Meslekten Anadolu'ya nakil olur mu?

Buffty Alien

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, biraz önce 5 kontenjan boş olan Anadolu lisesine 4. olarak nakil başvurusunda bulunduk. Daha öncesinde meslek lisesi okuyordum ve 10. sınıfım. Sizce nakil onaylanabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar, biraz önce 5 kontenjan boş olan Anadolu lisesine 4. olarak nakil başvurusunda bulunduk. Daha öncesinde meslek lisesi okuyordum ve 10. sınıfım. Sizce nakil onaylanabilir mi?

Başvuran toplam kişiler ve sen, puan ve devamsızlık kriterlerinize göre sıralanarak 5 kişi seçilecek şekilde alınırsınız. Yani diyelim ki yerel yerleştirmeyle gireceksen OBP puanın 70 olsun 10 kişi başvurdu ve orası tutulan bir Anadolu lisesi kaliteli eğitim veriyor örnek veriyorum, o başvuran kişilerin ortalaması 70 yukarısıysa sen alınmazsın ama başvuran kişilerin puanı senden azsa alınırsın. Okul çok kontenjan açmaz ve tutulmazsa zaten 5 kişi falan başvurur alınırsın direk.

Başvuran toplam kişiler ve sen, puan ve devamsızlık kriterlerinize göre sıralanarak 5 kişi seçilecek şekilde alınırsınız. Yani diyelim ki yerel yerleştirmeyle gireceksen OBP puanın 70 olsun 10 kişi başvurdu ve orası tutulan bir Anadolu lisesi kaliteli eğitim veriyor örnek veriyorum, o başvuran kişilerin ortalaması 70 yukarısıysa sen alınmazsın ama başvuran kişilerin puanı senden azsa alınırsın. Okul çok kontenjan açmaz ve tutulmazsa zaten 5 kişi falan başvurur alınırsın direk.
Öncesinde meslek okuyor olmam bir etki etmiyor değil mi hocam?

Etmez ama Anadolu lisesi olduğu için ortalama puanın çok fark ediyor zaten sana orada öğrenciler bile soracaktır kazanabilirsen puanı. Meslekten Anadolu'ya geçmen en çok şöyle fark eder bocalayabilirsin veya ilk bocalayıp toparlayabilirsin. Anadolu lisesi okumak istiyorsan tek bir amacın olacak oda ders ve hocaları dinlemek yoksa gitme çünkü çok sınav ağırlıklı okul ve meslek liselerine göre çok daha ağır olacağına eminim. Meslek lisesinde Anadolu'ya gelip yapamayan çok oluyor cidden zor, hocalar dersten bırakmayı seviyorlar 49 ile falan.

Ağır derken gözün korkmasın kolayca ısınabildiğin okulun başarısına göre ortamı iyi okullardan oluşuyor Anadolu liseleri ancak beterlerde var ve öğretmenler gerçekten acımasız. İyi anlamda acımasız olanda var kötü anlamda olanda. Okulun büyüsüne kapılıp ders çalışmazsan seni meslek lisesinden bile vasıfsız bir şekilde mezun eden ancak okulu iyi kullanırsan oldukça başarılı ve derece mezunu verebilen okullardır Anadolu liseleri. Fen liselerine göre en temel farkı bir grup öğrenci istediği yere kazanırken kalanlar mezuna kalır veya kazanamaz tamamen sana kalmış. Fen liselerinde kazanamayan çok az kişi olur.

Son düzenleme:
Etmez ama Anadolu lisesi olduğu için ortalama puanın çok fark ediyor zaten sana orada öğrenciler bile soracaktır kazanabilirsen puanı. Meslekten Anadolu'ya geçmen en çok şöyle fark eder bocalayabilirsin veya ilk bocalayıp toparlayabilirsin. Anadolu lisesi okumak istiyorsan tek bir amacın olacak oda ders ve hocaları dinlemek yoksa gitme çünkü çok sınav ağırlıklı okul ve meslek liselerine göre çok daha ağır olacağına eminim. Meslek lisesinde Anadolu'ya gelip yapamayan çok oluyor cidden zor, hocalar dersten bırakmayı seviyorlar 49 ile falan.

Ağır derken gözün korkmasın ama ne kadar ineksen o kadar iyisin Anadolu liselerinde yani ne kadar zeka o kadar ekmek oluyor Anadolu'da survivor gibi her Anadolu öyle mi bilmem ama yüzüne bile bakmaz hocalar öyle deyim avantajları daha çok oluyor mesela ortam kolay sağlıyorsun genelde okul olaysız oluyor ve sakin oluyor. Eskiden Anadolu liseleri sınavla öğretmen aldığı için çok daha tecrübeli olabiliyorlar, bu dediklerim Anadolu lisesinden lisesine göre değişir.
Bilgiler ve tavsiyeler için teşekkür ederim. Şu anda başvuran 5 kişi arasından 4. olduğum yazıyor e-okulda. Sizin bahsettiğiniz ortalama da bu sanırım.

Bilgiler ve tavsiyeler için teşekkür ederim. Şu anda başvuran 5 kişi arasından 4. olduğum yazıyor e-Okul'da. Sizin bahsettiğiniz ortalama da bu sanırım.

Değil ya, direkt karne puanında senin 9. sınıf 2 döneminin ortalaması yazıyordur. Yerel yerleştirme ile nakil alıyorsan ona OBP puanı denir. LGS puanı ile nakil olacaksan LGS puanın yazar. Senin dediğin sanırım bilmiyorum ama tahminen başvuran kişi sayısı ve sen 4. başvurmuşsun. Senden sonra başvuran biri daha var gibi geldi bana. Ben başka okula nakil aldığımda öğretmenim yani okul müdürü sana dediklerimi söyledi. Başka bir şey bilmen gerekmiyor, 5 kişi başvurmuş zaten henüz o yüzden sonuçlanırsa sen kazanabilirsin ama ne zaman sonuçlanacağını bilmiyorum nakillerin. O süre içinde başkası önüne de geçebilir.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı