Milli Eğitim Bakanı olsaydınız yapacağınız icraatlar ne olurdu?

Iskenderun

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Iskenderun
Soru basit. Artık Milli Eğitim Bakanı sizsiniz ve icraat yapmanız gerekmekte.

Ben:

• Okullarda sırtımızı acıtan ve rahat olmayan o tahta sandalye & masaları satar, Daha rahat koltuklar ve masalar yerleştirirdim.
  • Sınavları tamamen kaldırırdım.
  • Öğrencilerin yeteneğine göre ağırlıklı ders görmesini sağlardım.
  • Okullarda bulunan eksik Laboratuvar, Atölyeleri VB. çözerdim.
  • Öğrencilerin okula zorunlu gitme isteğini kaldırır, Kendi isteğiyle gelmelerini sağlardım.
  • Öğrenciye not verme sistemini kaldırırdım.
  • Öğrencileri Teknolojiye, Sanata ve Bilime yönlendirmeye çalışırdım.
  • Öğrencilere Defter, Kitap, Kalem veya Çanta her ne olursa olsun karşılanmasını sağlardım.

Siz olsanız ne yapardınız?

Son düzenleyen: Moderatör:
Soru basit. Artık milli eğitim bakanı sizsiniz ve icraat yapmanız gerekmekte.

ben:

• Okullarda sırtımızı acıtan ve rahat olmayan o tahta sandalye & masaları satar, daha rahat koltuklar ve masalar yerleştirirdim.
  • Okullarda bulunan eksik laboratuvar, atölyeleri VB. çözerdim.
  • Öğrencilerin okula zorunlu gitme isteğini kaldırır, kendi isteğiyle gelmelerini sağlardım.
  • Öğrencileri teknolojiye, sanata ve bilime yönlendirmeye çalışırdım.
  • Öğrencilere defter, kitap, kalem veya çanta her ne olursa olsun karşılanmasını sağlardım.

Biz bunun için üniversitelerde eğitim almadık en iyisini bu konuda geliştirmiş kişiler bilir enflasyonlar yüksek iken tüm okulların gözden geçirilmesi mümkün değil.

Büyük ihtimalle bakan olsan bile bunları yapmaya yetkin olmayacak, zira gelen o kadar bakandan hiçbiri mi bunları yapmayı düşünmedi? Düşünmüşlerdir elbette. Yaptırmazlar...

Ülkemizde ki 'eğitim' kavramının değiştirmeye çalışmak ilk işim olurdu. Okullar yapardım. Her okulun yüzme havuzundan halı sahasına tenis salonuna laboratuvarına ve yemekhanesi olacak şekilde yaptırırdım.
Kişilerin alacağı eğitimi kendileri seçmesini ve bunun için iyi bir ön bilgi almalarını sağlardım.(4. sınıfta yapılan bir eğitim ile ileride olmak istediği mesleğin alanına göre fiziksel veya yazılı eğitim almasını sağlardım.)
@Demir.kan enflasyonu değil icraatleri istiyor. Aşırı gerçekçi olmasına gerek yok.

Edebiyatın zorunlu olup matematiğin seçmeli olması saçmalığını kaldırırdım. Edebiyat ile dil anlatımını ayırırdım ve lisedeki öğrenciler için sunulan alan seçimini en başta sunardım. Sayısallarda edebiyatı tamamen kaldırıp sadece sözel olarak Türkçe işletirdim. Ve genel kültür olsun diye coğrafya koyardım. Şu zamanlarda bakan olsaydım bakan değil gözlemleyen olurdum. 8 ve 12. sınıflar için okul dönem sınavlarını kaldırır, LGS ve YKS'ye yönelik canlı dersler sunardım. Özel okul ve devlet okulu diye ayırmamayı çalışırdım. Bütçe olsa kesinlikle özel okulları devletin bünyesine katardım. Böylece not şişirmesinin önüne bir nebze geçerdik.

NOT: Geometri ile matematik dersini de ayırırdım. İkisini neden birleştirdiler ki hem?

Ben:

• Okullarda sırtımızı acıtan ve rahat olmayan o tahta sandalye & masaları satar, Daha rahat koltuklar ve masalar yerleştirirdim.
  • Öğrencilerin okula zorunlu gitme isteğini kaldırır, Kendi isteğiyle gelmelerini sağlardım.
  • Öğrencilere Defter, Kitap, Kalem veya Çanta her ne olursa olsun karşılanmasını sağlardım.

O rahatsız olan masa ve sandalyeler, rahatlayıp dersten koyvermeyelim diye o şekilde. Genç insan nüfusu çok olduğu için yerleştirmek bir hayli zor olacağından sınavların olması şart. Diğer maddeler keşke olsa.

Çok çocukça bir bakış açısından bakıyorsunuz. O sert sıralar kaldırılsa yerine koltuk verilse öğrenci dersi dinlemez, sert sırada bile uyumak o kadar tatlıyken konforlu halini düşünemiyorum.
Sınavları kaldırmanın bir mantığı yok çalışan, öğrenmek isteyen sınavını geçer iyi not alır. Çalışmayan, öğrenmek istemeyen düşük not alır bu böyledir her yerde kusura bakmayın 🙂
Herkes ister her okulda laboratuvar, yüzme havuzu, tenis kortu olsun. Her öğrenciye defterler, çantalar ücretsiz verilsin. Fakat mümkün bir şey olmadığı aşikar herhalde bunun. En iyi okullara en azından yapılsa keşke tabi böyle şeyler.
Okula gitmenin zorunlu olmasını kaldırmakta apayrı bir saçmalık. Okul yani bu, mecbur gidilecek. Öyle olmasa o zaman her şehirde en iyi 3-4 okul hariç hepsi yıkılsın öğrenciler sınavı kazanamazsa okuyamasın, nasıl?

Yine de konuya gelecek olursak lisedeki alanların revizyona ihtiyacı var bence. Sayısalda edebiyat olması saçmalığı gibi. Bir mühendis adayının biyoloji görme saçmalığıyla tıp öğrencisi adayının fizik görme saçmalığı gibi. Sayısalın Fizik-Kimya-Matematik ve Biyoloji-Kimya-Matematik olarak ikiye ayrılmasını sağlardım. Ayrıca eşit ağırlık dediğimiz bölümde Matematik-Edebiyat yerine Matematik-Sosyal olsa çok daha mantıklı olurdu gidilebilecek bölümler açısından. Bir tane bile hem matematik hem edebiyatı kullandığımız bir bölüm yoktur herhalde ama eşit ağırlıktaki çoğu bölüm hem matematik hem sosyal bilgiler gerektiriyor. Dil bölümünü zorlaştırırdım Yabancı Diller Edebiyatı diye bir ders var mesela ama sınavda sorulmuyor, bunun müfredatını iyice genişletip sınavda sorulmasını sağlardım. Bütün zorunlu din derslerini kaldırıp matematiği zorunlu yapardım.

Büyük ihtimalle bakan olsan bile bunları yapmaya yetkin olmayacak, zira gelen o kadar bakandan hiçbiri mi bunları yapmayı düşünmedi? Düşünmüşlerdir elbette. Yaptırmazlar...

Düşüncelerime tercüman olmuşsun

Ülkenin başındaki insan kim olursa olsun kendinden önce milleti düşünmedikçe hiçbir şey gelişmez.

Ben:

(T)uzaktan eğitim

Finlandiya eğitim sistemi klasörüne sağ tık kopyala geri gel Türkiye klasörüne gir ve sağ tık yapıştır yapardım. İnş telif hakkı yoktur :D

Geri
Yukarı