Microsoft Azure web hosting artıları ve eksileri

Cisco Ramond

Centipat
Makaleler
1
Microsoft Learn'de azure fundamentals dersi varmış bi' bakayım dedim. Yaklaşık 10 saat ve 6 saatini bitirmeme rağmen Hosting'i Cloud'da tutmanın herhangi bir olumsuz tarafını görmedim. Esneklik, ucuz fiyat, güvenlik, daha az uğraş gibi bir sürü olumlu taraf yazmışlar. Hiçbir mantıksız tarafı yok lakin ben yine de yanlı olduğunu düşünüyorum. Sizce ne gibi dezavantajları vardır? Veya var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Azure gibi sistemler güvenilirdir. Muhtemelen serverdeki verileriniz üç ayrı lokasyondaki veri merkezlerine yedeklenmiştir ve veri kaybı çok zor olur(hemen hemen hiç olmaz. zaten %99.9999 gibi redunancy süreleri var). Ayrıca her kıtada bulunan veri merkezleri sebebiyle ping süreleri vs düşük olur.

Olumsuz tarafı olarak, karmaşık fiyatlandırma sistemleri vs yüksek fiyatlar olabilir.
Azure gibi sistemler server yapılan her ayrı iş için fiyatlandırma cetveline sahip. Örneğin dosya yüklerken yükleme için para alır. servede tutarken kullanılan bellek için para alır. dosya inerken indirme için para alır. ve indirdiğiniz dosya boyutu kadar internet kullanımı için yne para alır gibi.
Ayrıca fiyatı da yüksektir muadillerine göre. Aynı işi yapan başka şirket daha ucuza verirken azure gibi şirketler daha pahalıdır. Ama siz burada parayı sadece söz konusu sisteme değil bir ekosisteme ödersiniz. Azure gibi firmalar aklına gelebilecek her türlü teknolojiyi içinde barındırır. Belirli bir kesime belirli sistemler demek yerine, Herkese göre her şey mottosuyla çalışırlar.

Eğer ne yaptığınızı bilmiyorsanız sürpriz faturalarla karşılaşabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı