Mining yaparken RX 5600 XT'ye zarar geliyor mu?

@Necati Adıyaman @emircanunlts @BerkayZ87 Öncelikle değerli yorumlarınız için çok teşekkür ediyorum. Cahilliğime verin, sadece ekran kartının tam gün tüm yük altında çalışması ömrünü çok azaltır mı veya zarar verir mi diye meraklanıyordum.
Oyun oynamak da ekran kartınızın ömrünü azaltır. Kısacası yaptığınız her şey ömrünü azaltır, mining ekstra olarak hızlıca ömür kısaltmaz.

GPU sıcaklığı ile VRAM sıcaklığı orantılı olarak yükseldiği için.
Yoo. VRAM'lerin üstünde soğutma bloğu olmayan ekran kartı modelleri var piyasada ve gereksiz ısınıyorlar. Neden direkt olarak VRAM sıcaklığına bakmak varken GPU sıcaklığına bakarak orantı kurmakla uğraşalım ki.

Yoo. VRAM'lerin üstünde soğutma bloğu olmayan ekran kartı modelleri var piyasada ve gereksiz ısınıyorlar. Neden direkt olarak VRAM sıcaklığına bakmak varken GPU sıcaklığına bakarak orantı kurmakla uğraşalım ki.
Mining yapılan kartlarda hiç rast gelmedim dediğinize. Eğer diyorsanız vardır, bilgim yok.

Mining yapılan kartlarda hiç rast gelmedim dediğinize. Eğer diyorsanız vardır, bilgim yok.
Miningle alakalı bir durum değil, tamamen kartın hatalı tasarımından ötürü. Üreticinin hatası yani. Bu sebeple öyle dedim.

Sıcaklık değerleri muhteşem, yıllarca çalışsa bile herhangi bir problem oluşturmaz.

@Necati Adıyaman @emircanunlts @BerkayZ87 Öncelikle değerli yorumlarınız için çok teşekkür ediyorum. Cahilliğime verin, sadece ekran kartının tam gün tüm yük altında çalışması ömrünü çok azaltır mı veya zarar verir mi diye meraklanıyordum.
Şöyle düşün internet kafede haşatı çıkartılmış 7 yıllık 1070'i adam söküp 1 yıldır mining yapıyor hala çalışıyorlar, oyunlar mining yapmaktan daha tehlikeli mesela 24 saat oyun oynasan o kart çok yaşamaz ama mining sabit sıcaklıkta stabil bir şekilde çalıştığı için bozulması çok zor, yapmanız gereken şey arada bir tozunu alıp termal macun değiştirmek. Fanlarda öyle kolay kolay bozulmaz bozulsa bile ucuz bir parça.

Aslında undervolt da yapılsa hem güç tüketimi hem de sıcaklık değerleri düşer. Güzel bir ayarla bu değerleri düşürerek yine aynı mh değerlerini alabilirsiniz.

47 derece GPU ve 70 derece VRAM ile oldukça iyi değerleriniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı