Meslekten Temel Liseye Geçmek Mantıklı mı?

Poizoom

Hectopat
Daha fazla  
Ben bu sene 3. sınıfa (11) geçecek olan bir meslek lisesi öğrencisiyim. Bölümüm Bilişim Teknolojileri. İstediğim ve başardığım bir bölüm, hatta okulda sınıf birincisiyim (zaten çoğu kişi hiçbir şey anlamıyor). Fakat gitmek istediğim üniversite, daha doğrusu bölüm yazılım mühendisliği. Puanları da epey yüksek. Bu sene okula gitmeden direkt temel liseye geçmeyi düşünüyorum. Meslek lisesinde bu sene çoğu temel dersi görmeyeceğiz ve son sene zaten sadece dil anlatım ve din gibi dersleri haftada 1-2 saat olarak göreceğiz ve staja gönderecekler... Anadolu liselerine nakil yapmaya çalıştım fakat benden daha yüksek puanı olanları aldılar ve bu sene de 3. sınıf olduğum için nakil yapamıyorum... Sizce ne yapmalıyım? Geçmeli miyim temel liseye? Daha önce kendisinin veya tanıdığının tecrübesi olan var mı?

İnternette biraz araştırma yaptım ve bazıları temel lisedeki öğretmenlerin vasıfsızlığından, genç olmalarından ve öğrencilerinden şikayetçi gözüküyor...

Son düzenleme:
Temel liseler "Okulumuz öğrencisi 2016 LYS birincisi xxx'i kutluyoruz. Haydi gelin siz de xxxx'li olun!" reklamıyla çoğu öğrencinin beynini sulandırdı. Halbuki temel liseye geçen öğrencilerin çoğu fen lisesi ve anadolu öğretmen lisesi öğrencileri oraya "dolu" bir şekilde geldiler. Yani temel liselerin öğrenciye bilgi kazandırdığı var mı bilinmez, ama öğrenciyi YGS-LYS sınavlarına hazırlarken kendilerinin %100 emek verdiğini söyleyemez kimse.. Ben buna asla inanmıyorum. Fen liselerinin o eğitim kalitesinin, zorluğunun yanında temel lise hiçbir şey. Fen lisesinden ya da anadolu öğretmen lisesinden temel liseye geçen çoğu öğrenci zaten bilgi küpüydü, bunu bilen bilir. Sadece o bilgi küplerini sınav için biraz zorladılar, ki bu zorlama fen liselerinin yanında hiçbir şey. Her şey öğrencinin çalışması ile oldu.

Ama senin durumun ayrı. Meslek lisesi öğrencisi düzgün bir çalışma programı ve inanç olmadan asla başarılı olamaz. Çünkü bunun yanında bir de temeli yeterli değil. Sana tavsiyem ilk önce sana başarı sağlayabilecek temel liseyi bulman. O da mı olmadı? İstediğini bulamadın mı? Özel ders veya kurs senin için son çare.

Temel liseler "Okulumuz öğrencisi 2016 LYS birincisi xxx'i kutluyoruz. Haydi gelin siz de xxxx'li olun!" reklamıyla çoğu öğrencinin beynini sulandırdı. Halbuki temel liseye geçen öğrencilerin çoğu fen lisesi ve anadolu öğretmen lisesi öğrencileri oraya "dolu" bir şekilde geldiler. Yani temel liselerin öğrenciye bilgi kazandırdığı var mı bilinmez, ama öğrenciyi YGS-LYS sınavlarına hazırlarken kendilerinin %100 emek verdiğini söyleyemez kimse.. Ben buna asla inanmıyorum. Fen liselerinin o eğitim kalitesinin, zorluğunun yanında temel lise hiçbir şey. Fen lisesinden ya da anadolu öğretmen lisesinden temel liseye geçen çoğu öğrenci zaten bilgi küpüydü, bunu bilen bilir. Sadece o bilgi küplerini sınav için biraz zorladılar, ki bu zorlama fen liselerinin yanında hiçbir şey. Her şey öğrencinin çalışması ile oldu.

Ama senin durumun ayrı. Meslek lisesi öğrencisi düzgün bir çalışma programı ve inanç olmadan asla başarılı olamaz. Çünkü bunun yanında bir de temeli yeterli değil. Sana tavsiyem ilk önce sana başarı sağlayabilecek temel liseyi bulman. O da mı olmadı? İstediğini bulamadın mı? Özel ders veya kurs senin için son çare.
Zaten iyi bir anadolu lisesine veya fen lisesine gitsem delirmediğim sürece geçmem temel liseye. Ama meslek lisesindeki dezavantajlar aşırı derecede fazla. Ve okuldan/stajdan eve yorgun argın gelip saatlerce çalışmak ve gerekirse özel ders almak gerekiyor meslek lisesinde iyi bir yer kazanmak için.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı