Mining Yapılmış Ekran Kartı Alınır mı?

bluetazy

Hectopat
Yer
Antalya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 7 7800x3D CPU
PNY RTX 4070 GPU
Scythe Ninja 5 İşlemci Soğutucu
HyperX Fury Renegade 2x16 GB 6000 Mhz Bellek
MSI x670 Gaming Plus MB
WD SN850 1 TB SSD
EVGA GQ 750 PSU
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Arkadaşlar tabii ki cevap genel olarak hayır. Fakat dikkat ettiğimde bilgisayar bileşenleri, özellikle ekran kartları hakkında yüksek bilgisi olanlar gayet normal alınabileceğini söylüyor.

GTX 1070 almak istiyorum. RX 590 almıştım fakat sıfır olmasına rağmen arızalı çıktı. Yenisini aldım bu defa da ekran kartı problemli çıktı, belli değerlerin düşürülmesi gerekiyordu. Bu hali ile de shutting gibi problemler verdi. İadesini gerçekleştirdim. AMD cephesini ekran kartı anlamında kapattım.

GTX serisinde sıfır düşünürsem gücüm 1060 modellerine yetebiliyor. Fakat bu kadar masraf ettiğim sistemimde 1070 olmasını istiyorum. 2. el almaya yöneldiğimde de doğal olarak kripto madenciliği ölme noktasında olduğu için her yer mining için kullanılmış kart dolu.

EVGA GTX 1070 FTW buldum. Satıcı kişi sürekli ekran kartı satan birisi. Miningli kartları gidip alıyor problemsiz olduğunu iddia ettiklerini satıyor. Yüzlerce referansı var ve sürekli online insanlar bahsettiğim referanslar. Kartın 17 ay garantisi bulunmakta. Düşünüyorum problem var ise Vektron'a gönderip yaptırabilir ya da sıfırını alabilirim. Yoksa 16 ay boyunca rahatlıkla kullanabilir miyim? İşte bu soru beyini kemiriyor.

Servislerin tavrı ne olur bilemiyorum. Örneğin RX 590 problemli çıktığı için direkt iade yaptım. Fakat bunda öyle bir şansım yok. Satıcı sen bozmuşsun deyip işin içinden sıyrılabilir. Ekran kartlarında mining ne kadar ömür çürütür? Benim bildiğim overclock geçtim kazıcılar underclock yaparak kullanım sağlıyor. Yarı iletken elemanların ömrünü de düşündüğümde bu yönden bir problem olacağını da düşünmüyorum. Bilgisi, fikri yahut tecrübesi olanlar yardımcı olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bildiğim kadarıyla mining olayında underclock dediğiniz işlem sadece çekirdek saat hızını kapsar. Bios mod gibi modlarla kartın sınırlandırılmış hız aşırtma kapasitesi ortadan kaldırılıp bellek saat hızı overclock edilir. Ve tekrar bildiğim kadarıyla bellekler çekirdeğe göre hız aşırtmaya daha hassas parçalardır. Üstüne bu kartın %100 güçte aylarca çalıştığını varsayıyorum. Bunlar göz önüne alınırsa epey riskli, yine de dediklerimde yanlışlar olabilir benden iyi bilen bir arkadaş varsa sana daha iyi yardımcı olabilir .

Bildiğin gibi bütün ürünlerin belli bir kullanım ömrü vardır. Mouse'ların, klavyelerin tıklama ömürleri gibi veya SSD'lerin yazma ömrü gibi. Ekran kartlarınada o yönden baktığında ve mining için OC yapılıp tüm gücüyle çalıştırılıp kullanıldığını düşünürsen, kesinlikle alınmaz. Mining yapanlar yüzünden ekran kartlarında fiyatlar arttı dövizle birlikte zaten. Bırakta ellerinde patlasın. Uyuz oluyorum mining yapanlara :)

Gtx 1070 düşünüyorsan yardımcı olabilirim hocam ben de gtx 1070'imi satıp rtx serisine geçme aşamasındayım

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı