Microsoft yeni bir çekirdek yapar mı?

LinuxIsNotUniX

Hectopat
Katılım
18 Kasım 2020
Mesajlar
2.792
Çözümler
18
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
Hocam ben de zaten Linux kullanıyorum ve memnunum.
Ancak son kullanıcı yani bilgisayardan anlamayan biri Linux kullanmak isterse kafası karışıyor. Tonla dağıtım var. Seçmek zor oluyor.
Örneğin ben neredeyse son kullanıcı için geliştirilmiş tüm Linux işletim sistemlerini denedim ve en son Pisi Linux'u beğendim.
Pisi linux her ne kadar son kullanıcı içiniz dese bile şuan değil. Pisi linux repolarında her paket yok ve bir paket kurabilmesi için derlenmesi gerekir ve son kullanıcı için uygun değildir.
 

mutlu pide

Hectopat
Katılım
10 Aralık 2018
Mesajlar
3.749
Makaleler
3
Çözümler
20
Yer
Mars
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Acer AN515-55 / RTX 3050 / 8 GB 2933 MHz RAM / i3 10300H
Cinsiyet
Erkek
Yapmaz. Tek rakibi olan Linux bile Windows'un çeyreği kadar anca kullanılıyorken olmaz yani.
 

MuhammedA

Hectopat
Katılım
10 Haziran 2020
Mesajlar
4.008
Makaleler
5
Çözümler
33
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
Windows Vista'nın yapı numarasından esinlenen NT 6.0, farklı bir çekirdek ile kullanıma sunulduğunda yaşanılan hataları ve performans sorunlarını geçmişle ilgisi olanlar bilir. Microsoft, bunu tattı ve bu konuya temkinli yaklaşıyor. Çekirdek geliştirmek basit bir iş değil, yapımında zaman gerektirecek bir durum. Microsoft'un odağı Windows 10 yeni çıktığı dönemlerde bu konuya değinmeliydi ve bunun üstesinden gelinmeliydi.

NT 6.X, Windows 10 ile sonlanacak bir çekirdek sürümü olarak kalmalıydı ve gerçekten Windows 10, NT 10.0 ile gelmeliydi fakat halihazırda tüm sürümleri ve Windows 11'de dahil olmak üzere bu çekirdeği kullanıyor ve bu hoş değil.

Geçmişte ki hatalarından ders çıkaran Microsoft'un Windows Vista ile yaşadığı NT 6.0 sorunlarını bir kenara bırakarak Windows 12 ile düzenli ve kararlı bir çekirdek inşa edeceğini düşünüyorum.

Hocam yapmaları lazım. NT çok kötü bir hale geldi. Microsoft'un Core OS diye bir çekirdeği var. Xbox işletim sisteminde ve bazı Windows 10 varyantlarında( Factory,IOT Core vs.) kullanıyor diye biliyorum. Windows 10X'de Core OS kullanıyordu ama iptal edildi. Onun yerine gelen Windows 11, Vista'dan beri neredeyse hiç güncellenmeyen NT kullanıyor. Bu yüzden performans çok daha yüksek olabilecekken olamıyor. Yeni bir çekirdeğe geçmeli. Ama yeni çekirdekte de her zaman olmasa bile bir süre .exe ve .msi uygulamaları desteklenmeli.
Windows Core OS, NT çekirdeğini kullanır.
 

Yeni konular

Yukarı