Millenicom internet bağlantısı kopuyor

Nailed It

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Freelance Finansçı ve 2 Şirket sahibi.
Arkadaşlar, son 1 haftadır düzenli olarak 10 dakikada bir internet bağlantım kopuyor. Millenicom kullanıyorum, müşteri hizmetlerine bağlanıp durumu bildirdiğimde herhangi bir kopma göremediklerini iletiyorlar. İnternetim koptuğu zaman modemimdeki DSL ve internet ışıkları yeşil yanmaya devam ediyor internet varmış gibi ama internet erişimim kesiliyor. Ortalama 1-2 dakika kesildikten sonra tekrar düzeliyor. Sorun ne olabilir acaba? Madem sağlayıcı kaynaklı değil? Altyapı daha 2 sene önce yapıldı, 2 senedir böyle bir sorunumuz yoktu.

Hocam "anlıyorsanız" modem yazılımını güncelleyin, modeme reset atın(Haftada bir kapatıp reset düğmesine birkaç kez basıp tekrar açın). Farklı cihazlarda da aynı sorunu yaşıyorsanız mümkünse farklı bir modem ile test edin. Normalde hatta problem olduğu zaman dsl, hattan ziyade internette problem olduğu zaman internet ışığının yanmaması gerekir. Farklı cihazlarda sorun yoksa cihazını güncel tutmaya özen gösterin. Modem ayarlarından kablosuz kanalı değiştirmeyi deneyin. 13 adet kanal vardır muhtemelen otomatikte ise onu manuelde farklı kanallarda deneyin.

Hocam "anlıyorsanız" modem yazılımını güncelleyin, modeme reset atın(Haftada bir kapatıp reset düğmesine birkaç kez basıp tekrar açın). Farklı cihazlarda da aynı sorunu yaşıyorsanız mümkünse farklı bir modem ile test edin. Normalde hatta problem olduğu zaman dsl, hattan ziyade internette problem olduğu zaman internet ışığının yanmaması gerekir. Farklı cihazlarda sorun yoksa cihazını güncel tutmaya özen gösterin. Modem ayarlarından kablosuz kanalı değiştirmeyi deneyin. 13 adet kanal vardır muhtemelen otomatikte ise onu manuelde farklı kanallarda deneyin.
Bağlantı kopması ethernet üzerinden oluyor ama kablosuz ayarlarını yine de deneyeyim mi?

Kablosuz üzerinden bu sorunu yaşamadığınızı varsayarak bu ayarı değiştirmeyin. Deneme şansınız varsa kablosuz deneyin, bahsettiğiniz sorunun yaşandığı sırada – kablosuz bağlantıda – herhangi bir cihazda veya sorun yaşadığınız cihazda problem devam etmiyorsa eğer ethernet kablonuzu kontrol edin. Değiştirme şansınız varsa farklı bir kablo ile deneyin, eğer yoksa ethernet kablosunun bağlı olduğu giriş portunu değiştirin(modemde yer varsa). Bilgisayarınızda yer alan ethernet kartına ilişkin güncel sürücüyü indirip, önceki sürücüyü kaldırmak kaydıyla yeni sürücüyü kurun. Muhtemelen kabloda problem vardır ama diğerlerini denemenizde de fayda var.

Kablosuz üzerinden bu sorunu yaşamadığınızı varsayarak bu ayarı değiştirmeyin. Deneme şansınız varsa kablosuz deneyin, bahsettiğiniz sorunun yaşandığı sırada – kablosuz bağlantıda – herhangi bir cihazda veya sorun yaşadığınız cihazda problem devam etmiyorsa eğer ethernet kablonuzu kontrol edin. Değiştirme şansınız varsa farklı bir kablo ile deneyin, eğer yoksa ethernet kablosunun bağlı olduğu giriş portunu değiştirin(modemde yer varsa). Bilgisayarınızda yer alan ethernet kartına ilişkin güncel sürücüyü indirip, önceki sürücüyü kaldırmak kaydıyla yeni sürücüyü kurun. Muhtemelen kabloda problem vardır ama diğerlerini denemenizde de fayda var.
Bahsettiğim sorun yaşanırken kablosuz ağda da kesinti yaşanıyor. Kablo değiştirme, port değiştirme, sürücü güncelleştirme gibi her türlü yolu denedim. Az önce modem yazılımını kontrol ettim o da güncel sürümde, en son 2 sene önce benim modemi aldığım dönemlerde gelmiş zaten güncelleme.

Bahsettiğim sorun yaşanırken kablosuz ağda da kesinti yaşanıyor. Kablo değiştirme, port değiştirme, sürücü güncelleştirme gibi her türlü yolu denedim. Az önce modem yazılımını kontrol ettim o da güncel sürümde, en son 2 sene önce benim modemi aldığım dönemlerde gelmiş zaten güncelleme.
1- Modem arızalanmış olabilir. Çözüm olarak önce başka bir modemle internetinizi denemelisiniz. Başka marka modemle sorun düzelirse modem değişin.

2-Akşam saatlerinde voltajların düşmesi bazı modemlerin beslenmelerinde sorun yaşanmasına ve dolayısıyla kopmalara yol açıyor. Kopma yaşanan saatlerde voltajları sık sık ölçün. Gündüz elektrikçi getirip ölçtürmeniz sorunu anlamanızı sağlamaz. 2 müşterimizin başına geldi bu sorun. Biri gece elektrik sobaları yandığı için binanın beslemesi düşüyor modem kopma yapıyordu. UPS takarak sorunu düzeldi. Diğer müşterimizin bulunduğu binada sorun vardı oda modemi değişti ups taktı sorunu düzeldir.

3- internette kopma yaşamanıza sebebp olan önemli bir olayda benim başıma geldi. Kutuya giriş yapılmadan elle bant yolu ile telefon telleri bağlanmıştı. Kıyametleri kopardım telekomda zira sadece gece 12:00 sonra sorun oluyordu. Ne yaptık sorun düzelmedi. Sonra kabloyu inceledim oksitlenmeyi gördüm. kabloyu kesip yağlı düğmelerle bant kullanmadan bağlantıyı yaptım sorunum düzeldi. Yani anlayacağınız eğer evinize telefon kutudan değil de kablo ile eve giriyorsa evde ki ek bağlantı noktalarının oksitlenip oksitlenmediğine yani kararma olup olmadığına bakın

4. Bilgisayarınızda virüs den kaynaklı bir net kopması olup olmadığını anlamak için başka bir bilgisayarı hattınızda deneyin. O bilgisayarda kopma olmuyorsa sorun sizdedir.

5- Sorun telekom kaynaklı olabilir. Yani siz 8 binlik hız aldınız ama eviniz kutuya uzak ve size anca 4 bin hız geliyor. Bu durumda hız kontrolu yapılarak hızınız kopma yapmayacak bir seviyeye getirilmelidir.

6- Telekomda santralindeki portunuzda sorun olabilir. Sıklıkla karşılaşılan sorunlardan biride santraldaki portlarda oluşan arızadır. Bir müşterimin arızasını düzelttirmek için isim vermeyeceğim bir santralde kamp kurup portunu değiştirttiğimi hatırlıyorum.

7- Bilgisayarınızın hızına uygun bir antivirüsünüz yoksa kopma yaşayabilirsiniz. Şöyleki bilgisayarın antivirüs sizden önce o siteye girer ve inceler sonra sorun görmesse sizin siteye girmenize izin verir. Ama işlemci ve rami yetersiz bir bilgisayar hemen tepki veremeyeceğinden bir siteye bağlanana kadar işknece yaşar hatta 404 hatası alabilirsiniz.. Çözüm için antivirüsü değiştirmeniz tavsiye olunur.

8. ağda virüslü bir bilgisayar yad aethernet kartı arızalı bir bilgisayar varsa buda internette kopma yaşamanıza sebep olabilir.
Otomatik olarak ayarları(ISS verdiği kullanıcı adı şifre vs) alabilen bir modem kullanıyorsanız resetlemeyi deneyin. Yukarıda bahsedilen 1 numaralı sorunu da yaşıyor olabilirsiniz. Farklı bir modemle deneme şansınız varsa daha net bir şeyler söyleyebiliriz. Daha önce bu sorunu deneyimleyenlerin çoğu modem kaynaklı olduğunu belirtmiş.

Otomatik olarak ayarları(ISS verdiği kullanıcı adı şifre vs) alabilen bir modem kullanıyorsanız resetlemeyi deneyin. Yukarıda bahsedilen 1 numaralı sorunu da yaşıyor olabilirsiniz. Farklı bir modemle deneme şansınız varsa daha net bir şeyler söyleyebiliriz. Daha önce bu sorunu deneyimleyenlerin çoğu modem kaynaklı olduğunu belirtmiş.
Farklı bir modem deneme şansım yok maalesef, yedek modemim yok.

Farklı bir modem deneme şansım yok maalesef, yedek modemim yok.
Bu durumda splitter kullanıyorsanız doğrudan bağlamayı deneyin, modemi resetleyin, anlıyorsanız eğer bina içi bağlantıları kontrol edin. Modem prizi dediğimiz prizlerden varsa eğer evinizde modemi farklı odadaki prize takıp deneyin.

Bu durumda splitter kullanıyorsanız doğrudan bağlamayı deneyin, modemi resetleyin, anlıyorsanız eğer bina içi bağlantıları kontrol edin. Modem prizi dediğimiz prizlerden varsa eğer evinizde modemi farklı odadaki prize takıp deneyin.
Splitter yok, bina içi kablolar sorunsuz geçen hafta şikayetim üzerine kontrole geldiler, modem prizi dediğiniz de eğer yanlış anlamadıysam bina içi kablo çıkış yuvası, modemim zaten oraya bağlı. Hattan alıyor direkt olarak, ek kablo vs. ile değil.

Splitter yok, bina içi kablolar sorunsuz geçen hafta şikayetim üzerine kontrole geldiler, modem prizi dediğiniz de eğer yanlış anlamadıysam bina içi kablo çıkış yuvası, modemim zaten oraya bağlı. Hattan alıyor direkt olarak, ek kablo vs. ile değil.
Evet hocam, o prizden başka odada varsa eğer başka odaya takıp deneyin. Şahsi görüşüm yine modemden kaynaklı olduğu yönünde.

Yeni konular

Geri
Yukarı