Mezuna Kalmak

numancan56

Hectopat
Arkadaşlar bence bu mezuna kalma olayında 12'ler ve mezunlar aynı statüde olmamalı mezun adam sonuçta bir yıl fazladan çalışmış üstüne bir de sınav konusunda tecrübeli mezunlar ve 12'ler ayrı kontenjanlardan üniversite ye alınmalı.

Fikirlerinizi aşağıda paylaşabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ona bakıyorsan zamanında benim hocam benimle aynı sınava giriyordu :D Hatta bir de "hadi başvuruyu beraber yapalım" derdi...

Çok mantıksız geldi bana bu düşünce. Adam 12. sınıfta hastalandı diyelim, mezuna kaldı. Bu suçsuz adamda mı şimdi o statüden değerlendirilecek?

Ayrıca çok çalışan değil doğru çalışan kazanır. Mezuna kalmadan nereleri kazananlar da var. Mezuna kalınca ilham veya özel güçler gelmiyor.

Kardeşim bu işlerle uğraşma otur dersini çalış. Başka türlü olmuyor. Zaman öyle hızlı geçiyor ki anlatamam. 12.sınıfta olduğum zaman 2012-2013 yıllarıydı. Öyle uzun geldi ki o yıl bana sınav yaklaştıkça stresler gerginlikler bahane yükleniyorlar. Sen hiç birşeyi değiştiremeyeceksin. Bu eleştirilerle uğraşma o zamanlardan geçmiş biri olarak söylüyorum. Daha sonra keşke daha çok çalışıp bir bölüm daha üste çıksaydım dersin. Otur güzelce dersine anlayarak severek çalış. Sen adam akıllı isteyerek doğru yöntemle çalışırsan anlayacaksın ki mezuna kalan adamdan daha iyisin. İyi bölümde okuyan öğrencilerin çoğu üniversiteyi ilk girdikleri sene kazandılar. Zamanında bunların yıl yıl istatistiklerini gördüm. Mezuna kalanların çoğu aynı puanda kalıyorlar. Azmeden de yükseliyor. Okulsuz hayatın çok düzensiz oluyor onlara heveslenme. Bazen düşünüyorsun ben okula giderken adam ders çalışıyor diye. Öyle olmuyor işte sen ondan daha düzenli bir hayat yaşıyorsun. Evde mezuna kalıp sürekli çalışma programı yapacağına otur şimdi elinden geleni yap. Forumu kapat telefonu kaldır.

12. sınıfım ve ben bu sene sınava girmeyeceğim. Başvuru bile vermedim.Şimdi bana haksızlık olmayacak mı?

Haksızlık dediğim:

Adam 12. sınıf, sınava giriyor ve düşük puan alıyor ve o mezuna kaldığı için ayrı kontenjan açılıyor. Ben ise başvuru dahi vermememe rağmen bana da kontenjan açılıyor. Haksızlık değil mi?

Böyle deme kendi tarafından düşün. Mezuna kaldığını düşün.

Ama şu olabilir, ben mesela anadolu lisesine gidiyorum sınava girerken bana ek puan verilmeli. (meslek lisesi vb. dahil)

Açıktan lise okuyan adam daha rahat ders çalışıyor bence.

Açık lise ile örgün eğitim lisesi aynı olmamalı.

Ayrıca benim sınav tecrübem bile yok.

Arkadaş herhalde mezuna kalanların kendisinden daha çok çalıştığını görmüş. Öyle bir şey olursa mezuna kalanlar yerleşemez.

12. sınıfım ve ben bu sene sınava girmeyeceğim. Başvuru bile vermedim.Şimdi bana haksızlık olmayacak mı?

Haksızlık dediğim:

Adam 12. sınıf, sınava giriyor ve düşük puan alıyor ve o mezuna kaldığı için ayrı kontenjan açılıyor. Ben ise başvuru dahi vermememe rağmen bana da kontenjan açılıyor. Haksızlık değil mi?

Böyle deme kendi tarafından düşün. Mezuna kaldığını düşün.

Ama şu olabilir, ben mesela anadolu lisesine gidiyorum sınava girerken bana ek puan verilmeli. (meslek lisesi vb. dahil)

Açıktan lise okuyan adam daha rahat ders çalışıyor bence.

Açık lise ile örgün eğitim lisesi aynı olmamalı.

Ayrıca benim sınav tecrübem bile yok.

Arkadaş herhalde mezuna kalanların kendisinden daha çok çalıştığını görmüş. Öyle bir şey olursa mezuna kalanlar yerleşemez.
Türkiye'de ilk 25000'deki öğrencilerin iddia ediyorum %85'i ilk sene kazananlar. Açıktan okuyup evde saatlerce kapanıp çalışanların verimli mi çalıştığını sanıyorsun sen. Kitaplardan her bilgiyi alamazsın. İkinci seneye kalan arkadaşlarımın çoğu yakın puanlar aldı düşüren dahi oldu sınav zorluğundan. Sınava girmemekle çok çok büyük eksiğin olduğunu görüyorum. Büyük ihtimalle sonucundan utanıyorsun. Kendine bu şekilde teselliler arama lütfen. Bahane yükleniyor yapıyorsun şuan. Sınav tecrübesini gireceğin denemelerde yaşıyorsun zaten. Öyle bir tecrübeyide kimse istemez. Aynı puanı alacağım korkusu stresi yine başarısız olursam derdi. Mezuna kalmak kolay değil arkadaşım psikolojin bile zayıflıyor. Arkadaşlarına hevesleniyorsun. Onlar fıstık gibi üniye başlıyorlar gezip tozuyorlar ilk sene. Sen ise 2 sene aynı sıkı tempoda çalışıyorsun. Sürekli aynı psikolojik sıkıntı konular yetişecek mi, organik kimya yarım kaldı iç daralmaları hiç birşeyden keyif alamama, sınava sürekli bir seneye yakın var çalışmaya ay başı başlarım demeler.

Son düzenleme:
Son sene açık liseye geçip, evde deli gibi sınava çalışan da bir adım öne geçiyor o halde. :D İlginç bir şey söylemişsin, ilk defa böyle bir açıdan bakıyorum konuya. Bana kalırsa bu ve benzeri olacak şekilde kimilerine göre milyon tane çelişki var. Bunları düzeltmeye çalışan adamı toplum imha eder herhalde. :D

Ama bir de şu açıdan düşünmek gerekirse; 1 - Birisinin hayatından bir senesi gidiyor. 2 - Onun da mezuna kalma hakkı var.

Üniversitelerde ki bütleride kaldıralım o zaman. :D
Lisede neyi nasıl yaptığınız ile insanlar ilgileniyor olabilir. Ama üniversitede veya iş hayatında kimse neyi nasıl yaptığınız ile ilgilenmiyor herkes sonuçlar ile ilgileniyor. Vize de integralleri ister hesap makinesi ile çöz istersen kafanla çöz aynı notu alırsın. İstersen bir şirkette gece gündüz çalışarak milyon dolarlar kazandır istersen aklına bir anda gelen saçma bir fikir sayesinde kazandır aynı terfiyi alırsın.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı