Metal Müzik Hakkında Yorumlarım

Müzik her haliyle sanattır.
Müzik bir çekingen bir adamın veya çocuğun, duygularını insanlara duyurabilmek için kullandığı ve severek yaptığı bir iştir.
Müzik sesini duyurabileceğin en iyi şeydir.
Ancak yeni pop ve rapçiler müziği çok yanlış anlamış :(
Death dinletelim sana, kendine gel.
Unsainted hocam :D

Bu arada bu kadar metal önerip Pentagram'dan bahsetmemek de olmaz. Onların da sizin daha çok sevebileceğinizi düşündüğüm daha hafif parçaları var: Bir, Şeytan Bunun Neresinde, Lions in a Cage, Fly Forever, Anatolia, Apokalips, Geçmişin Yükü ve daha niceleri... Son akustik albümleri de çok hoşunuza gidebilir diye düşünüyorum.

Ben metal türünde bağırılan müzikleri daha çok seviyorum ama özellikle bass tonunun tavan yaptığı müziklerle daha çok tatmin oluyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu arada bu kadar metal önerip Pentagram'dan bahsetmemek de olmaz. Onların da sizin daha çok sevebileceğinizi düşündüğüm daha hafif parçaları var: Bir, Şeytan Bunun Neresinde, Lions in a Cage, Fly Forever, Anatolia, Apokalips, Geçmişin Yükü ve daha niceleri... Son akustik albümleri de çok hoşunuza gidebilir diye düşünüyorum.
Pentagram acayip iyimiş. Türkiye'yi ayağa kaldırır ama bizim aptal gençlik müzikten anlamadığı için maalesef bunlar da batmış :(

Hard Rock ya da Rock seven biriysen, sana Black Sabbath'ın 1970 Albümleri Black Sabbath ve Paranoid'i, 1971 albümü Master of Reality ve 1973 albümü Sabbath Bloody Sabbath'ı öneririm. Ben de vocal fry içeren şarkıları sevmiyorum ancak 70 ve 80'lerin heavy ve doom metal şarkıları çok güzeldir. Önereceğim bandler ve şarkıcılar:
  • Heart (Barracuda adındaki şaheserlerini aratırsan google'a çıkar)
  • Black Sabbath
  • KISS
  • Iron Maiden
  • Ozzy Osbourne
  • Dio (Band olan)
  • Mötorhead
  • Led Zeppelin
  • Twisted Sister
  • Judas Priest
  • Van Halen
  • Overkill
Hard Rock/ Classic Rock ya da Psychedelic Rock hatta Punk Rock seven biri kesinlikle bu bandlerin ve şarkıcıların 70 ve 80'lerde çıkan albümlerini sever.

Hayatımda dinlediğim ilk modern rock diyebileceğimiz 1959 sonrası rock şarkısın 2013'te Beatles'ın 1963 Please Please Me albümlerini son parçası Twist and Shout'tu. Arkadaşım iPod'unda açmıştı ve bende dinleyince bağımlılık yaptı. 2020'ye kadar British Invasion gruplarını ve American/Canadian Garage Rock gruplarını dinlemeye başladım ta ki 2020 Eylül'de Paranoid'i duyana kadar. Beatles'ın ilk dönem şarkıları hatta 1959 öncesi Rock&Roll/Rockabilly/Country Rock şarkılarına bakarsak baya aslında Heavy Metal'a göre yumuşak şarkılardır. Ben Elvis, Everly Brothers, Johnny Cash, Buddy Holly, Paul Anka gibi şarkıcıların şarkılarını çok dinliyordum. Zamanla kademeli olarak dinlediğim müzik ağırlaştı. Eğer böyle bir aşamadan geçmediysen, sana ağır gelebilir Heavy Metal.

Ağır müzik sevmiyorum diyorsan, Rock önerilerim:
  • Bee Gees'in şarkıları
  • Gloria Gaynor - I will survive
  • The Carpenters - Superstar
  • Supertramp - Give a little bit
  • The Archies - Sugar sugar
  • Wham! - Everything she wants
  • Hall & Oates - Out of touch
  • The Police - Message in a bottle
  • 1966 öncesi Beatles şarkıları
  • Herman's Hermits
  • Freddie and the Dreamers
  • Procol Harum
  • Shocking Blue
  • Simple Minds
  • YES (Owner of a lonely heart adlı şarkılarını google'da aratırsan çıkar)
  • The Electric Prunes
  • The Beach Boys
  • R.E.M.
Bu dediğimi unutma: Ekmeği elden, müziği Rock'dan... :D

Kalıpları aşabilen insanlara hitap eder. Metal müziğin hedefi hiç bir zaman çoğunluğa hitap etmek olmadı, olmayacak. Hoşunuza gitmediyse boş verin size göre değil.
Standart ve sıradan yaşantınıza devam edin...

Son düzenleme:
Tabii ki. Kaliteli metal parçaların genelde toplumsal mesajlar içeren veya çeşitli hisleri çok iyi anlatan sözleri, müzik teorisi çok iyi kullanılarak hazırlanmış besteleri, oldukça beceri isteyen enstrüman soloları olur. Tarzı sert veya çirkin gelebilir size, bu çok normal ve bir kişisel tercihtir, ama kesinlikle müzik sanatı içerisinde çok önemli bir yeri vardır.
Anlayışlı yorumunuz için çok teşekkür ederim.

Metal müzik hakkında tek bildiğim Metallica grubu var. Tek Master Of Puppets parçasını dinledim. Daha şarkının ortalarına gelmeden kapattım. Bana hitap etmiyor o yüzden dinlemiyorum. Ama dinleyenede saygı duyarım. Master Of Puppets albümü dinle güzel.

Yeni konular

Geri
Yukarı