Mi 11 Lite "Hücre bekleme" pil yiyor

Latasho

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba. 10 Eylül'de elime ulaşan Mi 11 Lite'ı 6 gündür kullanıyorum. 3 gün önce ilk defa mobil veri açtım dışarı çıktığımda ve interneti kullandım. Bundan dolayı mıdır bilmem, bu son 3 gündür daha önceki günlerde bu kadar fazla pil yemeyen "Hücre bekleme", telefonun geceleri %7-8 düzeyinde şarjını götürmeye başladı.

Mesela saat 00.00'da bırakıyorum telefonu %34 şarjla, saat 04.00 gibi uyuduğumda %32 şarjda oluyor. Sabah 11'de uyandığımda ise telefonun şarjı %26'ya kadar düşmüş oluyor. Galiba özellikle 06.00 ile 11.00 arası çok şarj götürüyor.

Bunu nasıl çözerim acaba? Yabancı ve Türkçe kaynaklardan araştırdım ama hiçbiri çözüm olmadı. ROM yükle diyen mi dersiniz, hard reset at diyen mi dersiniz, şebeke ayarlarını değiştir diyen mi dersiniz, yazılımsal sorun güncellemeyi bekle diyen mi dersiniz... Denediklerimin hiçbiri çözüm olmadı, hard reset atıp verilerimi kaybetmek ve ROM yüklemek de istemiyorum.

Acaba kullandığım Türk Telekom hattından kaynaklanıyor olabilir mi, hat değiştirsem düzelir mi? Bazıları çekmediğinden bu sorun olur demiş ama full çekiyor gösteriyor şu anda.

Fotoğraflardan görüleceği gibi genel pil grafiğinde ekrandan sonra 2. sırada, geceleyin ise ilk sırada çok pil kullanıyor.

Dosya Ekleri

• 1631785189844.jpg
    1631785189844.jpg
    37,6 KB · Görüntüleme: 652
  • 1631785205560.jpg
    1631785205560.jpg
    38 KB · Görüntüleme: 573
Bunu net tespit eebilmeniz için, bir günlüğüne gece yatarken telefonuzu Uçak Modu'na alıp pil yüzdesi değerlerini kaydedip gözlemleyin. Ardından değerlerini karşılaştırın, fark varsa bulunduğunuz ortamda hat çekme gücünde sorun var demektir, belli ki zorluyor.
Ayrıca, Samsung Android'lerde bi' ayar vardı "Otomatik Yeniden Başlatma", Xiaomi'de böyle bi' özellik var mı bilmiyorum ama kurcalamak gerek. Peki, bu ne ola ki? Belli bir saatlerde örneğin gece saat tam 02:00'de, pil %20 üzerindeyse cihazı yeniden başlatıyor ki bu işlem esnasında %1 ila %2 pil gidebiliyor.
Başka bi' ayrıca daha, -varsa tabii- "Düşük Veri Modu" aktifleştirin ki mevcut uygulamaları otomatik güncellemek ve fotoğraf eşzamanlama gibi arka plan görevleri duraklatsın.

Baz istasyonu sorunlu gibi duruyor. Sadece 3G olarak ayarlayıp öyle deneyin bir tam şarjda.
Bunu net tespit eebilmeniz için, bir günlüğüne gece yatarken telefonuzu Uçak Modu'na alıp pil yüzdesi değerlerini kaydedip gözlemleyin. Ardından değerlerini karşılaştırın, fark varsa bulunduğunuz ortamda hat çekme gücünde sorun var demektir, belli ki zorluyor.
Ayrıca, Samsung Android'lerde bi' ayar vardı "Otomatik Yeniden Başlatma", Xiaomi'de böyle bi' özellik var mı bilmiyorum ama kurcalamak gerek. Peki, bu ne ola ki? Belli bir saatlerde örneğin gece saat tam 02:00'de, pil %20 üzerindeyse cihazı yeniden başlatıyor ki bu işlem esnasında %1 ila %2 pil gidebiliyor.
Başka bi' ayrıca daha, -varsa tabii- "Düşük Veri Modu" aktifleştirin ki mevcut uygulamaları otomatik güncellemek ve fotoğraf eşzamanlama gibi arka plan görevleri duraklatsın.
Değerli cevaplarınız için teşekkür ediyorum, deneyip sonucu tekrardan buraya ileteceğim.
Bu gece yattıktan sonra saat 09.30'a kadar uçak modunu açtım ve 5 saatte %1 pil gitti grafik eğrisinde de görülebileceği gibi. Saat 09.30'dan sonra da uçak modundan çıktım ve tekrar pil yemeye başladı. Hatta sadece geceleyin değil, normal kullanımda da pili etkilediğini hissedebiliyorum çünkü tüm uygulamalardan fazla harcıyor.

Bunun tek yolu hat veya operatör mü değiştirmek acaba nasıl çözebilirim, sorun telefonda olamaz değil mi?

Dosya Ekleri

• 1631876945707.jpg
    1631876945707.jpg
    38,4 KB · Görüntüleme: 394
Son düzenleme:
Değerli cevaplarınız için teşekkür ediyorum, deneyip sonucu tekrardan buraya ileteceğim.
Bu gece yattıktan sonra saat 09.30'a kadar uçak modunu açtım ve 5 saatte %1 pil gitti grafik eğrisinde de görülebileceği gibi. Saat 09.30'dan sonra da uçak modundan çıktım ve tekrar pil yemeye başladı. Hatta sadece geceleyin değil, normal kullanımda da pili etkilediğini hissedebiliyorum çünkü tüm uygulamalardan fazla harcıyor.

Bunun tek yolu hat veya operatör mü değiştirmek acaba nasıl çözebilirim, sorun telefonda olamaz değil mi?
Sadece 3G'yi seçip dener misiniz?

Denedim. Yaklaşık 40 dakikadır 4.5G ve VoLTE kapalı fakat yine ekran kapalıyken ilk sıradan pili yiyor maalesef.
Başka bir hat takın öyle deneyin. Eğer halen sorun olursa bilin ki telefonunuzun antenlerinde sorun var.

"Parasıyla rezil olmak" deyimi bu tarz durumlarda kullanılıyor galiba. Gittim bu ekonomik durumda telefonum nalları çekti diye birikimimden 4000₺ verip telefon aldım ve 5 gündür de telefon geceleri şarjı götürmesin diye uğraşıyorum. Hayır yani %1 gider, 2 gider, hadi en fazla 4 gider de %9-10 seviyelerine kadar çıkıyor bu ve 5 yıllık yıkık vaziyette, ekranı kırık Samsung telefonumda bile böyle bir şey yok hala. Demek ki bu telefonla 5 yıl geçse 50'şer 50'şer yiyecek her gece.

Annem Redmi Note 8A modelini kullanıyor ve o da Türk Telekom'lu. Onun değerleri gayet normal. Sim kartımı 2. sim yuvasına takıp denedim, şebeke ayarlarını kurcaladım, ağ ayarlarını değiştirdim, annemin simini taktım, şebeke verisi gösteren uygulamaları indirdim baktım çekiyor, en son dayanamayıp da telefonu sıfırladım ve düzelmedi. Telefonu sıfırlayınca da WhatsApp'ta öyle saçma bir sorun oldu ki, yedekleri yükledikten sonra bende ekli olmayan hiçbir kişinin numarasının yanında adını göremiyorum gizliliklerinde açık olsun olmasın, yani tanımadığım numara mesaj yollasa kim olduğunu asla öğrenemem. Araştırdım ve hiçbir makale vesaire yok adam gibi açıklayan, bir de 5 gün bununla uğraşırım. 4000₺ verip de bu kadar rezil rüsva olan başka bir insan var mıdır acaba? :D

