Microsoft'un "Windows 10 son işletim sistemi olacak" sözü hala doğru!

Öncelikle bu konu Windows 11 ile alakalı bu yüzden Windows 11 kategorisine açıyorum sayın moderatörler lütfen değiştirmeyin.
Konuyu baştan sona okumadan lütfen bir şey yazmayın.
Herkese merhaba bugün Windows 11 ile ilgili konuşacağız aynı zamanda size çok kötü bir gerçeği söyleyeceğim. Öncelikle başlıkta yazan konuya değinelim.
Microsoft'un "Windows 10 son işletim sistemi olacak" açıklaması hala doğru ve bu yolda ilerliyorlar. şimdi diyeceksiniz Windows 11 çıktı ne alaka diye. Hemen açıklıyorum. :)

1) Windows 11'in NT versiyonu (altyapısı) değişmedi, Windows 10 ile aynı:
Evet yanlış duymadınız Windows 11'in NT altyapısı değişmedi Windows 10 ile aynı. Windows 11'de en kolay yol ile "CMD" ekranını açarsanız (arama kısmına "CMD" yazın) orada NT versiyonunun 10.0 olduğunu görürsünüz. Örneğin "10.0.22000.194" bu numara Windows 11'in tam sürümünün numarası. Windows 10'da ise yine "CMD" ekranını açarsanız NT versiyonunun 10.0 olduğunu görürsünüz. Kısaca Windows 11, Windows 11 değil, Windows 10'un özellik ve tema eklenmiş "iyileştirilmiş" versiyonu. Zaten Windows 10'da çalışan tüm sürücülerin ve programların Windows 11'de ek güncelleme gerekmeden çalışmasının sebebi bu. Çünkü program sistemi Windows 10 olarak görüyor :D. Ek olarak Windows 10'un altyapısı NT 10.0 değil, NT 6.4 bunu Windows 10'un beta sürümlerine bakarak görürsünüz. Bu yüzden "Windows 10 son işletim sistemi" açıklaması tamamen doğrudur şu anda. İleride ne olur bilemeyiz.

Peki sorabilirsiniz altyapının değişmemesinin sebebi kötü mü? İyi mi?
Cevabım ise tabii ki kötü. Sebebi ise bir altyapıya çok fazla özellik ekleme yapılırsa aynı zamanda gelişen teknoloji ile o altyapı hantallaşır ve bir süre sonra kullanılamaz hale gelir. Windows server 2003'ün altyapısı olan NT 6.0 günümüzde artık yetmiyor Microsoft'un bunu anlaması lazım artık. Şimdi çok şaşırdınız değil mi? Windows server 2003'ün altyapısı dedim. Windows server 2003 ise Windows XP'nin "server" versiyonu. Biz hala Windows server 2003'ün altyapısını kullanıyoruz. Gelin size gerçeklerden bahsedeyim. :)

2) Hala Windows server 2003'ün altyapısını kullandığımızın farkında mıyız? Tüm gerçekler!
Evet yanlış duymadınız hala Windows XP'nin "server" versiyonu olan "Windows server 2003" yazılımını kullanmaktayız. Peki bu nasıl oluyor?
Bildiğiniz üzere Windows XP'den sonra çıkması planlanan "Windows longhorn" adlı bir proje vardı ve bu proje ilk olarak Windows XP kodları ile NT6.0 olarak geliştirilmeye başlandı. Ancak Windows XP altyapısı yeni eklenen özellikleri kaldırmadı bu yüzden bu proje iptal edildi. Ardından NT 6.0 altyapısı (Windows longhorn) o dönemde oldukça stabil çalışan "Windows server 2003" kodları ile geliştirilmeye başlandı. Ardından projenin adı "Windows longhorn" ismi kirlendiği için "Windows Vista" olarak değiştirildi. 2007 yılında "Windows Vista" NT6.0 altyapısı ile kullanıma sunuldu. Sadece Windows Vista'nın NT sürümünün 6.0 olduğunu ve Windows Vista'nın Windows server 2003 kodları ile geliştirildiğini hatırlamanızı istiyorum. Gelelim Windows 7'ye. Windows 7'nin NT sürümü 6.1 oldu yani Windows Vista'nın yamalanmış versiyonu. sonra Windows 8 çıktı ve 8'in NT versiyonu 6.2 oldu yani yine yamalanmış versiyon Windows Vista'nın. Ardından Windows 8.1 çıktı NT versiyonu 6.3 oldu yani yine Windows Vista'nın yamalanmış versiyonu. Ardından Windows 10 çıktı ve NT versiyonu 6.4. Yani yine Windows Vista'nın yamalanmış versiyonu Windows 10 :D. Şimdi Windows 11 çıktı ve NT versiyonu hiç değişmedi yani yine 6.4 olarak kaldı. Windows 11 yine Windows Vista'nın yamalanmış versiyonu oluyor :D. Windows Vista'nın ise Windows server 2003 kodları ile yapıldığını gördüğümüz zaman ise hala Windows server 2003 kullandığımızı söyleyebiliriz. Cidden 2003 yılından beri aynı altyapıyı kullanmamız çok saçma ama gerçek :D. Umarım Microsoft gizlice yeni bir altyapı üzerinde çalışıyordur. Mesela Windows 11'de bir cmd kodu ile Windows Vista önyükleme ekranını açabiliyorsunuz en basit örnek. :D

