Meslek lisesinden sonra üniversite okumak mantıklı mı?

Meslek lisesinden mezun olacağım, sana şunları söyleyeyim.

Atp elektrik-elektronik bölümünü bitirdim ve OBP 75 civarı düşüyor. Üniversitede yerleştirme puanın 300 olursa 5 ve 0,12 ile çarpılıp toplamda 45 puan fazla verecek ve ben 345 puan ile yerleşeceğim. Meslek lisesinin mtok gibi bir avantajı var. Bunu değerlendir.

Yalnız bu mtok sadece okuduğun alanı kapsıyor.

Puan ile plan yapmak doğru olmayacaktır.
Sıralama ile kendinize bir yol çizmenizi öneririm.

Ne alakası var ? Meslek lisesinden elektrik-elektronik bölümünden mezun oldum. Yabancı dil öğretmenliği kazandım, bitirdim. Şimdi tezli yüksek lisans yapıyorum. Meslek lisesinde hiçbir şey öğretmediler. Tamamen ezbere dayalıydı. Ne öğrendiysem stajda gösterilenlerle öğrendim. İnsanın ufkunu açan, düşünmesini sağlayan yer üniversitedir. Üniversitede eğitim sisteminin mükemmel olduğunu söylemiyorum. Ama üniversite ortamı kişinin ufkunu açar, farklı kültürlerden insanları tanımasını sağlar. Benim gibi 40 kişilik bir bölümde okunabilinirse kaliteli bir eğitim de alınabilir. Ben analatik düşünebilmeyi hocalarımın sayesinde üniversitede kazandım.
Bende Elektrik Elektronik bölümünü okuyorum ve hocamınızın bize söylediği şuydu. "Okulda öğrendiğiniz veya öğrettiklerimiz meslek hayatınızda %20'lik kısmını kapsar. Bunun %30'unu sizin internetten araştırmalarınız devam ettirir, geri kalan %50'lik ise ustanızdan/iş yaptığınız yerden öğrenirsiniz ve %100'ü tamamlarsınız ." Hocamızın dediği gerçektende doğruydu okulda bize öğrettikleri sadece temeldi , staj yerinde ve babamın birkaç defa tamir ettirdiği beyaz eşyalar sayesinde bu işi kaptım.

Bende Elektrik Elektronik bölümünü okuyorum ve hocamınızın bize söylediği şuydu. "Okulda öğrendiğiniz veya öğrettiklerimiz meslek hayatınızda %20'lik kısmını kapsar. Bunun %30'unu sizin internetten araştırmalarınız devam ettirir, geri kalan %50'lik ise ustanızdan/iş yaptığınız yerden öğrenirsiniz ve %100'ü tamamlarsınız ." Hocamızın dediği gerçektende doğruydu okulda bize öğrettikleri sadece temeldi , staj yerinde ve babamın birkaç defa tamir ettirdiği beyaz eşyalar sayesinde bu işi kaptım.
2 yıllık üniversite okumaya karar verdim. Bu konuyu açtıktan sonra 3 tane iş yerine girdim ve çıkarıldım. Toplam 6 tane yerden iş teklifi aldım ama aynı durumla karşılacağımdan emin olduğum için üniversiteye hazırlanmaya başladım. Çırak niyetiyle yaklaştıkları için çok değişik muamele gördüm. Sürekli getir götür işleri yaptıyorlardı, bağırıyorlardı kısaca dışlarmış gibi davrandılar. 2 tane iş yeri paramı eksik verdi. Son yere başvurduğumda benden bir çok tahlil ve 2 doz aşı olmamı istediler ve oldum (2.doz aşıyı olduktan sonra kalbime yoğun bir ağrı girdi ve hastaneye kaldırıldım). 1 ay bekledim ve işe başladım 1 hafta sonra performansımdan memnun olmadıkları için çıkardılar. Ağlayarak eve dönmüştüm o gün :(

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı