Meslek önerisi

Mlzmoglu

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Herkese merhabalar arkadaşlar. Ben 16 yaşındayım ve lise 3'e gidiyorum. İstanbul'da bir Anadolu Lisesi'nde okuyorum. Ben hala hangi mesleği seçeceğime karar veremedim. Ama başlangıçta olmasa bile başladıktan 2-3 sene sonra en az 3000-4000 TL maaşlı bir iş istiyorum. Elektroniği, bilgisayarları, yazılımı severim ve yatkınlığım var. Ailemin durumu iyi ama sonuçta bana her zaman onlar bakmayacak. Babam mimar vb. işler yapabileceğimi söylüyor ama maaşlarını bilemiyorum. Bazı arkadaşlar para çok mu önemli diyebilir ama sonuçta evlenip ev geçindireceğim. Sizden İstanbul'da güzel bir üniversitede tam burslu öğrenim kazanıp maaşı yüksek olan meslek önermenizi istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim. İyi geceler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu tamamen sana bağlı bir durum. Sevdiğin ve zevk aldığın işlere yönelmeni öneririm. Maaş durumu biraz karışık. Şans gibi çok fazla etken var. Bilgine ve becerine bağlı bir durum bu. Bunu izlemeni öneririm. Sana bazı soruların cevabını verir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu tamamen sana bağlı bir durum. Sevdiğin ve zevk aldığın işlere yönelmeni öneririm. Maaş durumu biraz karışık. Şans gibi çok fazla etken var. Bilgine ve becerine bağlı bir durum bu. Bunu izlemeni öneririm. Sana bazı soruların cevabını verir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam zevk aldığım işleri yapmak isterim tabiiki ama maaşının da iyi olması lazım. Bahsettiğiniz gibi şans da çok önemli bir etken. Yolladığınız videoyu uzunluğundan dolayı izleyemeyeceğimi farkettim. Eğer direkt olarak meslek öneriniz varsa beklerim.

MF-3 yapabiliyorsan Eczacılık veya Diş Hekimliği öneririm.
Hocam şu an sayısal okuyorum. Küçükken okul birincisiydim ama zamanla sosyal hayat , internet , oyunlar işin içine girince haliyle derslerimde düşüş oldu. Şu an egoistlik yapmıyorum ama çoğu kişi bana çok zeki olduğumu söyledi ve hala söylüyorlar. Çalışırsam muhtemelen çok iyi bir yer kazanabilirim. Ama burada zor olan şey çalışmaya odaklanmak. Mesela bilgisayarı , oyunları , interneti , sosyal hayatı vb. şeyleri nasıl bırakacağımı bilmiyorum. İşlerin ciddileştiğinin farkındayım ama hala daha vaktim var havasındayım. Nasıl sınava hazırlanacağımı , neler yapmam gerektiğini bilmiyorum. Eczacılığı araştırdığımda ise maaşının iyi olduğunu ama kendi işimi kurarsam tutunamama ihtimalimin olduğunu gördüm. Benim için yardımcı olursanız sevinirim.

Eğer yeteneğin var ise ve çalışmıyor isen bu çok büyük kayıp olur. Ders çalışmayı iş gibi düşün. Sen öğrenci olduğun için ders çalışman gerek. Eğer bunun gibi şeyleri şimdi yapamaz isen iş hayatında aynı sorunlar devam eder. Odaklanma konusunda hocalarından yardım alabilirsin. Onlar bu konuda seni tanıdıkları için daha iyi yönlendirebilirler.

Üniversitelerde olan bütün bölümlere bir bak ve hangisinin ilgini çektiğini bul, ardından maaşına da bakıp sana uygun olup olmadığını kafanda kararlaştır. Bilgisayar, elektrik-elektronik, yazılım gibi kısımlara yatkın olman avantajına bir şey eğer mühendislik gibi bir şey istiyorsan ileride veya bunlarla alakalı herhangi bir bölüm.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı