Meslek seçiminde çok kararsızım

Özgür Kartal

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar. Lise 3. sınıf öğrencisiyim. 10 parmak, Python, C#, Unity, bilgisayar O.C. Donanımsal bilgiye sahibim. Bir çok alana ilgim var: Fizik, biyoloji, yapay zeka, Game devoleper... Meslek olarak çok kararsızım. Bana yardımcı olabilir misiniz? Bir rehber hoca vb. ile konuşmayı düşündüm ama sizlerin değerli düşüncelerini merak ettim. Bana uygun bir meslek olsun yeter. Bilgisayarla ilgisi olmasa bile olur. Küçükken futbolcu olmak istiyordum ama babam izin vermemişti. :D.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle bizim düşünceler pek değerli değildir. Birazdan "Python kodla"cılar gelir mesela.

Seçim aslında çok da zor değil. Sen neyi seviyorsan ve neyi yapabiliyorsan (yatkınlığın varsa) onu seçersin. Bu kadar basit aslında.

Maalesef bahsettiğin şeylerde temel bilgiye sahipsindir muhtemelen. Diğer türlü zaten sağda solda iş bile yapardın. Programlamanın temeli o internetteki videolardan öğrenilir. İleri aşama için güzel eğitim veren yer sayısı üniversiteler dışında yok denecek kadar az.

Öncelikle bizim düşünceler pek değerli değildir. Birazdan "Python kodla"cılar gelir mesela.

Seçim aslında çok da zor değil. Sen neyi seviyorsan ve neyi yapabiliyorsan (yatkınlığın varsa) onu seçersin. Bu kadar basit aslında.

Maalesef bahsettiğin şeylerde temel bilgiye sahipsindir muhtemelen. Diğer türlü zaten sağda solda iş bile yapardın. Programlamanın temeli o internetteki videolardan öğrenilir. İleri aşama için güzel eğitim veren yer sayısı üniversiteler dışında yok denecek kadar az.
Udemy üzerinden öğrendim. Etik hackerlık da var ama o temel seviye olduğu için yazmadım.
Atil Samancıoğlu vb.
İçinden gelen sesi dinle, gönlün ne istiyorsa onu yap ki mesleğini severek icra et.
Ben de denedim ama biraz ya olmazsa korkusu biraz da kararsızlık esir aldı.

Hocam aslında e sporcu olmak yayıncı veya pc ile ilgili bir youtube kanalı kurmak istiyorum ama buna ne imkan el veriyor ne de ailem. :C

İşte sorun o. Size Udemy'de adam Syntax öğretir yapı öğretir. O kodun arkada ne yaptığını öğretmez. Aynı kodu bir sürü şekilde yazabildiğinizi fark etmişsinizdir. Hangisinin daha iyi olduğunu o adam öğretmez. Mesela size soyut veri tiplerini öğretmez. Keza bilgisayar mühendisliği kod yazmak değildir.

Diğer olayları okuluna giderken yapmayı deneyebilirsin. Yapanların çoğu bir şekilde öyle başladı sonuçta.

Dinimize göre e spor uygun mu vs. bu yüzden kafam çok karışık ve çok soru var.

İşte sorun o. Size Udemy'de adam Syntax öğretir yapı öğretir. O kodun arkada ne yaptığını öğretmez. Aynı kodu bir sürü şekilde yazabildiğinizi fark etmişsinizdir. Hangisinin daha iyi olduğunu o adam öğretmez. Mesela size soyut veri tiplerini öğretmez. Keza bilgisayar mühendisliği kod yazmak değildir.

Diğer olayları okuluna giderken yapmayı deneyebilirsin. Yapanların çoğu bir şekilde öyle başladı sonuçta.
Anlıyorum
İslam

Geri
Yukarı