Çözümü şu arkadaşlar, Hepsiburada 14 gün iade şartı kapsamında telefonu iade edip paramı geri almaya çalışacağım ve Xiaomi denilen bu Çin çöpünden de uzak duracağım. Hatta üstüne üstlük 5 yıllık telefonumu tamir edip kullanmaya devam edeceğim. Olur da bir gün yolunuz bu konuya düşerse çözümü falan yok, boşuna site site dolaşmayın. Adamların kendi "Mi Community" yetkilileri bile cahil olduğundan, "ayarlara girin ve ağ ayarlarını sıfırlayın" demekten başka bir şey bilmiyorlar. 1.5 milyar insan içinde şu telefona düzgün yazılım yapabilecek 3-5 bilen insan bulamamışlar. Sonra siz de onca işiniz arasında sırf telefon pili sömürmesin diye sim kartı çıkarıp takmakla, ROM atmakla, telefon sıfırlamakla vs. uğraşır durursunuz. Olan paranıza ve zamanınıza olur.

Başka bir hat takın öyle deneyin. Eğer halen sorun olursa bilin ki telefonunuzun antenlerinde sorun var.
Yardım çabanız için teşekkür ederim.

"Parasıyla rezil olmak" deyimi bu tarz durumlarda kullanılıyor galiba. Gittim bu ekonomik durumda telefonum nalları çekti diye birikimimden 4000₺ verip telefon aldım ve 5 gündür de telefon geceleri şarjı götürmesin diye uğraşıyorum. Hayır yani %1 gider, 2 gider, hadi en fazla 4 gider de %9-10 seviyelerine kadar çıkıyor bu ve 5 yıllık yıkık vaziyette, ekranı kırık Samsung telefonumda bile böyle bir şey yok hala. Demek ki bu telefonla 5 yıl geçse 50'şer 50'şer yiyecek her gece.

Annem Redmi Note 8A modelini kullanıyor ve o da Türk Telekom'lu. Onun değerleri gayet normal. SIM kartımı 2. SIM yuvasına takıp denedim, şebeke ayarlarını kurcaladım, ağ ayarlarını değiştirdim, annemin simini taktım, şebeke verisi gösteren uygulamaları indirdim baktım çekiyor, en son dayanamayıp da telefonu sıfırladım ve düzelmedi. Telefonu sıfırlayınca da WhatsApp'ta öyle saçma bir sorun oldu ki, yedekleri yükledikten sonra bende ekli olmayan hiçbir kişinin numarasının yanında adını göremiyorum gizliliklerinde açık olsun olmasın, yani tanımadığım numara mesaj yollasa kim olduğunu asla öğrenemem. Araştırdım ve hiçbir makale vesaire yok adam gibi açıklayan, bir de 5 gün bununla uğraşırım. 4000₺ verip de bu kadar rezil rüsva olan başka bir insan var mıdır acaba? :D

Çözümü şu arkadaşlar, Hepsiburada 14 gün iade şartı kapsamında telefonu iade edip paramı geri almaya çalışacağım ve Xiaomi denilen bu Çin çöpünden de uzak duracağım. Hatta üstüne üstlük 5 yıllık telefonumu tamir edip kullanmaya devam edeceğim. Olur da bir gün yolunuz bu konuya düşerse çözümü falan yok, boşuna site site dolaşmayın. Adamların kendi "Mi Community" yetkilileri bile cahil olduğundan, "ayarlara girin ve ağ ayarlarını sıfırlayın" demekten başka bir şey bilmiyorlar. 1.5 milyar insan içinde şu telefona düzgün yazılım yapabilecek 3-5 bilen insan bulamamışlar. Sonra siz de onca işiniz arasında sırf telefon pili sömürmesin diye SIM kartı çıkarıp takmakla, ROM atmakla, telefon sıfırlamakla vs. uğraşır durursunuz. Olan paranıza ve zamanınıza olur.

Yardım çabanız için teşekkür ederim.

Dostum bende de Redmi Note 10 Pro var, şu an aynı sorun ben de yaşıyorum. Gece 12 de bırakıyorum gündüz 11 de bir açıyorum %23 şarj gitmiş bu kabul edilir bir şey değil. (Uçak modunda da denedim aynı.) Bir çözüm bulabildiysen dönüş yapabilir misin?

Yeni konular

Geri
Yukarı