Bu konu hiçbir yerden kopyala-yapıştır yapılmamıştır tamamen kendi yazımdır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam yüksek ihtimal arkadaş boot animasyonunu getirecek kodu sormuş.

Windows Vista her zaman yaşıyordu zaten. Windows 10'un içinde hala Vista'nın ruhu var. Yani yaşıyor bir şekilde Windows 10'un içinde. :) dwm uygulamasını kapatırsanız ortaya Vista Basic teması çıkıyor mesela. Bu da yazınıza bir kanıt niteliğinde.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Çünkü hala NT6.3 :')

Ona bakılırsa Vista'dan beri temel olarak Windows aynı şeyi koruyor zaten. O zaman Vista son OS oldu mu diyeceğiz?

Dedikleriniz doğru fakat bu Windows 10'un son OS olduğunu göstermiyor.

Ben Windows 10 son OS demedim ki ah bir düzgün okusanız. Microsoft'un açıklamasını söyledim.

Hocam yüksek ihtimal arkadaş boot animasyonunu getirecek kodu sormuş.

Evet yanlış anlamışım saçma sapan ban yedim ondan yazamadım konuya.

Windows Vista her zaman yaşıyordu zaten. Windows 10'un içinde hala Vista'nın ruhu var. Yani yaşıyor bir şekilde Windows 10'un içinde. :) dwm uygulamasını kapatırsanız ortaya Vista Basic teması çıkıyor mesela. Bu da yazınıza bir kanıt niteliğinde.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Evet aynı olay 11'de de mevcut.
Çünkü hala NT6.3:')

*6.4.

Ben Windows 10 son OS demedim ki ah bir düzgün okusanız. Microsoft'un açıklamasını söyledim.
Tamam da Microsoft'un açıklamasında zaten "Windows 10'un son OS olduğunu söylediler". Sen de "hala doğru" diyerek bu düşünceye katılmışsın. Düzgün okumakla ne alakası var? Vurguladığın cümlede böyle yazıyor.

Tamam da Microsoft'un açıklamasında zaten "Windows 10'un son OS olduğunu söylediler". Sen de "hala doğru" diyerek bu düşünceye katılmışsın. Düzgün okumakla ne alakası var? Vurguladığın cümlede böyle yazıyor.

E tamam işte ben onların dediğini söyledim. Onlara katıldım değil onların dediklerinin hala devam ettiğini söyledim.
Ancak siz burada sanki Windows 10 son OS ben demişim gibi söylüyorsunuz. Ayrıca son OS olduğunu göstermiyor değil Windows 10 son OS olarak devam ediyor şu anda.
"Dedikleriniz doğru fakat bu Windows 10'un son OS olduğunu göstermiyor."

E tamam işte ben onların dediğini söyledim. Onlara katıldım değil onların dediklerinin hala devam ettiğini söyledim.
Ancak siz burada sanki Windows 10 son OS ben demişim gibi söylüyorsunuz. Ayrıca son OS olduğunu göstermiyor değil Windows 10 son OS olarak devam ediyor şu anda.
"Dedikleriniz doğru fakat bu Windows 10'un son OS olduğunu göstermiyor."
Sen beni anlamıyorsun. Diyorum ki yaptığın açıklamalar doğru yani teknik anlamda sorun yok ama Windows 11 yeni bir OS ve bundan sonra da yeni OS'ler çıkmaya devam edecek. Başlık ve vurguladığın cümleler yanıltıcı anlam taşıyor. Onu diyorum ben de ama anlamıyorsun.

Windows 11 yeni bir OS ve bundan sonra da yeni OS'ler çıkmaya devam edecek. Başlık ve vurguladığın cümleler yanıltıcı anlam taşıyor. Onu diyorum ben de ama anlamıyorsun.

İşte Windows 11 yeni bir OS değil sorun orada. Yeni bir OS olması gerçekten Windows 11 olması için altyapının değişmesi gerek veya yamalanması gerek. Windows 11 her programda Windows 10 olarak geçiyor. CMD ekranına bile bir kod ile (şu an aklımda yok) işletim sistemi bilgisinde Windows 10 yazmakta. Yeni OS çıkar mı bilmiyoruz ama şu anda Microsoft'un Windows 10 son OS sözü doğru maalesef. Konuda da zaten bunu anlatmaya çalıştım.

İşte Windows 11 yeni bir OS değil sorun orada. Yeni bir OS olması gerçekten Windows 11 olması için altyapının değişmesi gerek veya yamalanması gerek. Windows 11 her programda Windows 10 olarak geçiyor. CMD ekranına bile bir kod ile (şu an aklımda yok) işletim sistemi bilgisinde Windows 10 yazmakta. Yeni OS çıkar mı bilmiyoruz ama şu anda Microsoft'un Windows 10 son OS sözü doğru maalesef. Konuda da zaten bunu anlatmaya çalıştım.
Bak hala işin teknik kısmındasın. Yeni bir OS olması için teknik olarak gerekenleri bir kenara bırak. Ona bakarsan altyapı Vista'dan beri aynı. O zaman Vista'dan sonraki sistemleri de yeni OS saymayacaksın. Windows 11 yeni bir isim ve yeni bir OS. Şu anda sen "winver" yazdığında "Windows 11" yazısını görüp sürümü görüyorsan; bu yeni bir OS olduğunu göstermeye yetiyor. İlk sızdırılan şey zaten "winver" görüntüsü olmuştu. Buradan yeni bir OS olduğunu anladık. Eğer NT altyapına bakacaksak; Vista'dan beridir aynı altyapı var.

Eğer yeni bir OS olmasa adı değişmezdi, ürün anahtarı olmazdı, kendine has ISO dosyası olmazdı, kendine ait bir Insider programı olmazdı. Anlatabilmişimdir umarım.

Bu mantıkla bakarsak da macOS 30 yıldır aynı altyapıyı kullanıyor?

Önemli olan altyapı değil artık, olabildiğince çok donanıma, cihaza destek verilebilmesi ve uyumluluk sorunlarının giderilmesi. Altyapı değişirse bu sefer de eski programlar niye açılmıyor yahu diye laf edeceksiniz. Windows 98'den XP'ye geçişte öyle olmuştu mesela. (Me ve 2000 kullanan çok insan yoktu o dönem genelde 98'den XP'ye geçilmişti)

Gerçi Microsoft Linux üzerinde de çalışmalar yapıyordu bildiğim kadarıyla, Windows 11'e de Linux için bir dolu destek gelmişti keza. Belki de sonraki Windows Linux tabanlı olacak kim bilir...

Bak hala işin teknik kısmındasın. Yeni bir OS olması için teknik olarak gerekenleri bir kenara bırak. Ona bakarsan altyapı Vista'dan beri aynı. O zaman Vista'dan sonraki sistemleri de yeni OS saymayacaksın. Windows 11 yeni bir isim ve yeni bir OS. Şu anda sen "winver" yazdığında "Windows 11" yazısını görüp sürümü görüyorsan; bu yeni bir OS olduğunu göstermeye yetiyor. İlk sızdırılan şey zaten "winver" görüntüsü olmuştu. Buradan yeni bir OS olduğunu anladık. Eğer NT altyapına bakacaksak; Vista'dan beridir aynı altyapı var.

Eğer yeni bir OS olmasa adı değişmezdi, ürün anahtarı olmazdı, kendine has ISO dosyası olmazdı, kendine ait bir Insider programı olmazdı. Anlatabilmişimdir umarım.

Bu mantıkla bakarsak da macOS 30 yıldır aynı altyapıyı kullanıyor?

Önemli olan altyapı değil artık, olabildiğince çok donanıma, cihaza destek verilebilmesi ve uyumluluk sorunlarının giderilmesi. Altyapı değişirse bu sefer de eski programlar niye açılmıyor yahu diye laf edeceksiniz. Windows 98'den XP'ye geçişte öyle olmuştu mesela. (Me ve 2000 kullanan çok insan yoktu o dönem genelde 98'den XP'ye geçilmişti)

Gerçi Microsoft Linux üzerinde de çalışmalar yapıyordu bildiğim kadarıyla, Windows 11'e de Linux için bir dolu destek gelmişti keza. Belki de sonraki Windows Linux tabanlı olacak kim bilir...

Şu an vaktim yok uzun yazmam gerek yarın cevap yazacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı