Milli Benliğimiz

Gordon Freeman

Kilopat
Sanırsam birkaç ay önce buna benzer bir konu açmıştım. Fakat Konya'da geçirdiğim her gün biraz daha kanser oluyorum. Burada birçok insanla tanıştım. Bakın yanlış anlamayın Konya'nın hepsi elbetteki böyle değil, tanıştığım iyi insanlarda oldu elbette.

Konya'da tanıştığım insanların birçoğu Atatürk'ü sevmiyor ve -şimdi büyük ihtimalle sen tanıştığın her insanla mı Atatürk sohbeti yapiyorsun da demeyin kolumdaki dövmemden dolayı bu sohbet başlıyor- Atatürk'ü sevmemelerinin nedeni din. Atatürk'ün ezanı ve Kuran'ı Türkçe'leştirmesinden dolayı sevmiyorlarmiş. Buraya kadar görüşlerini saygı duydum ama artik iyice rahatsiz olmaya başladım. Konya'da Meram Yeni Yol dolmuşlarına biniyorum ve giderken Arapça yazılı dükkanlar görüyorum ya artık çekilmiyor. İnsanlar o kadar Arap kültürünü benimsemiş ki Arapça yazılı tabelalara ses çikarmıyorlar. Gerçekten utanç verici bir durum. Ülkemde Arapça okunan ezan da rahatsız ediyor. Halbuki öyle bir zorunluluk bile yok peki niye Arapça okunuyor? Çünkü insanlarin çoğu artık Arap kültürünü benimsemiş ve Türk benliklerini kaybetmiş. Lütfen kendi milli benliğinizi kaybetmeyin. Herkesin görüşlerine saygım sonsuzdur eleştirilere açığım sadece kırıcı bir dil kullanmayınız.

"Ne mutlu Türk'üm diyene!"

Çok şey yazıp sildim. En iyisi şunu diyeyim de derdimi anlatmış olayım. Oraya milli duyguları yüksek ve benliğinde Atatürk ilkeleri dolup taşan herhangi bir insan giderse "kanser" olur. Ben olmuştum. Her dolmuşun arkasında bir rönesans tablosu vardır ancak; bu gösterir Konya'nın ne kadar geliştiğini.

@Gordon Freeman Sen boş ver o Atatürk düşmanı cahil koyunları diyeceğim ama sen de bariz kutlu bir Türk'sün. Sana hak veriyorum doğal olarak çünkü asil bir ırktansın ve daima öyle durmalısın ama bu tavrın düşmanlarına olmalıdır. Kendi ülkende yaşayan insanların bazılarına karşı da öyle olmalısın mesela bunun gibilerine.

Atatürk'ün bir dönem ezanı ve Kuran'ı Türkçe haline getirmesinin nedeni nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman olan bir ülkenin insanlarının inandıkları Yaratıcılarının kendilerine ne emrettiğini öğrenmelerini istemesidir. Ama gel de bunu cahile anlat işte.

Adam senelerce Kuran okumuş, ooov müthiş bir şey yapmış ama Arapça bilmediği halde gidip de Arapça olarak okumuş kutsal kitabını. Dolayısıyla hiçbir dini yargıyı doğru düzgün öğrenememiş. Bu yıllar içinde de bankadaki paralarına faizler eklenmiş de eklenmiş, e bu ne perhiz bu ne lahana turşusu birader? O Arapça okuduğun Kitap sana faiz haram diyor, yersen cezasını çekeceksin diyor, karnına ateş doldurmuşsun diyor ama sen gidip de faizin birikmesini bekliyorsun. Olur mu hiç öyle şey ama Kuran'ı bildiği bir dil olan Türkçe haliyle okusaydı yıllarca işte o zaman doğrusunu yapardı. (Burada amacım Kuran'ın hem orijinal diliyle hem de anlayabileceğiniz dil ile okumanızdır.)

Bir de Arapça yazı-tabelalar meselesi var tabi. Buna ben aşırı derecede uyuz oluyorum gerçekten. İstanbul'dayım ve bu göçmenlerin yoğun olduğu bir bölge olan Fatih'te oturuyorum, emin ol Konya'daki gibi birçok mekan ve toplumun yoğun olduğu alanlarda hep bir Arapça yazılar, tabelalar, ilanlar vs. Kardeşim burası TÜRKİYE CUMHURİYETİ. Elin Arabının alfabesini gelmiş benim ülkeme sokuyor. Bre geri kalmış cahil, o Arap alfabesi ta 1 Kasım 1928 tarihinde yürürlükten kaldırıldı. Yani o köprünün altından çok sular aktı. Gidiyorlar sırf zor durumda kalan göçmenlerden istifade etmek için her tarafı böyle Arapça ilanlarla donatıyor pis herifler. Tansiyonum çıktı yine.

Şimdi bunun üzerine bazıları diyecek ''Senin ataların da Arapça alfabe kullanıyordu.'' Ben de diyeceğim yanlışsın benim atalarım Türkçe-Arapça-Farsça karışımı olan Osmanlıca alfabesini kullanıyordu ve bu alfabede Osmanlı alfabesi ile yazıp Türkçe olarak okursun.

Bir de Arapça okunan ezandan neden rahatsız oluyorsun ki Müslümansan tabi. Değilsen lafım yok. Ezan Arapça okunmak zorunda çünkü bu dinin kutsal kitabında ''Biz okuyup anlayasınız diye bu Kuran'ı Arapça bir kitap olarak indirdik.'' diyor. (Kuran Arap bir insana indirildi ama tüm insanlığa emredildi. Yani tüm insanlığın dini ve kitabıdır.) Doğal olarak da dini ibadetler ve bu ibadetlerin yerine getirilmesi için yapılması gereken çağrılar da Arapça yapılıyor. Zaten ezan Arapça'da ilan,çağrı anlamına gelir.

Ve gerçekten halkımızın içinde kendi kültürünü kaybedip Arap kültürünce asimile edildiğini görüyorum. Bunu Araplar değil Türk insanı kendi yapıyor. Hala sarık, cübbe ile dolaşanlar var, dolaşsın beni bağlamaz ama biz çağa ayak uydurmaya çalışıyoruz, bazıları gidip de asrın zihniyet yönünden en geri kalmış ırkına ayak uyduruyor. Daha çok geri kafalılık hareketi var ama hangi birini sayayım ki. Yanlış yapıyorlar bana kalırsa.

Siz siz olun milli benliğinizi asla yitirmeyin, çünkü siz Mete Han'ın, Attila'nın, Alp Arslan'ın, Mehmet'in, Süleyman'ın ve Mustafa Kemal'in torunlarısınız.

Sorun o değil, sorun Atatürk'ün din düşmanı olduğuna inanıyor olacak kadar bilgisiz olmak. Meclisin kurulması için gönderdiği mektupta, bastırdığı tefsirin hala en güvenilirler arasında yer almasından tut bir sürü örnekler verilebilir. Kadir Mısırlıoğlu gibi bir dangalak bir adama üstad diyen toplumdan ve bu toplumun seçtiği insanın bu geride hocam demesinden haberiniz var mı? Son yıllarda Atatürk'e yönelik itibarsızlaştırmalar yapılıyor. Bu arada namaz kılan dine bağlı bir insanım ama dinimi ticarete dökmüş, kadınları köle olarak görmüş Arap kültürüne karşıyım. Allah'ın ayetlerine karşı gelmektir kadını köle görmek.

Bir de Arapça okunan ezandan neden rahatsız oluyorsun ki Müslümansan tabi. Değilsen lafım yok. Ezan Arapça okunmak zorunda çünkü bu dinin kutsal kitabında ''Biz okuyup anlayasınız diye bu Kuran'ı Arapça bir kitap olarak indirdik.'' diyor. (Kuran Arap bir insana indirildi ama tüm insanlığa emredildi. Yani tüm insanlığın dini ve kitabıdır.) Doğal olarak da dini ibadetler ve bu ibadetlerin yerine getirilmesi için yapılması gereken çağrılar da Arapça yapılıyor. Zaten ezan Arapça'da ilan,çağrı anlamına gelir.
Bu ayet farklı yorumlanabilir. Ezan çağrıdır ve Türkçe okunsa fena mı olur? Ben Arapça bilmediğim için anlamıyorum ve bana bir faydada katmıyor şahsen.
Ben de Müslümanım fakat Arap kültürü beni o kadar çok Türkçe'me sahip çıkan biri yaptı ki...

Her dolmuşun arkasında bir rönesans tablosu vardır ancak; bu gösterir Konya'nın ne kadar geliştiğini.
Çok doğru, Konya'da kendi siyasi görüşlerimi bile tam yaşatamıyorum.

Türkiye'de özel konular hariç Türkçe kullanılmalı.
Ezan çağrıdır ve Türkçe okunsa fena mı olur? Ben de Müslümanım fakat Arap kültürü beni o kadar çok Türkçe'me sahip çıkan biri yaptı ki...
Maalesef fena olur, öyle bir ayrıcalığımız olsa bizde isteriz fakat yok işte. Arap kültürü berbat.
Türk ve Müslüman olmak çok güzel. Fakat Arap ve Müslüman olmak çok kötü. Araplar yüzünden İslam itibarsızlaştırılıyor.

Yapacak bir şey yok. İdeolojilerin empoze edildiği bir dönemde bunları yaşaman gayet normal. Okulunu bitirdikten sonra güzel bir şehre, daha doğrusu içlerindeki en güzel şehre yerleşmeye çalış. Ben Tekirdağ'a yerleşmeyi istiyorum. Bütün arkadaşlarım orada. Bildiğim ve duyduğum kadarıyla çok güzel bir şehirmiş. Keşke şuan yerleşsem oraya. İş imkanı ne kadar iyi bilmiyorum, umarım iyidir.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı