Microsoft'un bazı yeni Windows 10 uygulamalarının UWP yerine Win32 kullanması

yusuf6554

Kilopat
Katılım
17 Ekim 2013
Mesajlar
2.322
Çözümler
9
Beğeniler
1.716
Yer
Sakarya
Merhaba arkadaşlar. Windows 10 ilk çıktığında Universal Windows Platform (UWP) sistemi geliştiricilere açılmıştı ve Microsoft'da bu sistemi kullanmaya başlamıştı. Windows 95'ten beri hayatımızda olan Win32 sistemini Microsoft terk etmek istemişti ve UWP'ye geçmeye başlamıştı. Bundan önce de Metro uygulamaları vardı (Windows 8 ve 8.1'de) ve bu uygulamalar dokunmatik ekranlar ile çok güzel çalışıyordu. Fakat normal masaüstü bilgisayarlarda çok da kullanışlı olmadığı için Metro arayüzü ve Metro uygulamalarını UWP tabanlı Başlat menüsü ve UWP uygulamaları ile değiştirmeye başladı. Birçok Windows uygulamasının da zaman ilerledikçe Win32'den UWP'ye geçirildiğini gördük. Örneğin Win32 tabanlı Denetim Masası'nın Sistem adlı bölümü (sistem özelliklerini görmenize yarar) Windows 10 20H2 ile birlikte UWP tabanlı Ayarlar uygulamasına taşındı. İleride diğer uygulamaların da UWP ve Fluent Design ile tekrar yazılması an meselesi.
Şimdi asıl soruma geliyorum. Ben bilgisayarıma Microsoft Store'dan Windows Terminal uygulamasını kurdum. Başta UWP uygulaması zannediyordum çünkü hem tasarımı UWP uygulamalarını andırıyordu hem de Microsoft Store üzerinden dağıtılıyordu. Fakat Open Shell adlı klasik Başlat menüsü yazılımının yeni güncelleme (4.4.152) sürüm notlarına baktığımda şunu gördüm; (4.4.160 sürümü 2 gün önce gelmiş fakat esas bahsedeceğim not 4.4.152 sürümünde var)

windows terminal'in gizemi.png


Gördüğünüz gibi burada Pin to Start özelliğinin Microsoft Store üzerinden indirilen Win32 uygulamalarında kullanılabilir hale getirildiğinden bahsetmiş ve örnek olarak da Windows Terminal'i vermiş.
Yani Windows Terminal uygulaması Win32 uygulaması imiş. Fark ettiğim bir şey ise Microsoft Store'dan indirilen Win32 uygulamalarında "Yönetici olarak çalıştır" butonu çıkarken UWP uygulamalarında çıkmıyor. Az önce Skype'a sağ tıklayıp "More" sekmesine gelince yine "Run as administrator" yani "Yönetici olarak çalıştır" butonu çıktı yani sanırım Skype'da Win32 sistemini kullanmaya başlamış. Hatta eskiden Windows 10 için Skype uygulaması UWP tabanlıydı, şimdi nedense Win32 olmuş.

Sizce Microsoft neden Win32 uygulama yapımına geri döndü?
 

Eray Türkay

Millipat
Katılım
28 Ocak 2020
Mesajlar
724
Çözümler
6
Beğeniler
557
Yer
Windows Kernel
Merhaba arkadaşlar. Windows 10 ilk çıktığında universal Windows platform (uwp) sistemi geliştiricilere açılmıştı ve Microsoft'da bu sistemi kullanmaya başlamıştı. Windows 95'ten beri hayatımızda olan Win32 sistemini Microsoft terk etmek istemişti ve Uwp'ye geçmeye başlamıştı. Bundan önce de metro uygulamaları vardı (Windows 8 ve 8.1'de) ve bu uygulamalar dokunmatik ekranlar ile çok güzel çalışıyordu. Fakat normal masaüstü bilgisayarlarda çok da kullanışlı olmadığı için metro arayüzü ve metro uygulamalarını uwp tabanlı başlat menüsü ve uwp uygulamaları ile değiştirmeye başladı. Birçok Windows uygulamasının da zaman ilerledikçe Win32'den Uwp'ye geçirildiğini gördük. Örneğin Win32 tabanlı denetim masası'nın sistem adlı bölümü (sistem özelliklerini görmenize yarar) Windows 10 20H2 ile birlikte uwp tabanlı ayarlar uygulamasına taşındı. İleride diğer uygulamaların da uwp ve fluent design ile tekrar yazılması an meselesi.
Şimdi asıl soruma geliyorum. Ben bilgisayarıma Microsoft Store'dan Windows terminal uygulamasını kurdum. Başta uwp uygulaması zannediyordum çünkü hem tasarımı uwp uygulamalarını andırıyordu hem de Microsoft Store üzerinden dağıtılıyordu. Fakat open Shell adlı klasik başlat menüsü yazılımının yeni güncelleme (4.4.152) sürüm notlarına baktığımda şunu gördüm; (4.4.160 sürümü 2 gün önce gelmiş fakat esas bahsedeceğim not 4.4.152 sürümünde var)

Eki Görüntüle 708300

Gördüğünüz gibi burada pin to start özelliğinin Microsoft Store üzerinden indirilen Win32 uygulamalarında kullanılabilir hale getirildiğinden bahsetmiş ve örnek olarak da Windows Terminal'i vermiş.
Yani Windows terminal uygulaması Win32 uygulaması imiş. Fark ettiğim bir şey ise Microsoft Store'dan indirilen Win32 uygulamalarında "yönetici olarak çalıştır" butonu çıkarken uwp uygulamalarında çıkmıyor. Az önce Skype'a sağ tıklayıp "more" sekmesine gelince yine "run as administrator" yani "yönetici olarak çalıştır" butonu çıktı yani sanırım Skype'da Win32 sistemini kullanmaya başlamış. Hatta eskiden Windows 10 için Skype uygulaması uwp tabanlıydı, şimdi nedense Win32 olmuş.

Sizce Microsoft neden Win32 uygulama yapımına geri döndü?

Win32 evrenseldir uwp evrensel Windows platformu ise şu an Windows 10'da kullanılıyor, çoklu sistem desteği vermek adına Win32'ye geri dönmüşler kısaca.
 

Yeni konular

Yukarı