Microsoft Yeni Xbox Uygulamasını Yayınladı (PC)

Herkese selamlar, biraz önce @FalconPolat arkadaşımızın açmış olduğu bir konuya denk geldim. Game Pass üzerine uzun bir tartışma dönmüş fakat bir sonuca bağlanamamış. Bende forumu biraz kurcaladıktan sonra daha öncesinden yazılmadığını gördüm ve belki meraklısı vardır diye bunu bir haber haline dönüştürmek istedim.

Bildiğiniz üzere Microsoft son E3 sunumunda Game Pass abonelik sistemini PC için ayırdığını duyurdu, bundan sonra Xbox Game Pass, Game Pass for PC olmak üzere ikiye ayrılmış durumda. Kafa karışıklıklarını gidermek adına şu bilgiyi eklemek istiyorum.

Normalde Windows 10 üzerinden bir Game Pass sistemi satılıyordu, bu sistem üzerinden de Play Anywhere özelliğine sahip bir kaç oyun oynanabilmekteydi. Forza, Sea Of Thieves, Gears of War gibi. Fakat bu Microsoft Store üzerinden satılan abonelik sistemi geniş bir kütüphane sunmamaktaydı.

4.jpg

Store üzerinden alınan Game Pass abonelikleri bir kaç gün öncesinde Konsol için Xbox Game Pass'e dönüştürüldü. Yukarıda da görüldüğü üzere.

Şimdi gelelim Microsoft'un sunumda da bahsettiği Metro Exodus'un da içerisine dahil edildiği Xbox Game Pass PC versiyonuna.

Microsoft Windows 10 için olan Xbox uygulamasını, Xbox Konsol Yardımcısı adıyla güncelledi ve ilerde Xbox konsolunuz ile PC'niz arasında ki iletişimi sağlamak için kullanacaklar bu uygulamayı.

5.jpg

Bu süreçte Windows 10 üzerinde ki Game Bar özelliğini de baştan aşağı yenilediler. (Şu an arayüz olarak çirkin gözüküyor fakat ilerde toparlayacaklardır.)

Sesli sohbet, performans göstergeleri, oyun lobisi bağlantıları, Spotify entegrasyonu gibi bir çok yenilik eklediler.

7.jpg

Çok uzattın sadede gel dediğinizi duyar gibiyim. Microsoft bu değişikliklerden sonra eski Xbox uygulmasının yerini alacak yeni bir uygulama tasarladı. Electron'la yazılmış bir Xbox uygulaması. Arayüz olarak gayet modern duran, Microsoft'un Fluent Design tasarım anlayışının benimsenerek inşa edilmiş bir Xbox uygulaması. Söylediğim gibi uygulama Win32 ya da UWP değil Electron olarak yayınlandı. Şuan her ne kadar beta aşamasında olsa da sorunsuz olarak çalışmakta.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

8.jpg

Şu aşamada uygulamanın betasını vereceğim linkten indirip Game Pass for PC'ye abone olabilmektesiniz. Microsoft bundan sonra PC'ye yayınlayacağı bütün oyunları bu uygulama üzerinden satışa çıkartıp, abonelik hizmetini bu uygulama üzerinden sunacak. Steam'e bir rakip olarak mı konumlanacak yoksa alternatif olarak mı şuan için belli değil fakat Microsoft getirdiği yeniliklerle, hiç bir ekstra uygulama kullanma ihtiyacı duymadan Windows üzerinden oyun oynamamızı hedefliyor. Bu yüzden yeni bir chat ağı ve oyun lobileri için topluluklar oluşturmakta bu sayede Discord ve Steam'de ki faydalı özellikleri Windows içerisine entegre ediyor.

Game Pass for PC için gelen/gelecek oyunların tam listesi: All the PC games available as part of Xbox Game Pass

Xbox Beta uygulamasının MS Store linki: Xbox Beta Satın Al - Microsoft Store tr-TR

Son olarak; ilk defa bir haber yayınlıyorum, insanlara yardımcı olabileceğimi düşünerek. Eksik veya kusur olabilir kusura bakmayın. Yeni haberler gelirse bu başlık üzerinden güncelleyeceğim.

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    158 KB · Görüntüleme: 57
Son düzenleme:
Konuyu yeniden hortlatacağım ama bu beta olayını anlamadım. Uygulamayı bir türlü elde edemiyorum. Microsoft store üzerinden denediğimde "App-ConversionUnavailable" yazısı çıkıyor karşıma. @Random.Person verdiğiniz linkden girince ise "Yanlış yol ajan, sayfa bulunamadı" mesajı geliyor karşıma.

Uygulamayı nasıl elde edeceğimi hala anlamadım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı