Meslek seçimi

Sami SÖKER

Decapat
Katılım
23 Kasım 2019
Mesajlar
85
Arkadaşlar merhaba, ders çalışmayı seven bir insan değilim en baştan bunu söyleyeyim, 11. sınıfım ve sayısal bölümündeyim. Biyoloji dışındaki derslerimde problem yok. (düz yazı / ezber aşırı şekilde uykumu getiriyor ve biyoloji de bundan ibaret.) Dersi derste dinleri sorularımı çözerim bir problem yaşamam fakat ders çalışmayı sevmiyorum. Hatta bazen şöyle acaba ders çalışmayı sevmiyorum mu yoksa boşa giderse yaşayacağım hayal kırıklığını yaşamak istemediğim için mi çalışmıyorum diye sorguluyorum kendimi ve ikisinin de etkisi mevcut. Telefon ve bilgisayarlarla aramın gayet iyi olduğunu düşünüyorum (ağırlıklı olarak teknik şekilde) ve bu işi de 6 yıldır yapıyorum ayrıca bundan da zevk alıyorum. Telefoncuda çalışıyorum ve teknik olarak da yazılım olarak da yapabiliyorum.

Ayrıca kendimce sistem de toplayıp sattığım oluyor ve çevremden de bilgisayar işi geliyor. Bilgisayar konusunda da aynı şekilde hem teknik hem de yazılımsal olarak problem çözebiliyorum. Aynı zamanda İngilizce üzerinde de kendimi geliştirip zamanım oldukça BTK akademi üzerinden programlama dili öğrenmeye çalışıyorum (bununla profesyonel seviyeye gelemeyeceğimi biliyorum fakat temel şeyleri bilmek istiyorum tamamen buna yöneldiğim zaman işimin kolay olması için). Meslek olarak çok kararsızım hani tek istediğim şey gelecekte bir aile kurduğum zaman aileme zaman ayırabilmek ve zaman zaman zor dönemler olsa da genel olarak rahat yaşayabilmek. Bunun için nasıl bir tercih yapmalıyım sizce?

Ayrıca yazılım mühendisliği istiyorum ama dediğim gibi ders konusunda zayıfım biraz ve bunun için de minimum 50K'ya girmem gerekiyor. Şöyle düşündüm acaba hani mesleğim üzerinden gidebilir miyim? Misal veriyorum Apple yetkili teknik servisi olabilir miyim veya burada çalışabilir miyim, maaşları nasıl oluyor? Çalışanlarını nasıl seçiyorlar, bir sertifika bir belge gerekiyor mu? Bu konularda bilgi arıyorum.
 

Yeni konular

Yukarı