Millenicom - VDSL sık sık kopuyor

Whakii

Centipat
Merhabalar,

Ağ uzmanı arkadaşların görüşünü almak istediğim bir husus var, müşteri hizmetleriyle çözemiyoruz çünkü.
4 Aydır Millenicom'dan VDSL altyapısında 100 Mbps'e kadar internet kullanıyorum, ISS'lerden yaptığım altyapı sorguları alttaki şekilde.

TurkNet: Altyapınızın desteklediği en yüksek tahmini hız 50 Mbps.
NetSpeed
: Adresinizde alabileceğiniz maksimum hız 74 Mbps | Santral/Saha dolabı tahmini mesafe 151 metre.
Millenicom
: Altyapınızın karşıladığı maksimum hız: *74 Mbps.
TTNET
: Bu lokasyonda Türk Telekom HiperNet internet hizmetinden faydalanabilirsiniz.
Bu 4 ayın 2.5 - 3 ayında her gün defalarca (min 40-50 ) internetim kopup geliyor. Önce DSL ışığı sönüyor, 10-20 saniye içerisinde internet ışığıyla beraber yeniden yanıyor.
İnternet ilk bağlatırken, yeni modem siparişi de vermiştim, TP-Link Archer VR300 modem aldım.
Modem arayüzünden DSL bağlantım ile alabildiğim detaylar alttaki şekilde.

38b51a565814f12d66cd60a756730fe1.png

Bu da arkadaşımın modemini kullanarak aldığım xDSL istatistikleri. ( TTNET'in verdiği ZyXEL VMG3312-B10A modem olsa gerek )

23d7ddbe3500229128e986bd9ab87f88.png

Millenicom, iç tesisatımın kontrolünü yapmaya geldi ve sorun yok dediler.
Yaptıkları ise, bina girişi ankastreye gelen SNR margin ile modeme gelen SNR margin değerlerini ölçmüşler sadece. Arada 0.1'lik bir fark varmış, normaldir dediler.
Ayrıca telefon kablosu bina içi tesisatında, dışardan çekilmedi. Kablolarda yenileme yapılmak istense nasıl olacak bilmiyorum.

SNR margin değerinden şüphelendim ve VDSL kullanan arkadaş çevremin PC'lerine bağlanarak DSL istatistiklerine baktım. Hepside 7 ila 8 arasında SNR margin değeri alıyorlar ve bağlantı konusunda hiç sorunları yok.

line attenuation (hat zayıflaması) değerim, TP-Link modemde 7.6 DB gözüküyor ki "SpeedGuide.net :: DSL Speed Calculator" sitesinden baktığımda ise 7.6 DB zayıflama için, tahmini uzaklığım 550 metre gözüküyor. Fakat 20 dB ve altı değerler için iyi deniyor.

Yani ben sorunu anlama da güçlük çekiyorum artık. Millenicom'a defalarca arıza kaydı bıraktım, hepside çözüldü olarak iletildi. Teknik ekiple anlaşamıyoruz, adamların daha SNR Margin'den haberleri yok.

En son 1 hafta önce bana verilen hızı sordum, 82 Mbit olduğunu söylediler. 70 Mbit'e düşürmelerini istedim 3 defa, her seferinde tamam yaptık dediler ama yok, modem arayüzünden baktığımda hala 79 Mbit geldiğini görüyorum.

Bu süreçte ne yapabilirim? Altyapı aynı olsa da farklı bir ISS'e geçmenin faydası olur mu?

Yaptığım ve sorunu çözemediğim denemeler;
  • Ev içindeki tüm telefon prizlerini denedim.
  • Farklı telefon kabloları denedim.
  • Farklı modem denedim.
Son olaraksa keenetic extra DSL modem siparişi verdim, DSL driver yönetiminin iyi olduğu söyleniyor ve SNR margin değeri de setlenebiliyormuş. Bununla deneyeceğimde, çözüm olmazsa ne yapacağım daha da bir fikrim yok.

Ben de Karabük'te ikamet etmekteyim ve iki aydır Millenicom kullanıcısıyım. Hat zayıflaması değerlerim normalin üstünde, benzer şekilde benim de internetimde sürekli kopmalar yaşanıyor. Millenicom ve Tp-link ile irtibata geçtiysem de sağlıklı bir geri dönüş bir türlü alamadım. Önerilerinizi ben de bekliyorum. Şimdiden Teşekkürler.

Ben yeni geçtim. 4 gündür kullanıyorum Millenicom'u. Herhangi bir problemim olmadı. Ama modemim 5.senesine girecek. Bu yüzden Extra DSL aldım.

Ben de Karabük'te ikamet etmekteyim ve iki aydır Millenicom kullanıcısıyım. Hat zayıflaması değerlerim normalin üstünde, benzer şekilde benim de internetimde sürekli kopmalar yaşanıyor. Millenicom ve TP-Link ile irtibata geçtiysem de sağlıklı bir geri dönüş bir türlü alamadım. Önerilerinizi ben de bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Sorunu çözebilirsem buraya da yazarım hocam.

Ben yeni geçtim. 4 gündür kullanıyorum Millenicom'u. Herhangi bir problemim olmadı. Ama modemim 5.senesine girecek. Bu yüzden extra DSL aldım.

İlk ay benim bağlantımda sorunsuzdu, Eylül ayıyla beraber sorunlar başladı :) upload 4 Mbit'ten 8 Mbit'e çıktı Eylül'de, acaba ondan ötürü mü diye düşünmüyorda değilim.

SNR değeriniz tam sınırda. Kopmalara bu sebep verir. Onun dışında hat zayıflamanız iyi durumda.
Hızınızı 50 Mbps'ye sabitletin Millenicom ile görüşüp. Hızınız azalacak fakat en azından stabil, kopmadan internet kullanabileceksiniz.
Extra DSL aldığınızı yeni okudum, kusura bakmayın. 50 Mbps'ye hızınızı sabitlemenize gerek yok. Extra DSL ile SNR değerinizi 9 veya 10 dB'ye sabitleyin. 3-6 Mbps hızdan feragat ederek sorunsuz internet kullanabilirsiniz.

SNR değeriniz tam sınırda. Kopmalara bu sebep verir. Onun dışında hat zayıflamanız iyi durumda.
Hızınızı 50 Mbps'ye sabitletin Millenicom ile görüşüp. Hızınız azalacak fakat en azından stabil, kopmadan internet kullanabileceksiniz.
Extra DSL aldığınızı yeni okudum, kusura bakmayın. 50 Mbps'ye hızınızı sabitlemenize gerek yok. Extra DSL ile SNR değerinizi 9 veya 10 dB'ye sabitleyin. 3-6 Mbps hızdan feragat ederek sorunsuz internet kullanabilirsiniz.

Bende SNR değerinden ötürü olduğunu düşünüyorum da, arkadaşlarım SNR Margin'de 7-8 db değer alırken hiç kopma yaşamamaları bana ilginç geldi.

Bakalım artık gözümüz kargoda :) Yeni modem gelsin herşey belli olacak.
Arkadaşlar Keenetic Extra DSL modem bugün geldi, kurulumu yaptım ve SNR Margin'i 10 dB'ye setledim.

1.5 saattir bağlantıda bir kopukluk yaşanmadı, normalde en az 2-3 defa kopması lazımdı, umutlarım yeşeriyor :)

79 mbit gelen hız 73 mbit'e düştü SNR'ı 10 a sabitlememle, ama stabil olduktan sonra hiçbir önemi yok.

Gelişmeleri yazarım tekrardan.

1607425681416.png

Ben de Karabük'te ikamet etmekteyim ve iki aydır Millenicom kullanıcısıyım. Hat zayıflaması değerlerim normalin üstünde, benzer şekilde benim de internetimde sürekli kopmalar yaşanıyor. Millenicom ve Tp-link ile irtibata geçtiysem de sağlıklı bir geri dönüş bir türlü alamadım. Önerilerinizi ben de bekliyorum. Şimdiden Teşekkürler.

Hocam sorunu çözdüm gibi :) 6 saattir kesinti yaşamadan bağlanıyorum internete ve modemde çok hoşuma gitti.

Sizin DSL bağlantı detaylarını paylaşır mısınız bir bakayım, şu sorunu çözecem diye altyapı uzmanı oldum kendi çapımda 😅

Son düzenleme:

Geri
Yukarı