Metal Müzik Hakkında Yorumlarım

lawny

Decapat
Makaleler
3
Merhaba, hayatımda şu zamana kadar hiç metal müzik dinlemedim. İllaki bir yerde karşılaşmışımdır ancak aklıma hiç yoktu. Arkadaşım yanımda son ses metal açtı (ağır olanlarından) ve o an bir tık metalden uzaklaştım. Güzel hoşuma gidecek parçalar olabilir ancak o açtığı Metal'in ne ismini biliyorum ne de söyleyeni. Sanki kusarken aynı anda bağırıyor gibi bir ses çıkarıyor, kelimeleri belli olmuyor. Arkadaki elektronik gitar sesi bir tık hoşuma gitti açıkçası. Ancak o bağırma sesi beni gerçekten sinir etti. Sizce bu bir sanat mıdır? Sanata saygım sonsuz, ancak (bence) pek de iyi bir alan değil metal müzik. Yine diyorum burada yazdığım her şey tamamen öznel yargı. Bir şarkıdan tüm metali mi yorumluyorsun? Diyenler olabilir. Hayır tabii ki de. Bir çok metal dinledim ancak "o tarz" hoşuma gitmedi. Sizin metal hakkındaki düşünceleriniz nedir? Veya bir metal parçası önerebilir misiniz "düşüncelerini tamamen yıkacak" diyerek. Gerçekten nefret eden veya gerçekten aşırı bağımlısı olan var mı? Teşekkür ederim. (Nefret söylemli bir şekilde yorumlamazsanız sevinirim. Burada yazdığım her şey kendi düşüncelerimden oluşuyor.)

Merhaba, hayatımda şu zamana kadar hiç metal müzik dinlemedim. İllaki bir yerde karşılaşmışımdır ancak aklıma hiç yoktu. Arkadaşım yanımda son ses metal açtı (ağır olanlarından) ve o an bir tık metalden uzaklaştım. Güzel hoşuma gidecek parçalar olabilir ancak o açtığı Metal'in ne ismini biliyorum ne de söyleyeni. Sanki kusarken aynı anda bağırıyor gibi bir ses çıkarıyor, kelimeleri belli olmuyor. Arkadaki elektronik gitar sesi bir tık hoşuma gitti açıkçası. Ancak o bağırma sesi beni gerçekten sinir etti. Sizce bu bir sanat mıdır? Sanata saygım sonsuz, ancak (bence) pek de iyi bir alan değil metal müzik. Yine diyorum burada yazdığım her şey tamamen öznel yargı. Bir şarkıdan tüm metali mi yorumluyorsun? Diyenler olabilir. Hayır tabii ki de. Bir çok metal dinledim ancak "o tarz" hoşuma gitmedi. Sizin metal hakkındaki düşünceleriniz nedir? Veya bir metal parçası önerebilir misiniz "düşüncelerini tamamen yıkacak" diyerek. Gerçekten nefret eden veya gerçekten aşırı bağımlısı olan var mı? Teşekkür ederim. (Nefret söylemli bir şekilde yorumlamazsanız sevinirim. Burada yazdığım her şey kendi düşüncelerimden oluşuyor.)
Metal sadece bağırmaktan ibaret değil. Güzel bağırmadan kalın sessiz olan metal şarkılar da var.
Toxicity, Chop Suey, Master Of Puppets, Enter Sandman vs.
Belli ki doğru metal dinlememişsiniz.

Merhaba, hayatımda şu zamana kadar hiç metal müzik dinlemedim. İllaki bir yerde karşılaşmışımdır ancak aklıma hiç yoktu. Arkadaşım yanımda son ses metal açtı (ağır olanlarından) ve o an bir tık metalden uzaklaştım. Güzel hoşuma gidecek parçalar olabilir ancak o açtığı Metal'in ne ismini biliyorum ne de söyleyeni. Sanki kusarken aynı anda bağırıyor gibi bir ses çıkarıyor, kelimeleri belli olmuyor. Arkadaki elektronik gitar sesi bir tık hoşuma gitti açıkçası. Ancak o bağırma sesi beni gerçekten sinir etti. Sizce bu bir sanat mıdır? Sanata saygım sonsuz, ancak (bence) pek de iyi bir alan değil metal müzik. Yine diyorum burada yazdığım her şey tamamen öznel yargı. Bir şarkıdan tüm metali mi yorumluyorsun? Diyenler olabilir. Hayır tabii ki de. Bir çok metal dinledim ancak "o tarz" hoşuma gitmedi. Sizin metal hakkındaki düşünceleriniz nedir? Veya bir metal parçası önerebilir misiniz "düşüncelerini tamamen yıkacak" diyerek. Gerçekten nefret eden veya gerçekten aşırı bağımlısı olan var mı? Teşekkür ederim. (nefret söylemli bir şekilde yorumlamazsanız sevinirim. Burada yazdığım her şey kendi düşüncelerimden oluşuyor.)

Hocam metal konserde güzel oluyor.

Metal sadece bağırmaktan ibaret değil. Güzel bağırmadan kalın sessiz olan metal şarkılar da var.
Toxicity, Chop Suey, Master Of Puppets, Enter Sandman vs.
Belli ki doğru metal dinlememişsiniz.

Enter Sandman'ı ne yalan söyleyeyim sevdim. Toxicity ve Master Of Puppets yorumumdaki şarkılardan pek bir farkı yok gibi, Chop Suey'de aşırı iniş çıkışlı tam güzel patlamalık yer diyorum duygusala geçiyor. Enter Sandman sevdim gibi artık ara sıra dinlerim, teşekkür ederim.

Söylendiği gibi metalin de çok fazla türü ve tensilcisi var. Ben de “Empire of the Clouds” şarkısını öneririm.

Ekleme:

Yine Iron Maiden’ın Fear of the Dark şarkısı en ünlü ve en güzellerdendir.

Metallica’nın Sad But True, Fade to Black, The Unforgiven gibi daha hafif, klasikleşmiş parçalarını da deneyebilirsiniz.

Şahsen metal müzik bilgim benim de kısıtlı olduğu için en bilindik şarkıların dışında pek öneri sunamayacağım.

Sizce bu bir sanat mıdır?
Tabii ki. Kaliteli metal parçaların genelde toplumsal mesajlar içeren veya çeşitli hisleri çok iyi anlatan sözleri, müzik teorisi çok iyi kullanılarak hazırlanmış besteleri, oldukça beceri isteyen enstrüman soloları olur. Tarzı sert veya çirkin gelebilir size, bu çok normal ve bir kişisel tercihtir, ama kesinlikle müzik sanatı içerisinde çok önemli bir yeri vardır.

Geri
Yukarı