Mide fıtığı

Mark Jefferson

Hectopat
Makaleler
2
Neredeyse yarım yıl önce mide fıtığı teşhisi konuldu ve doktor ameliyat yapma gereği duymadan ne zaman bitireceğimi söylemediği bir ilacı verip gönderdi. Sadece az az ve çok çok yememi önerdi. Dediklerini yaptım, ilacı düzenli kullandım fakat ne yaptıysam yapayım etki etmiyor. Her türlü midemde yanma hissediyorum ve çoğunlukla bu yanma boğazıma da vuruyor, en kötü olayı da boğazımı gittikçe mahvetmesi. Eskiden spor yapan bir insandım ancak mide fıtığından sonra spor yapmamam gerektiğini düşündüm ve bıraktım. Fakat geri spora başlamak istiyorum ve sizce yeniden spora başlamam mide fıtığımı kötü etkiler mi? Dediğim gibi, ne yaparsam yapayım o yanmayı ya boğazımda ya da midemde her zaman hissediyorum, her zaman şişkinliğim var ve rahat olamıyorum artık kalbim bile ara sıra teklemeye başladı. Sizce yeniden başka bir doktora gitmeli miyim? Ve tecrübeli mide fıtığı olan arkadaşların önerilerine ihtiyacım var, benimle paylaşırsanız çok mutlu olurum, iyi forumlar.

Son düzenleme:
Neredeyse yarım yıl önce mide fıtığı teşhisi konuldu ve doktor ameliyat yapma gereği duymadan ne zaman bitireceğimi söylemediği bir ilacı verip gönderdi. Sadece az az ve çok çok yememi önerdi. Dediklerini yaptım, ilacı düzenli kullandım fakat ne yaptıysam yapayım etki etmiyor. Her türlü midemde yanma hissediyorum ve çoğunlukla bu yanma boğazıma da vuruyor, en kötü olayı da boğazımı gittikçe mahvetmesi. Eskiden spor yapan bir insandım ancak mide fıtığından sonra spor yapmamam gerektiğini düşündüm ve bıraktım. Fakat geri spora başlamak istiyorum ve sizce yeniden spora başlamam mide fıtığımı kötü etkiler mi? Dediğim gibi, ne yaparsam yapayım o yanmayı ya boğazımda ya da midemde her zaman hissediyorum, her zaman şişkinliğim var ve rahat olamıyorum artık kalbim bile ara sıra teklemeye başladı. Sizce yeniden başka bir doktora gitmeli miyim? Ve tecrübeli mide fıtığı olan arkadaşların önerilerine ihtiyacım var, benimle paylaşırsanız çok mutlu olurum, iyi forumlar.
Aradan 2 yıl geçmiş, umarım iyisinizdir hocam. Hiç bi zaman tek doktor lafıyla hareket etmeyin, 2 veya 3 doktora daha görünün ben öyle yapıyorum en son nefes darlığı şikayeti yüzünden tek doktor lafıyla hareket ettim kafasına göre astım teşhisi koydu ondan sonra 4 doktora daha gittim sorunum psikolojikmiş :). Ülkede ki bazı doktorları şikayet etmek gerek

Aradan 2 yıl geçmiş, umarım iyisinizdir hocam. Hiç bi zaman tek doktor lafıyla hareket etmeyin, 2 veya 3 doktora daha görünün ben öyle yapıyorum en son nefes darlığı şikayeti yüzünden tek doktor lafıyla hareket ettim kafasına göre astım teşhisi koydu ondan sonra 4 doktora daha gittim sorunum psikolojikmiş :). Ülkede ki bazı doktorları şikayet etmek gerek
Tamam da gittiğiniz diğer doktor bakıp "astım ilacı işe yaramamış demek ki psikolojikmiş" diye vermiştir kararını.

Orijinal doktorunuza 1-2 ay sonra gidip "işe yaramadı" deseydiniz o da belki aynısını söyleyecekti size. Belki de cidden yetersizdi, bilemeyiz ama böyle bir öneri doğru değil.

Tıpta tanı süreci sıklıkla uzun sürer, "olası tanılar" vardır, en olası olana göre tedavi başlarsınız veya takip önerirsiniz, zamanla gerçek tanı kendisini ortaya çıkarabilir. İnsanlar istiyor ki çat diye tüm sorunlar çözülsün ama sağlık her zaman öyle işlemiyor maalesef.

En ufak problem için 3-4 doktor gezmek insanların zamanını ve randevu hakkını çalmaya giriyor bir yerden sonra.

Tamam da gittiğiniz diğer doktor bakıp "astım ilacı işe yaramamış demek ki psikolojikmiş" diye vermiştir kararını.

Orijinal doktorunuza 1-2 ay sonra gidip "işe yaramadı" deseydiniz o da belki aynısını söyleyecekti size. Belki de cidden yetersizdi, bilemeyiz ama böyle bir öneri doğru değil.

Tıpta tanı süreci sıklıkla uzun sürer, "olası tanılar" vardır, en olası olana göre tedavi başlarsınız veya takip önerirsiniz, zamanla gerçek tanı kendisini ortaya çıkarabilir. İnsanlar istiyor ki çat diye tüm sorunlar çözülsün ama sağlık her zaman öyle işlemiyor maalesef.

En ufak problem için 3-4 doktor gezmek insanların zamanını ve randevu hakkını çalmaya giriyor bir yerden sonra.
Söz konusu sağlıksa sanmıyorum, ilk gittiğim doktor benimle ilgilenmedi 2 öksürük sesini dinleyip astım demesi baya komik. Astımın tanısı efor testinde konur, test yapmasını bile istedim tamam astımsın diye geçiştirip göndermeyi tercih etti, şimdi siz söyleyin hocam

Astım olmayan biri o ilaçları kullandığı zaman nefesi kesilir, bende de aynısı oldu. 2 gün kullandım tabi ilaçları hemen başka doktora gitmedim. Zaten gittiğim doktor bana test falanda yapmadı ısrar ettim efor testi yaptırın diye de yok, 2 balgamlı öksürük sesine bakıp astım demesi komik. Ülkede ki doktorların durumu malum sağlıklı insana yanlış teşhis koyup ya öldürüyorlar ya da hayatlarını mahvediyorlar. İlaçların nefesimi açmadığının kanısına vardıktan sonra ve tek doktora güvenmediğim için başka doktorlara da aldım randevumu kul hakkı yediğimi de sanmıyorum. Poliklinik vakalarının %70'si boş önemsiz hastalıklardır, doktorun benle ilgilenmemesi de normal günde 30 40 hastaya bakıyorlar bazıları kafasına göre teşhisi koyuyor bana da öylesi denk geldi. Neyse ki sorunum psikolojik ona da şükür.
Sizde fazla doktor seven birisiniz hocam, umarım yolunuz düşerde o zaman anlarsınız işlerini "aşkla" yaptıklarını :d.

ilk gittiğim doktor benimle ilgilenmedi 2 öksürük sesini dinleyip astım demesi baya komik.
Yeterince ilgilenmemiş olabilir elbette, her meslekte olduğu gibi doktorlukta da ilgisiz insanlar var.

Astımın tanısı efor testinde konur, test yapmasını bile istedim
Astım tanısı efor testiyle konulmaz. Bronkoprovokasyon testi dediğimiz bir şey var, onu kast ediyorsunuz sanırım.

Astım tanısında "tekrarlayan ataklar halinde gelen nefes darlığı, öksürük gibi semptomlar" üzerine solunum fonksiyon testinde geri döndürülebilir obstrüksiyon gerekir. Bunun anlamı da şu: Solunum testi yapılır, tıkanıklık vardır, sonra bronş açıcı ilaç verilir, test tekrarlanır. Tıkanıklık açıldıysa astımsınız.

Eğer doktora gittiğinizde aktif bir tıkanıklığınız yoksa, ki bunu akciğerlerinizi dinleyerek anlarız, bu sefer ilaçla tıkanıklık oluşturulur ve solunum fonksiyon testi yapılır. Ama bu testi herkese yapmıyorlar diye tahmin ediyorum, o kadar detayını bilemiyorum göğüs hastalıkları uzmanı değilim.

Her gelene bu tip testleri yapacak vakitleri olmadığı için genellikle hikayeden yola çıkarak ilaç başlayıp sonra kontrole çağırıyorlardır diye düşünüyorum. Göğüs hastalıkları uzmanı olmadığım için kliniklerin rutin işleyişi nasıl bilemiyorum. Teorik olarak solunum fonksiyon testi yapılarak astım tanısı konuluyor diye öğretildi bize ama kendileri poliklinikte her hastaya yapmıyor olabilir. Her ay yüzlerce astım hastası görüyorlar sonuçta, yöntemlerini yine en iyi kendileri bilir.

Astım olmayan biri o ilaçları kullandığı zaman nefesi kesilir, bende de aynısı oldu.
Ne ilaç verdiler bilmiyorum ama büyük ihtimalle kısa etkili Beta agonist dediğimiz, astımda var olan bronşlardaki kasılmayı gevşeten bir ilaç verilmiştir. Bu ilacı normal insanlar kullandığında, bir kasılma olmadığı için etki göstermez. "Astımsız biri kullanırsa nefesi kesilir" doğru değil. Miktar olarak çok geldiyse çarpıntı veya baş dönmesi yapabilir ama zaten etki süresi çok kısa bu ilaçların. Nefes kesen ilaçlar değil bunlar, yanlış bile kullanılsa.

Ülkede ki doktorların durumu malum sağlıklı insana yanlış teşhis koyup ya öldürüyorlar ya da hayatlarını mahvediyorlar.
Böyle bir şey zaten yok. Yüzbinlerce doktorun ahını alıyorsunuz şu anda. Türkiye'nin doktorları çoğunlukla gayet de yetkin.
Sizde fazla doktor seven birisiniz hocam, umarım yolunuz düşerde o zaman anlarsınız işlerini "aşkla" yaptıklarını
Ben kendim de doktorum, işin içinde olduğum için biliyorum işleyişi. Dışarıdan "ilgisizlik" olarak görünen birçok şey aslında tıpta normal işleyişlerin poliklinik yoğunluğuyla birleşmesinden yola çıkıyor. Tıpta deneme yanılma çok var. Size de uzun uzun test yapılacak vakit olmadığı için ilaç denenmiş, işe yaramamış, sonra gerçek tanınıza ulaşmışsınız zaten.

Astım ilaçları öyle yanlış kullanılırsa insana zarar veren, öldüren ilaçlar değil merak etmeyin.

Bazen elbette ilgisiz, suratsız, işinde iyi olmayan doktorlar olabiliyor buna karşı çıkmak mümkün değil ama genellemek her zaman kötü bir şey.

Son düzenleme:
Yeterince ilgilenmemiş olabilir elbette, her meslekte olduğu gibi doktorlukta da ilgisiz insanlar var.

Astım tanısı efor testiyle konulmaz. Bronkoprovokasyon testi dediğimiz bir şey var, onu kast ediyorsunuz sanırım.

Astım tanısında "tekrarlayan ataklar halinde gelen nefes darlığı, öksürük gibi semptomlar" üzerine solunum fonksiyon testinde geri döndürülebilir obstrüksiyon gerekir. Bunun anlamı da şu: Solunum testi yapılır, tıkanıklık vardır, sonra bronş açıcı ilaç verilir, test tekrarlanır. Tıkanıklık açıldıysa astımsınız.

Eğer doktora gittiğinizde aktif bir tıkanıklığınız yoksa, ki bunu akciğerlerinizi dinleyerek anlarız, bu sefer ilaçla tıkanıklık oluşturulur ve solunum fonksiyon testi yapılır. Ama bu testi herkese yapmıyorlar diye tahmin ediyorum, o kadar detayını bilemiyorum göğüs hastalıkları uzmanı değilim.

Her gelene bu tip testleri yapacak vakitleri olmadığı için genellikle hikayeden yola çıkarak ilaç başlayıp sonra kontrole çağırıyorlardır diye düşünüyorum. Göğüs hastalıkları uzmanı olmadığım için kliniklerin rutin işleyişi nasıl bilemiyorum. Teorik olarak solunum fonksiyon testi yapılarak astım tanısı konuluyor diye öğretildi bize ama kendileri poliklinikte her hastaya yapmıyor olabilir. Her ay yüzlerce astım hastası görüyorlar sonuçta, yöntemlerini yine en iyi kendileri bilir.

Ne ilaç verdiler bilmiyorum ama büyük ihtimalle kısa etkili Beta agonist dediğimiz, astımda var olan bronşlardaki kasılmayı gevşeten bir ilaç verilmiştir. Bu ilacı normal insanlar kullandığında, bir kasılma olmadığı için etki göstermez. "Astımsız biri kullanırsa nefesi kesilir" doğru değil. Miktar olarak çok geldiyse çarpıntı veya baş dönmesi yapabilir ama zaten etki süresi çok kısa bu ilaçların. Nefes kesen ilaçlar değil bunlar, yanlış bile kullanılsa.

Böyle bir şey zaten yok. Yüzbinlerce doktorun ahını alıyorsunuz şu anda. Türkiye'nin doktorları çoğunlukla gayet de yetkin.

Ben kendim de doktorum, işin içinde olduğum için biliyorum işleyişi. Dışarıdan "ilgisizlik" olarak görünen birçok şey aslında tıpta normal işleyişlerin poliklinik yoğunluğuyla birleşmesinden yola çıkıyor. Tıpta deneme yanılma çok var. Size de uzun uzun test yapılacak vakit olmadığı için ilaç denenmiş, işe yaramamış, sonra gerçek tanınıza ulaşmışsınız zaten.

Astım ilaçları öyle yanlış kullanılırsa insana zarar veren, öldüren ilaçlar değil merak etmeyin.

