Meslek lisesinin üniversite sınavına ek getirisi var mıdır?

E zaten Anadolu lisesinin olayı o. Amaç öğrenciyi üniversiteye yollamak ama meslek lisesinde öyle bir durum yok. Sen meslek lisesine gidiyorsan ve üniversiteye gitmek de istiyorsan kuyruğu sıkıştıracaksın başka yolun yok. Ödevler falan düzenli çalışan öğrenciler için önemsiz şeyler bunu herkes bilir. Düzgün bir sistematiğe oturmuş herkes kazanır. Ben de inşaatta çalışırdım lise yıllarımda ama ödevlerimi her zaman yapardım. Günde 4 saat uyuduğumu dabilirim hiç uyumadan okula gidip sadece teneffüs aralarında uyuduğumu dabilirim. Kusura bakmayın da öyle yok uykum var yok bunu anlamıyorum yok şöyle diyen insanlar arayan insan olma yolunda devam eder. Her iki tarafin da avantajları var ama meslek Lisesi'nin ki daha fazla gayet açık. Ben mezun olduğumda hiç okumamış bir işçi ile aynı durumda oluyorum ama meslek Lisesi'nin öyle olmuyor. Fabrikalarda elektrikçi çok var aynı işi ben de yapabilirdim ama adam elektrik bölümü mezunu bana yaptırmazlar. E zaten mtok bölümleri var daha düşük sıralama~puan ile aynı eğitimi aynı diplomayı alıyoruz. Bunu biliyorsunuz ödev yapmayı dahi zora getiren insan zahmet olmazsa o sınava çalışırken terlesin.

Siz Anadolu lisesinden nakil yapanları kastediyorsanız tamam sorun yok onda. Ödev bile yapmayan insan kazanamıyor zaten üniversiteyi kazanmasında.

Geri
Yukarı