Mezuna kalma kalkmalı

Ne alaka hocam. Hani 12. Sinifla öncelik verme veya farkli bir puan sistemi gelmesi falan mantikli da kalkması saçmalık. O zaman herkes tek uni mi okuyacak veya msü vb. Yerler icinde yks gerekiyor kalkması saçma olur öyle de bir şey olmaz anlayacağın.
Barajların kalkması zaten başlı başına bir sıkıntı oluşturdu. Zamanla bu üniversitelerin değeri düştü. Mezun sisteminin kalkması demek, zorunlu eğitimin 12'den 16 veya 18'e çıkması demek ve bu niteliği arttıran bir şey de değil. Okumak istemeyen zaten kaale almıyor dersleri.

Barajların kalkması zaten başlı başına bir sıkıntı oluşturdu. Zamanla bu üniversitelerin değeri düştü. Mezun sisteminin kalkması demek, zorunlu eğitimin 12'den 16 veya 18'e çıkması demek ve bu niteliği arttıran bir şey de değil. Okumak istemeyen zaten kaale almıyor dersleri.
3 Üniversite mezunu berber çırağı aranıyor.

Bu sene YKS sınavına 4 milyon kişinin girmesi bekleniyor ve 4 milyonluk dilimin büyük bir yüzdelik bölümünü mezuna kalan öğrenciler dolduruyor. Şahsi görüşümce

Tam burada korunma yöntemleri artırılmalı ve çocuk yapma yasaklanmalı diyeceksiniz sandım. Hayat devamlı bir rekabet şeklinde devam ederken 12. sınıfa kadar bir şey yapmadıysanız ve aynı şeyi sizin de yapma hakkınız varken. Her şeyi yasaklayarak çözüm bulamazsınız.

Tam burada korunma yöntemleri artırılmalı ve çocuk yapma yasaklanmalı diyeceksiniz sandım. Hayat devamlı bir rekabet şeklinde devam ederken 12. sınıfa kadar bir şey yapmadıysanız ve aynı şeyi sizin de yapma hakkınız varken. Her şeyi yasaklayarak çözüm bulamazsınız.
Yasaklamak bir yana, çözüm şart. Farklı bir sistem?

3 Üniversite mezunu berber çırağı aranıyor.

Ben de 4 bitiyi olursa ben geleyim. 🤣

Yasaklamak bir yana, çözüm şart. Farklı bir sistem?

Mesela nasıl bir çözüm 12. sınıfa kadar ne yaptınız. Ve o mezuna kalan kısım 1 sene hayata geç atılacak ve siz 12. sınıfa kadar kastıysanız zaten buna gerek kalmayacak. Dediğim gibi hayat size her şeyi altın varakta sunmaz. Bana kalsa fakir ve bilgiye erişemeyen ile zengin ya da parasıyla bilgiye erişen de aynı sınava girmesin.

Yerleşiyor cezası var. Yerlesmiyorsa hiçbir etkisi yok. Gram yok. Sıralama sayısı bir şey ifade etmiyor. Tercih sisteminde sayının büyüklüğü onemsiz. Baraj diyeceksiniz bırakın barajı, barajın yarısından bile kötüyse o bölümü hak etmiyordur birisi. Kaldı ki baraj bu durum düşünülerek belirleniyor.

Sınava 4 milyon kişi girmesi de önemsiz. Hala kabaca 100 bin kişi kabul edilebilir sonuç alıyor. Çok istiyorsanız 200 bin diyelim. Hiçbir şeyi yapamayan 3,5 milyon kişi demek oluyor o.

Değişikliğe hiç gerek yok. 3,5 milyon carpi 115 liradan 400 milyon iyi para. Tek sorun boşa durup o öğrencileri okullar. Onların masrafı daha fazla. 8 üniversite bitirdim diye gezen adam üretmekten başka bir işe yaramıyor.
Bana bir tane ITU makine ve bilgisayar bitirmiş adam gösterin ve bu herif 2 unibersite bitirmiş ama hamburger paketliyor deyin.

Sınava 4 milyon kişi girmesi de önemsiz. Hala kabaca 100 bin kişi kabul edilebilir sonuç alıyor. Çok istiyorsanız 200 bin diyelim. Hiçbir şeyi yapamayan 3,5 milyon kişi demek oluyor o.

Yüzde yüz doğru tespit. Her şey rakamlar değil spor olsun diye giren çok.

Bana bir tane İTÜ makine ve bilgisayar bitirmiş adam gösterin ve bu herif 2 unibersite bitirmiş ama hamburger paketliyor deyin.

Kesinlikle bölüm ve kendini yetiştirmek çok önemli. Burada da sadece şunu söyleyebilirim maaş ve risk sizi hamburger paketlemede daha kazançlı çıkarıyorsa evet o nu yapın.

Hiçbir şeyi yapamayan 3,5 milyon kişi demek oluyor o.

Şu ayrıntıyı ayrıca tebrik ediyorum ben bu rakamı 10 milyon olarak duymuştum. 10 milyon kişi ve çalışsa daha zararda olduğu için çalışmıyor. 🤔 😞

12. Sinifla öncelik verme veya farkli bir puan sistemi gelmesi

Bunu yapamazlar. Bunu yaparsalar biz size 12 sene bir sınava girecek kadar bilgi öğretemedik demenin ispatı olur. Bu yüzden hiçbir aklı başında kişi bunu onaylamaz. Sorunun çözümüne gelince üniversite sayısı 12 idi sanırım artırılmadan önce o sayıya geri dönsün. Meslek lisesi ve önlisans ara eleman yetiştirme bölümlerine ağırlık verilsin. Üniversiteler içinde gerekli olan kadar bölüm kontenjanları açılsın. Herkes sadece meslek edinmek için okumasın. Meslek edinme eğilimi bir şekilde bu yolla çözülsün. Eğitim almak isteyen kişiler eskisi gibi sınava girip eğitim kısmını tamamlasın.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı