Mesleki eğitim merkezlerine gidilir mi?

Alperen Kosar

Hectopat
Lise 2'ye gidiyorum. Müdür yardımcısı önerisi ortalaması düşük veya ileride kalacağını düşünenler vb. kişiler için mesleki eğitim merkezleri varmış. Ne kadar iyi bilmiyorum. Deneyen varsa bilgi verebilir mi? 5 gün işte çalışacakmışız. 1 gün temel dersler için okula gidecekmişiz. Okulların meslek alanları da var, biraz araştırdım. Bunun dışında lise mevzunu belgemiz de olacak ve ustalık, kalfalık belgeleri de olacakmış. Bu kadar bilgim var şu an.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Alperen Kosar Dostum bende Lise 2'ye gidiyorum, şu sıralar ben de Mesleki Eğitim Merkezine gitmeyi düşünüyorum. Fakat aklımda bazı sorular var. Belki aramızda danışabiliriz. Ben hali hazırda meslek lisesine gidiyorum, ve staj için 12. Sınıfı beklemem gerekiyor. Erkenden gitmem iyi olabilir diye düşünüyorum fakat 15 küsür dersten, 5 derse inen ders sayısı ve çalışma hayatı, sosyal çevremin dağılması gibi şeylerin kafamda bir boşluk hissi oluşturacağını düşünüyorum fakat mesleği erkenden öğrenip kenara harçlığımı atmam daha iyi olacak galiba. Kastettiğim boşluk hissini zaten 12. Sınıfta'da yaşayacağımı düşünüyorum. Ve şu anda Üniversite'ye gitmek gibi bir niyetim yok ama ileride olursa (ders sayıları hafifletildiği için) derslerden geri kalacağımı düşünüyorum. Notlarım pek kötü değildir, başarısız bir öğrenci de sayılmam fakat ileride yaşayacağım şeyleri erkenden yaşayıp, kenara birikim yapmak daha iyi geliyor. Şu an büro yönetimi alanındayım, alanımı değiştirip kuyumculuğa geçeceğim tanıdığım insanlar var.

@Alperen Kosar dostum bende lise 2'ye gidiyorum, şu sıralar ben de mesleki eğitim merkezine gitmeyi düşünüyorum. Fakat aklımda bazı sorular var. Belki aramızda danışabiliriz. Ben halihazırda meslek lisesine gidiyorum, ve staj için 12. sınıfı beklemem gerekiyor. Erkenden gitmem iyi olabilir diye düşünüyorum fakat 15 küsur dersten, 5 derse inen ders sayısı ve çalışma hayatı, sosyal çevremin dağılması gibi şeylerin kafamda bir boşluk hissi oluşturacağını düşünüyorum fakat mesleği erkenden öğrenip kenara harçlığımı atmam daha iyi olacak galiba. Kastettiğim boşluk hissini zaten 12. sınıfta da yaşayacağımı düşünüyorum. Ve şu anda üniversite'ye gitmek gibi bir niyetim yok ama ileride olursa (ders sayıları hafifletildiği için) derslerden geri kalacağımı düşünüyorum. Notlarım pek kötü değildir, başarısız bir öğrenci de sayılmam fakat ileride yaşayacağım şeyleri erkenden yaşayıp, kenara birikim yapmak daha iyi geliyor. Şu an büro yönetimi alanındayım, alanımı değiştirip kuyumculuğa geçeceğim tanıdığım insanlar var.

Aynı şekilde düşünüyorum ama bu dönem (bu ay zaten sınavlarda başladı) gidemediğim için dönem kaybı olacakmış o yüzden 2. dönemi okuyucam eğer zorlanırsam yine 11. sınıfın ilk dönemi deneyebilirim.

Hocam biliyorum konu güncel değil fakat ek konu açmak istemedim.
Özellikle sizin tecrübe edindiğinizi düşünerek. Bende başlayacağım bu sene derslerim kötü. Tavsiye eder misiniz?

Lise 2'ye gidiyorum. Müdür yardımcısı önerisi ortalaması düşük veya ileride kalacağını düşünenler vb. kişiler için mesleki eğitim merkezleri varmış. Ne kadar iyi bilmiyorum. Deneyen varsa bilgi verebilir mi? 5 gün işte çalışacakmışız. 1 gün temel dersler için okula gidecekmişiz. Okulların meslek alanları da var, biraz araştırdım. Bunun dışında lise mevzunu belgemiz de olacak ve ustalık, kalfalık belgeleri de olacakmış. Bu kadar bilgim var şu an.

Ben gidiyorum ve şu an pişmanim hocam, ne güzel mis gibi okulunuz var dersleriniz kötü değilse ve devamsızlığınız yoksa okulunuza devam edin gidiyosunuz haftada 4 gün çalişiyosunuz hadi en kötü 9 saat desek haftada 38 saat yapar ve bunun için aylik 1200 TL alıyosunuz bu para mı? Ayrıyeten yaz tatiliniz yok eylül'e kadar gidiyosunuz sadece yıllık 15 20 gün tatil verıyorlar bunun yerine okula gitmeyi tercih ederim ki ben zorunluluktan geçtim devamsızlığım çoktu, ben bilişimdeyim ve işe gittiğim yer güzel bir yer resmi bir yer firewall internetle ilgili sistem olsun parmak okutucu falan tüm her şeyin olduğu bir yer it olarak geçiyor 2,200 de maaş alıyorum ekstra verıyorlar vermeseler ekstra gitmezdim mesela.
Pazar günleri tatil haftada 1 gün okula gidiyorsun geriye kalan günlerde işe gidiyorsun çalıştığın iş yerine bağlıda belli bir miktar devlet destekli para alıyorsun.

Normalde dört gün işe gidiyorsun 1 gün daha gidersen ekstra para alıyosun iş yerinden bunu dipnot olarak geçsek arkadaşlar normalde 2 gün tatiliniz oluyor eğer sizi 5 gün çağirip üstüne 1200 TL maaş veriyolarsa bunu kabul etmeyin bu sizi enayi yerine koymak olur.

Ben gidiyorum ve şu an pişmanim hocam, ne güzel mis gibi okulunuz var dersleriniz kötü değilse ve devamsızlığınız yoksa okulunuza devam edin gidiyosunuz haftada 4 gün çalişiyosunuz hadi en kötü 9 saat desek haftada 38 saat yapar ve bunun için aylik 1200 TL alıyosunuz bu para mı? Ayrıyeten yaz tatiliniz yok eylül'e kadar gidiyosunuz sadece yıllık 15 20 gün tatil verıyorlar bunun yerine okula gitmeyi tercih ederim ki ben zorunluluktan geçtim devamsızlığım çoktu, ben bilişimdeyim ve işe gittiğim yer güzel bir yer resmi bir yer firewall internetle ilgili sistem olsun parmak okutucu falan tüm her şeyin olduğu bir yer it olarak geçiyor 2,200 de maaş alıyorum ekstra verıyorlar vermeseler ekstra gitmezdim mesela.

Normalde dört gün işe gidiyorsun 1 gün daha gidersen ekstra para alıyosun iş yerinden bunu dipnot olarak geçsek arkadaşlar normalde 2 gün tatiliniz oluyor eğer sizi 5 gün çağirip üstüne 1200 TL maaş veriyolarsa bunu kabul etmeyin bu sizi enayi yerine koymak olur.

Hala gidiyor musunuz hocam?

Geri
Yukarı