Microsoft'un "Windows 10 son işletim sistemi olacak" sözü hala doğru!

Öncelikle bu konu Windows 11 ile alakalı bu yüzden Windows 11 kategorisine açıyorum sayın moderatörler lütfen değiştirmeyin.
Konuyu baştan sona okumadan lütfen bir şey yazmayın.
Herkese merhaba bugün Windows 11 ile ilgili konuşacağız aynı zamanda size çok kötü bir gerçeği söyleyeceğim. Öncelikle başlıkta yazan konuya değinelim.
Microsoft'un "Windows 10 son işletim sistemi olacak" açıklaması hala doğru ve bu yolda ilerliyorlar. şimdi diyeceksiniz Windows 11 çıktı ne alaka diye. Hemen açıklıyorum. :)

1) Windows 11'in NT versiyonu (altyapısı) değişmedi, Windows 10 ile aynı:
Evet yanlış duymadınız Windows 11'in NT altyapısı değişmedi Windows 10 ile aynı. Windows 11'de en kolay yol ile "CMD" ekranını açarsanız (arama kısmına "CMD" yazın) orada NT versiyonunun 10.0 olduğunu görürsünüz. Örneğin "10.0.22000.194" bu numara Windows 11'in tam sürümünün numarası. Windows 10'da ise yine "CMD" ekranını açarsanız NT versiyonunun 10.0 olduğunu görürsünüz. Kısaca Windows 11, Windows 11 değil, Windows 10'un özellik ve tema eklenmiş "iyileştirilmiş" versiyonu. Zaten Windows 10'da çalışan tüm sürücülerin ve programların Windows 11'de ek güncelleme gerekmeden çalışmasının sebebi bu. Çünkü program sistemi Windows 10 olarak görüyor :D. Ek olarak Windows 10'un altyapısı NT 10.0 değil, NT 6.4 bunu Windows 10'un beta sürümlerine bakarak görürsünüz. Bu yüzden "Windows 10 son işletim sistemi" açıklaması tamamen doğrudur şu anda. İleride ne olur bilemeyiz.

Peki sorabilirsiniz altyapının değişmemesinin sebebi kötü mü? İyi mi?
Cevabım ise tabii ki kötü. Sebebi ise bir altyapıya çok fazla özellik ekleme yapılırsa aynı zamanda gelişen teknoloji ile o altyapı hantallaşır ve bir süre sonra kullanılamaz hale gelir. Windows server 2003'ün altyapısı olan NT 6.0 günümüzde artık yetmiyor Microsoft'un bunu anlaması lazım artık. Şimdi çok şaşırdınız değil mi? Windows server 2003'ün altyapısı dedim. Windows server 2003 ise Windows XP'nin "server" versiyonu. Biz hala Windows server 2003'ün altyapısını kullanıyoruz. Gelin size gerçeklerden bahsedeyim. :)


2) Hala Windows server 2003'ün altyapısını kullandığımızın farkında mıyız? Tüm gerçekler!
Evet yanlış duymadınız hala Windows XP'nin "server" versiyonu olan "Windows server 2003" yazılımını kullanmaktayız. Peki bu nasıl oluyor?
Bildiğiniz üzere Windows XP'den sonra çıkması planlanan "Windows longhorn" adlı bir proje vardı ve bu proje ilk olarak Windows XP kodları ile NT6.0 olarak geliştirilmeye başlandı. Ancak Windows XP altyapısı yeni eklenen özellikleri kaldırmadı bu yüzden bu proje iptal edildi. Ardından NT 6.0 altyapısı (Windows longhorn) o dönemde oldukça stabil çalışan "Windows server 2003" kodları ile geliştirilmeye başlandı. Ardından projenin adı "Windows longhorn" ismi kirlendiği için "Windows Vista" olarak değiştirildi. 2007 yılında "Windows Vista" NT6.0 altyapısı ile kullanıma sunuldu. Sadece Windows Vista'nın NT sürümünün 6.0 olduğunu ve Windows Vista'nın Windows server 2003 kodları ile geliştirildiğini hatırlamanızı istiyorum. Gelelim Windows 7'ye. Windows 7'nin NT sürümü 6.1 oldu yani Windows Vista'nın yamalanmış versiyonu. sonra Windows 8 çıktı ve 8'in NT versiyonu 6.2 oldu yani yine yamalanmış versiyon Windows Vista'nın. Ardından Windows 8.1 çıktı NT versiyonu 6.3 oldu yani yine Windows Vista'nın yamalanmış versiyonu. Ardından Windows 10 çıktı ve NT versiyonu 6.4. Yani yine Windows Vista'nın yamalanmış versiyonu Windows 10 :D. Şimdi Windows 11 çıktı ve NT versiyonu hiç değişmedi yani yine 6.4 olarak kaldı. Windows 11 yine Windows Vista'nın yamalanmış versiyonu oluyor :D. Windows Vista'nın ise Windows server 2003 kodları ile yapıldığını gördüğümüz zaman ise hala Windows server 2003 kullandığımızı söyleyebiliriz. Cidden 2003 yılından beri aynı altyapıyı kullanmamız çok saçma ama gerçek :D. Umarım Microsoft gizlice yeni bir altyapı üzerinde çalışıyordur. Mesela Windows 11'de bir cmd kodu ile Windows Vista önyükleme ekranını açabiliyorsunuz en basit örnek. :D

Bu konu hiçbir yerden kopyala-yapıştır yapılmamıştır tamamen kendi yazımdır.
 
Son düzenleyen: Moderatör:
Yukarı