Bazen elbette ilgisiz, suratsız, işinde iyi olmayan doktorlar olabiliyor buna karşı çıkmak mümkün değil ama genellemek her zaman kötü bir şey.
Hocam herhalde doktor olucaksınız ondan bu kadar savunmaya girdiniz, aynı şeyleri sizde yaparsınız muhtemelen hastalara. Efor da bi solunum testi oluyor bilin istedim, hiç bi doktor kafasına göre teşhis koyamaz eğer ki nefes darlığı yaşıyorsa ve göğsü sıkışıyorsa hastanın nefes testleri yaptırmak zorundadır. Kafasına göre teşhis koysun diye o koltuğa oturtmuyor devlet. Göğüs yerine sırt dinleniyor 2 öksürüyorsunuz millattan kalma çağ dışı muayene :). İlaç olarak ventolin ve diğer adını bilmediğim saçma bişeyi yazdı, önce ki cevabımda da dediğim gibi sorunumu çözmedi. Doktorun işinden atılacağını bilsem şikayet ederim ama atılmayacağı için uğraşmıyorum bu da inaan sağlığıyla oynama sonuçta.

Efor da bi solunum testi oluyor bilin istedim
Efor testi kardiyolojide yapılan, EKG kullanılan bir test. Hastayı koşu bandına çıkarır, koşturursunuz, eforla oluşan göğüs ağrısı ortaya çıkınca EKG çekersiniz, bunu da “Stabil Anjina” dediğimiz kalp damar tıkanıklığının tanısında kullanırsınız.

Astımdaki solunum testiyle aynı şey değil. Solunum testinde hastaya nefes alıp verdirirsiniz, eğer bir tıkanıklık varsa astım ilacı verip tekrarlarsınız, ilaçla belirli bir oranda düzelirse astım vardır. İlk testte tıkanıklık yoksa, bu sefer tıkanıklığı taklit eden bir ilaç verirsiniz, hasta astımlıysa gerçekten belirli oranda tıkanıklık olur bu ilaçla, astım değilse bir şey olmaz. Ona da “bronkoprovokasyon testi” deniyor.

Aynı şeyi kast ediyoruz aslında ama terim farklı. Onu anlatmaya çalışıyorum sadece, bir şey savunduğum yok.

Dediğim gibi, bana fakültede öğretilen şey “astım tanısı solunum testiyle konulur”. Size neden solunum testi yapılmamış o kadarını bilemiyorum, belki cidden pratikte ciddi durumda olmayana ya da şüphede kalmadıkları sürece yapmıyorlardır, belki gerçekten doktor sallamamıştır hatalıdır, belki başka bir şey vardır vs vs. Ben solunum testi yapılır diye biliyorum ama gerçekte her hastaya yapmıyor olabilirler. Sırf solunum testi yapılmadı diye doktor "kafasına göre" tanı koymuş olmuyor. O adamın orada oturmasını sağlayan en az 10 yıllık tıp eğitimi, en az 4-5 yıllık çalışma deneyimi var.

Yaptı mı mesela diğer gittiğiniz 4 doktor solunum testi? Dördü de yaptıysa güzel, demek ki yapılıyormuş. Hiçbiri ya da çoğu yapmadıysa demek ki yapılmayabiliyormuş. Söylerseniz ben de öğrenmiş olurum güzelce.

Göğüs yerine sırt dinleniyor 2 öksürüyorsunuz millattan kalma çağ dışı muayene
Akciğerler en çok sırttan dinlenir zaten. Çağ dışı falan da değildir çok değerli bir muayenedir, pek çok şey anlatır.

Sizin karşılaştığınız doktor hatalı olabilir. Benim bununla muhalefet etmem için sizinle birlikte odada falan olmam lazım ki adam ne yapmış, siz ne durumdaymışsınız tam olarak göreyim. Elbette doktor hatalı olabilir.

Ama “Her problem için mutlaka 3-4 doktora gidin” gibi bir tavsiye, zaten şu an sağlık sistemimizin en büyük problemi. Aynı doktora en azından kontrole gitmeden doktor değiştirilmemeli. Siz de belki aynı doktora "hocam bu ilaçlar beni daha kötü yaptı" deseydiniz adam anlayacaktı zaten psikolojik olduğunu, çünkü astım ilaçları normal insanı daha kötü yapmaz, etkisizdir. Ayrıca bir hastaya "psikolojik" diyebilmeniz için mutlaka astımı elemeniz gerekir. Size de ilaç verilip işe yaramayınca astım elenmiş olmuş zaten. Benim anlatmaya çalıştığım tıp biliminin bazen "deneme yanılma" yoluyla çalışmak zorunda olduğuydu sadece.

Karşınızdakinin sizi sallamadığını, işini bilmediğini hissederseniz başka bir doktora tabii ki gidebilirsiniz. Sebepsizce 2-3 farklı doktora gitmekle, sizinle ilgilenmeyen size kötü davranan doktorun dışında birine gitmek arasında fark var, onu anlatmaya çalışıyorum.

Neyse, konuyu alakasız mesajlarla meşgul ediyoruz şu anda.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı