Microsoft Edge 89 sürümü ile dikey sekmeler özelliğine kavuştu

Microsoft Edge'in Canary, Dev ve Beta kanallarında hâlihazırda sunulan dikey sekmeler özelliği; stabil Microsoft Edge tarayıcısında 89 sürümü ile sunulmaya başlandı. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, sekmelerinin bulunduğu alanı yan tarafa taşıyabilmelerinde kolaylık sağlanmıştır. Ayrıca sekmelerin yazıları ile kaplamış oldukları sekme çubuğunu, sadece simgeler olarak da görebilme seçeneğiniz de bulunmaktadır.

Microsoft Edge içerisinde 89 sürümü için güncelleme almadıysanız, adres çubuğunuza edge://settings/help adresini yapıştırarak tarayıcınızın güncelleştirilmesini sağlayabilirsiniz.

Tarayıcınızı 89 sürümüne güncelleştirdiğinizde, varsayılan olarak dikey sekmelerin etkinleştirilmesi için bulunan simgenin üst sekmede bulunduğunu görebilirsiniz.

05.png

Bu simgeye tıkladığınızda, dikey sekme çubuğunun görünümü aşağıda bulunan görsel şeklinde olacaktır. Yan tarafta sadece simgelerin gözükeceği şekilde ayarlanmıştır.

01.png

Dikey sekme çubuğunun üzerine geldiğinizde, simgelerin yanında sekmenin adını da görebilirsiniz.

02.png

Sekme çubuğu yan tarafa alındığından, 89 sürümünden önceki sekme çubuğunun bulunduğu alanın görünümü aşağıdaki gibi değiştirilmiştir. Sadece bulunduğunuz sekmenin adı, üst alandaki çubuğun da adını değiştirecektir.

03.png

Dikey sekmeler özelliğini beğenen kullanıcılar bulunabilir fakat beğenmeyen kullanıcılar da bulunacaktır. Microsoft Edge, eski görünümün uygulanması için de bir seçenek sunmaktadır. Dikey sekmeleri devre dışı bırakmak için:

Eğer dikey sekmeleri yan tarafa aldıysanız (dikey sekmeler simgesine tıklayarak), dikey sekmeler simgesine bir kere tıklayınız. Eğer tarayıcınızı güncelleştirdikten sonra dikey sekmeler simgesine tıklamadıysanız, bir sonraki adıma geçerek bu özelliği devre dışı bırakabilirsiniz.

06.png

Ayarlar > Görünüm > Araç çubuğunu özelleştir konumuna gelebilir veya direkt olarak edge://settings/appearance adresini arama çubuğuna yapıştırarak Araç çubuğunu özelleştir konumuna gelebilirsiniz. Bu alandan Dikey sekmeler düğmesini göster seçeneğini de devre dışı bırakırsanız, dikey sekmeler özelliğini tamamen sonlandırmış olacaksınız.

04.png

Bu adımların dışında yapmanız gereken bir seçenek bulunmamaktadır. Microsoft Edge'in stabil versiyonu için yeni sunulan dikey sekmeler özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Konu içerisinde fikirlerinizi belirtebilirsiniz.

Şahsen bu özelliğin tasarım açısından daha hoş gözüktüğünü düşünüyorum. Sadece üst alanda sekmeleri görmek yerine, yan tarafta da sekmeleri görebilmek kullanıcılara (hem de sadece simgelerini görebilmek) gayet konforlu ve minimalist bir deneyim sunacaktır.
 

Yeni konular

Yukarı