bildiğim. Eğer öyle ise üniversiteye gitmek çok zordur, şimdi ben meslek lisesinden mezun olup işe başlayabilir miyim? Üniversiteye gitmem mi gerek ya da gitsem ne olur?
2. Eğer mezun olup direkt işe girebiliyorsam maaşım yaklaşık ne kadar olabilir, yoksa zor mu iş bulurum? Lütfen yardım edin. Şimdiden teşekkürler.
Eğer düz meslek lisesine gidiyorsanız üniversite sınavı sizin için zor olacaktır. Çünkü okulda ders görmek yerine staj yapıyorsunuz. İş bulabilirsiniz ama üniversite işi biraz sıkıntılı.

İş bulsanız bile lise mezunu birini ne kadara çalıştırırlar ki? En fazla asgari ücret diye düşünüyorum. Unuttum da sonradan ekleyeyim o söylediğin dersi sence meslek lisesinde doğru düzgün anlatırlar mı ? bana göre en kötü anadolu lisesi bile meslek lisesinden iyidir.

Meslek lisesinden mezun olup öyle sürekli bir işte kalamazsın ancak ve ancak bir tanıdığınız varsa oraya başlangıç eğitimimi aldım gittikçe kendimi geliştireceğim lütfen beni işe alın dersen iş bulabilirsin. 12.Sınıfta staj olacağı için çoğu dersi görmeyeceksin ve başlı konuları az göreceksin.

Artık kurumsal firmaların çoğu üniversite mezunu istiyor sınava çalışma olayı staj göreceğiniz firmaya bağlı mesai saatleri içerisinde belki insafa gelip sınava çalışmanız için fırsat verir bende meslek lisesi mezunuyum belediye de staj yaptığımda hem iş hem de üniversite sınavı için fırsat tanıyorlardı. Tabii ben çalışmadım bir şekilde kazandım eğer kuşkuların varsa başka okula nakil yaptırabiliyorsun diye biliyorum. İş konusuna gelirsek genelde firmalar beğendikleri stajyerleri iş yerlerine eleman olarak alabiliyor. Ama eğer üniversite için endişe ediyorsanız ve nakil alma gibi durumunuz varsa nakil aldırın derim. Biraz uzun oldu kusura bakmayın

1. Kalkmasa da az var ve hocalar da, öğrenciler de derslerin üzerine genel olarak fazla düşmüyor. Orta üstü çalışkan değilsen dershane şart.
2. 4 yıl sonra durum ne olur bilinmez, o yüzden buna bir şey diyemiyorum. İş bulma konusunda da kendini hangi sektörde olursa olsun ne kadar geliştirdiğin önemli. Çok severek okuyacağını düşünmüyorsan ve yapabiliyorsan sana uygun bölümlere yönelmeni tavsiye ederim. 9. sınıfta nasıl bölüm sahibisin onu anlayamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı