Çözüldü Minecraft javaw.exe'den sonra "Gallium 0.4 on llvm pipe" ile aciliyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ali Pınar

Kilopat
Makaleler
1
Minecraft Java Edition'da "Pixel format not accelerated" ve "GLFW error 65542 WGL The driver does not appear to support OpenGL" hatalari ile karsilasinca elle OpenGL.dll'yi Java klasorune atmak dahil bir suru yontem denedim ve hicbir sekilde oyunu acamadim. En sonunda, crack launcherlarda yaptigim ve ise yarayan bir yontem olarak Java calistirilabilirini javaw.exe olarak ayarladim. Bu sefer oyun acildi ancak FPS degeri yerlerde geziniyor. F3'ten kontrol ettigimde oyunun "Gallium 0.4 on llvm pipe 2.1 mesa" adli grafik birimiyle acildigini gordum. PC'de R5 M330 ve HD Graphics 620 olmasi gerekirken sanal makinede aciyormusum gibi degisik ve verimsiz bir goruntu isleyici ile aciliyor.

1623601924100.png

OpenGL sorununu tam cozdum derken baska bir sorun cikti. Dusuk FPS sorununu, kendi ekran kartimla baslatamama sorununu nasil cozebilirim? PC'ye en son olarak format atip Windows 10 Pro, en son surum WHQL surucu ve diger suruculeri kurdum. Java 8u251 ve JDK 16'da denemeler yaptim. Hepsinde de javaw.exe'yi ilgili yere girmezsem oyun acilmiyor. Girdikten sonra acildiginda da oynanmayacak derecede berbat performans sergiliyor. PC'nin ozellikleri cok da iyi degil ancak bu korsan kullanirken bu kadar vasat degerler almiyordu. Minecraftforum.net gibi forumlarda 1 tane bile cozum uretemediler, konuyu upladikca da ceza attilar. Cevaplarinizi bekliyorum.

Not: Windows grafik ayarlarindan Minecraft ve javaw.exe'yi yuksek performansa aldim. Ayrica paylasmami istediginiz herhangi bir rapor varsa paylasabilirim.

Her konuya "Orijinal oyun aldiginizda destek sunariz" diyen guzel forumdaslarim da konuya el atarsa memnun olurum.

Çözüm
Peki o OpenGL dosyasını atma işini formattan sonra denediniz mi? Denediyseniz attığınız o dosyayı silin. Denemediyseniz veya sildikten sonra da sorun devam ediyorsa başka bir çözümüm yok.
Peki o OpenGL dosyasını atma işini formattan sonra denediniz mi? Denediyseniz attığınız o dosyayı silin. Denemediyseniz veya sildikten sonra da sorun devam ediyorsa başka bir çözümüm yok.

Çözüm
Java ve Minecraft'i kaldirip ilgili klasorlerindeki uzantilarini da sifirdan kurarak denedim ancak hala devam ediyor.
Yok yok hocam tesekkurler vallahi duzeldi, ekran kartini da kullaniyor 40 FPS de oynatiyor. Cok tesekkurler gercekten nasil aklima gelmedi.

Geri
Yukarı