Minecraft Modlu (Forge) Sunucu Nasıl Kurulur? (Windows)

suleymn20

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Programcılığı

1. Adım: Java Kurulumu​

Minecraft sunucu kurmak için ilk yapacağımız işlem Java programını bilgisayara yüklemektir.

java.png
Java yüklü olup olmadığını görme
Bilgisayarın Java yüklü olup olmadığını görmek için komut satırına; java -version yazarak öğrenebilirsiniz.

Eğer böyle bir komut yok diye bir hatayla karşılaşırsanız bilin ki bilgisayarda Java yüklü değildir. Yüklemek için Java sitesine giderek yükleyebilirsiniz. Eğer komut satırında görseldeki gibi ise 2. adıma geçebilirsiniz.

java2-1.png
Javayı indirme

2. Adım: Sunucu Dosyaları Yüklemek​

Ben size forge kurulumunu göstereceğim spigot, bukkit ve vanilla kurulumları hemen hemen aynıdır.

Öncelikle forge sitesinden istediğimiz versiyonu seçip Installer butonunu basarak bilgisayarımıza indiriyoruz.

forge.png

İndirilen dosyayı açıyoruz. Karşımıza böyle bir manzara geliyor.

forge2.png

Burada Install Server seçeneğini seçip alttaki üç noktayı tıklayarak sunucu dosyaları nereye kurulacağını seçiyoruz.

forge3.png

Kurulumun bitmesini bekliyoruz. Bitince şöyle bir manzarayla karşılaşıyoruz.

forge4.png

3. Adım: Sunucu Dosyalarını Kurmak​

Öncelikle sunucuya kurduğumuz klasörünü açıyoruz. forge-1.16.5-36.2.33.jar isimli dosyayı forge.jar olarak değiştiriyoruz.

dosya2.png

Ardından baslat.bat isimli dosya oluşturuyoruz. Dosyanın içerisine şu komutları giriyoruz;

Kod:
@Echo off
java -Xms4096M -Xmx4096M -jar forge.jar
pause

-Xms4096M -Xmx4096M olan metin sunucumuza verilen ram miktarıdır. Burada bilgisayarınızın özelliklerine göre ram miktarına megabayt cinsinden girebilirsiniz.

Daha sonra oluşturduğumuz baslat.bat dosyasına çift tıklıyoruz.

dosya3.png

Yeni dosyalar eklenecektir. Sonrasında komut satırına herhangi bir tuşa basarak kapatınız.

eula.txt adlı dosyayı açınız.

dosya4-1.png

eula=false yazan yeri true olarak değiştiriyoruz. Daha sonra kaydedip dosyayı kapatıyoruz. Sonrasında baslat.bat isimli dosyayı tekrar açıyoruz. Gerekli dosyaları otomatik yükleyip sunucu başarıyla açılmış olacaktır.

sunucu.png

4. Adım: Sunucuya Girmek​

Minecraft’ı açıyoruz.

Çok Oyunculu Oyna diyiyoruz.

minecraft4.png

Sunucu Ekle diyiyoruz.

minecraft.png

Kendi bilgisayarımıza kurduğumuz için Sunucu Adresi kısmına localhost yazıyoruz ve ardından Tamam‘a basıyoruz.

minecraft2.png

Sunucu listesinden eklediğimiz sunucuyu tıklıyoruz. Ardında sunucuya girmiş oluyoruz.

minecraft3.png

Sunucuyu başarılı bir şekilde kurmaya başardık. Şimdi ise başka kişilerin nasıl sunucuya bağlanacağımızı anlatmak kaldı.

5. Adım: Başkaların Sunucuya Girmesini Sağlamak​

Şimdi ise başkaların bizim sunucuya bağlanması için modem arayüzüne port açmamız lazım.

Not: Modemden port açabilirsiniz fakat statik ip niz yok ise başka bir kişi size bağlanamayacaktır. İnternet sağlayıcı ile görüşerek statik ip ucuz bir fiyatla alabilirsiniz. Almayacağım derseniz. Hamachi ile işlemlerinizi devam edebilirsiniz. Hamachi ile devam etmek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

İnternet tarayıcınıza 192.168.1.1 yazınız. Ardından kullanıcı adı ve şifrenizi girip Login’e tıklayınız.

Daha sonra menüden Ağ Ayarları>NAT kısmına giriniz.

modem.png

Bağlantı Noktası Tetikleme kısmına girip Yeni Kural Ekle butonunu tıklayın

modem2.png

Ardından görseldeki gibi girip Tamam butonuna basınız.

Screenshot_9.png

Daha sonra DMZ bölümüne tıklayıp yerel ip nizi giriniz. Yerel Ip nizi öğrenmek için cmd yi açıp komut satırına ipconfig yazınız.

modem4-1.png
modem3.png

Burayı da yaptıktan sonra sıra geldi ip nizi bulma

IP nizin ne olup olmadığını öğrenmek için bu siteye gidip öğrenebilirsiniz.

IP nizi kopyalarak 4.Adımdaki aynı işlemleri yapınız. Ama bu sefer sunucu adresi kısmına ipnizi yapıştırınız sonra yanına :25565 yazınız

Screenshot_10.png

Ardından tamama tıklayarak sunucuya bağlanabilirsiniz.

6. Adım: Adminlik verme​

Sunucuya adminlik vermek için en az bir kere sunucuya girmeniz gerekmekte.

Sunucuya girdiğinizde sunucu konsolda op Kullanıcı adınızı yazıp Enterı basarak kendinize adminlik verebilirsiniz.

konsol.png

İşlemlerin hepsi bu kadar. İyi oyunlar size .🙂

Son düzenleme:
Yakın zamanda deneyeceğim, şimdiden teşekkür ederim. Herhangi bir mod paketi eklemek için ne yapmamız gerekiyor peki? Örneğin diyelim ki SkyFactory 4 mod paketi ile oynamak istiyorsak?

Yakın zamanda deneyeceğim, şimdiden teşekkür ederim. Herhangi bir mod paketi eklemek için ne yapmamız gerekiyor peki? Örneğin diyelim ki SkyFactory 4 mod paketi ile oynamak istiyorsak?
Onu tam olarak maalesef bilmiyorum. Sanırım mod paketindeki tüm dosyaları sunucu klasörüne atmak gerekiyor. Denemek lazım. Bilmiyorum tam.

1. Adım: Java Kurulumu​

Minecraft sunucu kurmak için ilk yapacağımız işlem Java programını bilgisayara yüklemektir.

java.png
Java yüklü olup olmadığını görme
Bilgisayarın Java yüklü olup olmadığını görmek için komut satırına; java -version yazarak öğrenebilirsiniz.

Eğer böyle bir komut yok diye bir hatayla karşılaşırsanız bilin ki bilgisayarda Java yüklü değildir. Yüklemek için Java sitesine giderek yükleyebilirsiniz. Eğer komut satırında görseldeki gibi ise 2. adıma geçebilirsiniz.

java2-1.png
Javayı indirme

2. Adım: Sunucu Dosyaları Yüklemek​

Ben size forge kurulumunu göstereceğim spigot, bukkit ve vanilla kurulumları hemen hemen aynıdır.

Öncelikle forge sitesinden istediğimiz versiyonu seçip Installer butonunu basarak bilgisayarımıza indiriyoruz.

forge.png

İndirilen dosyayı açıyoruz. Karşımıza böyle bir manzara geliyor.

forge2.png

Burada Install Server seçeneğini seçip alttaki üç noktayı tıklayarak sunucu dosyaları nereye kurulacağını seçiyoruz.

forge3.png

Kurulumun bitmesini bekliyoruz. Bitince şöyle bir manzarayla karşılaşıyoruz.

forge4.png

3. Adım: Sunucu Dosyalarını Kurmak​

Öncelikle sunucuya kurduğumuz klasörünü açıyoruz. forge-1.16.5-36.2.33.jar isimli dosyayı forge.jar olarak değiştiriyoruz.

dosya2.png

Ardından baslat.bat isimli dosya oluşturuyoruz. Dosyanın içerisine şu komutları giriyoruz;

Kod:
@Echo off
java -Xms4096M -Xmx4096M -jar forge.jar
pause

-Xms4096M -Xmx4096M olan metin sunucumuza verilen ram miktarıdır. Burada bilgisayarınızın özelliklerine göre ram miktarına megabayt cinsinden girebilirsiniz.

Daha sonra oluşturduğumuz baslat.bat dosyasına çift tıklıyoruz.

dosya3.png

Yeni dosyalar eklenecektir. Sonrasında komut satırına herhangi bir tuşa basarak kapatınız.

eula.txt adlı dosyayı açınız.

dosya4-1.png

eula=false yazan yeri true olarak değiştiriyoruz. Daha sonra kaydedip dosyayı kapatıyoruz. Sonrasında baslat.bat isimli dosyayı tekrar açıyoruz. Gerekli dosyaları otomatik yükleyip sunucu başarıyla açılmış olacaktır.

sunucu.png

4. Adım: Sunucuya Girmek​

Minecraft’ı açıyoruz.

Çok Oyunculu Oyna diyiyoruz.

minecraft4.png

Sunucu Ekle diyiyoruz.

minecraft.png

Kendi bilgisayarımıza kurduğumuz için Sunucu Adresi kısmına localhost yazıyoruz ve ardından Tamam‘a basıyoruz.

minecraft2.png

Sunucu listesinden eklediğimiz sunucuyu tıklıyoruz. Ardında sunucuya girmiş oluyoruz.

minecraft3.png

Sunucuyu başarılı bir şekilde kurmaya başardık. Şimdi ise başka kişilerin nasıl sunucuya bağlanacağımızı anlatmak kaldı.

5. Adım: Başkaların Sunucuya Girmesini Sağlamak​

Şimdi ise başkaların bizim sunucuya bağlanması için modem arayüzüne port açmamız lazım.

Not: Modemden port açabilirsiniz fakat statik ip niz yok ise başka bir kişi size bağlanamayacaktır. İnternet sağlayıcı ile görüşerek statik ip ucuz bir fiyatla alabilirsiniz. Almayacağım derseniz. Hamachi ile işlemlerinizi devam edebilirsiniz. Hamachi ile devam etmek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

İnternet tarayıcınıza 192.168.1.1 yazınız. Ardından kullanıcı adı ve şifrenizi girip Login’e tıklayınız.

Daha sonra menüden Ağ Ayarları>NAT kısmına giriniz.

modem.png

Bağlantı Noktası Tetikleme kısmına girip Yeni Kural Ekle butonunu tıklayın

modem2.png

Ardından görseldeki gibi girip Tamam butonuna basınız.

Screenshot_9.png

Daha sonra DMZ bölümüne tıklayıp yerel ip nizi giriniz. Yerel Ip nizi öğrenmek için cmd yi açıp komut satırına ipconfig yazınız.

modem4-1.png
modem3.png

Burayı da yaptıktan sonra sıra geldi ip nizi bulma

IP nizin ne olup olmadığını öğrenmek için bu siteye gidip öğrenebilirsiniz.

IP nizi kopyalarak 4.Adımdaki aynı işlemleri yapınız. Ama bu sefer sunucu adresi kısmına ipnizi yapıştırınız sonra yanına :25565 yazınız

Screenshot_10.png

Ardından tamama tıklayarak sunucuya bağlanabilirsiniz.

6. Adım: Adminlik verme​

Sunucuya adminlik vermek için en az bir kere sunucuya girmeniz gerekmekte.

Sunucuya girdiğinizde sunucu konsolda op Kullanıcı adınızı yazıp Enterı basarak kendinize adminlik verebilirsiniz.

konsol.png

İşlemlerin hepsi bu kadar. İyi oyunlar size .🙂
Konu buram buram emek kokuyor ellerine sağlık ☺️

Elinize sağlık güzel bir anlatım olmuş. Sanırım CGNAT havuzunda olduğum için artık bu şekilde sunucu açtığımda kimse bağlanamıyor. 😕

Bende Forge dosyaları gelmiyor kurulumda, yalnızca alttaki dosyalar geliyor ne yapmalıyım?

1655350803774.png

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı