Mimari proje çizmeyi öğrenmek için mimarlık okumaya gerek var mı?

Tabiki de gerek var. Proje dediğiniz sadece AutoCAD üzerinde çizim değildir. Çok fazla açıdan düşünmeyi gerektirir, ve bu da uzun bir eğitim sonucunda edinilebilir.

Başkasının projesini çizmek için gerek yok, sonuçta program bilgisi sadece. Yeni bir tasarım için elbette gerek var kendiniz yapsanız da teknik açıdan eksik dolu ve yetersiz bir tasarım olur. İlla mimarlık olmasa da ilgili dallarda bilginiz olması şart.

Mimari projeyi çizmeyi öğrenmek için mimarlık okumaya gerek var mı?

Mimarlık öğrencisiyim. Bu zamana kadar bir projeyi çizmek için eğitim alınmaması gerektiğini düşünürdüm fakat çizmek için değil projeyi okuyup anlamak için bile eğitim alınması gerektiğini fark ettim. Sınıftan bazı arkadaşlar müteahhit olmuş ama projeye baktığı zaman ne olduklarını anlamadıkları için utanan, tekrar okumaya başlayan insanlar. Gerisini sen düşün.
Mimari proje için mimarlık okunması şart değil. Çeşitli mimari bölümler mevcut onlar okunarak da bu bilgilere sahip olabilirsin. (Restorasyon mesela.)

Mimari projeyi çizmeyi öğrenmek için mimarlık okumaya gerek var mı?
Yaptığınız çizimi hayata geçirmeyecekseniz gerek yok. Yaptığınız çizimi hayata geçirecekseniz o zaman gerek var. Aksi halde çizim hayata geçirilir bunun sonucu olarak birileri hayatını kaybedebilir. Bir diğer tabirle çizim hayata mı geçer yoksa birilerine mi geçer belli olmaz.

Yaptığınız çizimi hayata geçirmeyecekseniz gerek yok. Yaptığınız çizimi hayata geçirecekseniz o zaman gerek var. Aksi halde çizim hayata geçirilir bunun sonucu olarak birileri hayatını kaybedebilir. Bir diğer tabirle çizim hayata mı geçer yoksa birilerine mi geçer belli olmaz.

İnşaat Mühendisliğinden bahsetmiyoruz dostum. Mimari bir çalışma direk insan canını tehlikeye atmıyor. Mimari çalışmalar konfor ve estetik ile ilgilenir.
Aklından geçen bir mimari çalışma yapıldığı zaman bunun Belediyesi var bilmem nesi var. İnsan hayatına risk taşıyan bir yapıyı artık onaylamıyorlar bile.

Geri
Yukarı