Microsoft'un Windows kod isimlerinde periyodik tabloyu takip etmesi

yusuf6554

Kilopat
Makaleler
20
Yer
Sakarya
Merhaba arkadaşlar. Microsoft 2018'den beri eskiden kullandığı "Threshold" veya "Redstone" gibi kod isimleri kullanmayı bırakıp yıl bazlı isimlendirmeye gitmeye başladı. İlk olarak 19H1 geliştirilmeye başlandı. 19H1'in sürüm 1903 olacağı açıklandı ve o sırada 20H1 sürümü geliştirilmeye başlandı. 20H1 ise 2004 olarak çıktı. Fakat sonradan Fast Ring (yeni adıyla Dev Channel) sürümleri artık tamamen aktif geliştirme dalına ait olmaya başladı. Bu dalların kod isimleri ise elementler olarak belirleniyor. Fakat şuna gerçekten çok şaşırdım.
İlk olarak "Manganese" dalı geldi, 2020'nin Haziran ayında "Iron" dalına geçildi. Sonra ise 2020'nin Aralık ayında "Cobalt" dalına geçildi. Şimdi ise "Nickel" dalına geçiş yapılacağı ile ilgili sızıntılar mevcut. Ben az önce periyodik tablo ile ilgili Wikipedia'da bir araştırma yaparken şuna denk geldim;
Screenshot_2021-04-19-21-10-09-284_com.microsoft.emmx.jpg

Gördüğünüz gibi Manganese'den (Mn) sonra Iron (Fe), ondan sonra Cobalt (Co) ve ondan da sonra Nickel (Ni) var. Yani Microsoft, Windows kod isimlerinde periyodik tabloyu takip ediyormuş.

Merak edenler için kaynak;

Bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yeni konular

Yukarı