Çözüldü Mint ve Manjaro beraber kurulu olunca Manjaro Grub'dan kernel panic hatası veriyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

lavanta

Kilopat
Yer
Ankara
Bilgisayarda SSD diskte Windows 11 var. Sabit diskte ise ayrı bölümlerde önce Manjaro sonra da Mint kurdum cinnamon ortamında. Mint kurulumu ile ortak bir grub ekranı geliyor Manjaro ve Windows da içeren. Mint sorunsuz açılıyor ancak Manjaro'yu açmaya kalkınca kernel panic hatası çıkıyor. Manjaro gelişmiş seçeneklerde kernel kurtarma kipi seçince Manjaro da açılıyor. Mint boot USB'deki boot-repair programıyla denedim ancak aynı sorun devam etti. Araştırdığım kadarıyla Manjaro'nun boot yöntemi farklı olduğundan ve Mint grub yapılandırmasından kaynaklı sorun çıkıyormuş. Nasıl düzeltebilirim? Makinede eski BIOS açılış var.

Evet, bunlar Mint tarafında uygulanacak.
Denedim ancak pek fark olmadı gibi.

Kod:
/etc/grub.d/30_os-prober dosyasındaki LINITRD="`echo ${LINUX} | cut -d ':' -f 5`" satırını LINITRD="`echo ${LINUX} | cut -d ':' -f 5 | tr '^' ' '`" şeklinde değiştirip kaydedeceksiniz. Son olarak aşağıdaki komutu çalıştırın.

sudo update-grub

Bunları da uyguladım. Klasörü yönetici modunda açıp kaydettim.
Linkteki konuda bu mesajdakileri de uygulanınca sorun kalmadı.

Son düzenleme:
Bu durumda, sen de grub-customizer kurmuş olmalısın. Grub-customizer kendi yapılandırma dosyalarını kullanıyor, varsayılanların üzerine yazıyor ve bazı sorunlara neden olabiliyor.
Kastettiğim, konuda geçen bu linkti. How can I boot into Arch Linux using initramfs, in Ubuntu's grub?
Customizer kurmadım. Zararlı olduğunu daha önce de okumuştum.

@OzgunP biraz konu dışı bir sorum olacak.

Kod:
sudo update-grub
Sourcing file `/etc/default/grub'
Sourcing file `/etc/default/grub.d/50_linuxmint.cfg'
Sourcing file `/etc/default/grub.d/init-select.cfg'
Grub yapılandırma dosyası oluşturuluyor ...
Bulunan linux kalıbı: /boot/vmlinuz-5.4.0-89-generic
Bulunan initrd kalıbı: /boot/initrd.img-5.4.0-89-generic
Bulunan linux kalıbı: /boot/vmlinuz-5.4.0-74-generic
Bulunan initrd kalıbı: /boot/initrd.img-5.4.0-74-generic
Bulunan Manjaro Linux (21.1.6), /dev/sda1 üzerinde
Bulunan Windows Recovery Environment, /dev/sda3 üzerinde
Bulunan Windows Recovery Environment, /dev/sdc1 üzerinde
Bulunan Windows Recovery Environment, /dev/sdc2 üzerinde
bitti

Çıktıda da gördüğünüz gibi Windows satırları Recovery Environment diye yazılıyor. Bunları sadece Windows veya Windows 11 diye nasıl değiştirebiliriz?
Bunun da çözümü buldum. Buraya aktarıyorum.

/boot/grub/ klasöründeki grub.cfg dosyasında değişim yaptım. Kaynak: How to edit the text of the Grub menu's options?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı