Mitolojik yaratıklar gerçek olabilir mi?

Ben kimsenin otururken dolunaylarda kurda dönüşen insanları, ya da sarımsaktan tiksinen kan emici vampirleri uydurduğunu düşünmüyorum.
Mesela Türk mitolojisinde çift başlı kartal varmış. (Semrük) Belki de gerçekten çift başlı kartal görmüş olabilirler. Günümüzde çift başlı insan ve hayvanları görüyoruz. Fakat bu örnek; absürt seviyedeki mitolojik karakterlerin uydurma hayaller olmadığı anlamına gelmez.
1663242941996.png

Örnek absürt karakter: Yunan mitolojisinde çoban tanrısı PAN. (Böyle bir şey görmeleri mümkün değil.)
1663243453672.png

Örnek absürt karakter: Arap islam mitolojisinde uçan at olarak bilinen BURAK. (Böyle bir şey görmeleri mümkün değil.)
1663243629697.png

"Bir deli kuyuya taş atmış, kırk akıllı çıkaramamış" diye atasözü var. Yani birisinin uydurduğu bir hikayenin insanlar arasında yayılması doğal. Kurtadam gördüm der, ne bir kanıt, ne de bir gören olur. Ama dillenir durur. Bunun gerçek olmadığını bilen kişiler de ortalığı karıştırmak için hikayeyi canlı tutmaya çalışır. Gördüklerini abartan kişiler de olur. Gerçeklik payları yok.

Mesela vampir uydurmaları da Rumen lideri Kazıklı Voyvoda yüzünden ortaya atılmıştır. Kendisine Kont Drakula'da deniyordu. Adam savaşta aldığı esirleri kazığa bağlayarak akan kanlarını şarap bardağında içtiği için vampir sıfatı yapıştırmışlardı. Filmlerde anlatılan türden vampir değil yani. Normal psikolojisi bozuk bir insan kendisi. Kan içen başka insanlar için de vampir denmiştir. Ama insan dışı varlık değiller. Saçma inançlarından dolayı insan kanı içen tiplemeler bunlar. Şu an hala haberlere çıkan insan kesip yiyen katiller mevcut.

Monoton hayatımızdan ötürü aksiyon olsun diye insan dışı varlıkları uyduranlar oluyor. Veya gündem değiştirmek için. Fark ederseniz zaten günümüzde bu insanlar çok az. Hep geçmiş zamanın cehaletinin ekmeğini yiyenlerin uydurmaları günümüze taşınıyor. Günümüzde "Şu ormanda cadı varmış. Ve çocukları kurbağaya çeviriyormuş!" dese biri ha s.... ordan dersin ve güler geçersin. Çünkü artık insanlar bilinçli. Geçmişteki gibi kara cahil değiller. Sadece din altında hurafelere inanmalar devam ediyor. O da inançtan dolayı bir süre daha devam eder. Ama yıllar sonra dinler ortadan kalktığında öyle bir şey de kalmayacak.

Sizce gerçek olabilir mi? Ben kimsenin otururken dolunaylarda kurda dönüşen insanları, ya da sarımsaktan tiksinen kan emici vampirleri uydurduğunu düşünmüyorum. Bunların bir yerlere dayandırılması gerekiyor. Yani sanmıyorum ki orta çağda Fransa'da bir köyde birisi kurt adam gördüm deyip tüm dünyaya yayıldığını. Acaba gerçekten bazı sebeplerden ötürü insanlar kadim varlıklara dönüşebilir mi? Ya da bu dünyadan olmayan varlıkların Dünya'ya gelmesi sonucu bıraktıkları bazı izlerdir?

Eki Görüntüle 1508953
Eki Görüntüle 1508954
Kurtları korur. Çünkü Türkler kurttan türemiştir. Hemen hemen tüm Türk boyları ortak bir inanış olarak dişi kurttan türediklerine inanırlar. İlk defa Hun ve Vusun (Wu-Sun) ortak söylencesinde yer alan bir öyküye göre Hun hükümdarı tarafından öldürülen Vusun kağanının küçük oğlu çöle bırakılmış ve onu da dişi bir kurt emzirmiştir. Bunu gören Hun kağanı çocuğu yanına alarak yetiştirmiş krallığını ona geri vermiştir. Dişi kurttan türeme efsanesi Aşına (E-Çine) adlı dişi kurt efsanesinde en yetkin biçimine ulaşmıştır. Göktürklerin türeyiş efsanesine göre ataları olan kişi henüz bir çocukken düşmanları tarafından ailesi öldürüldükten sonra bir bataklığa atılır ve burada dişi bir kurt tarafından bulunup emzirilir. Daha sonra da onunla evlenir. Doğan on çocuk, Göktürklerin on boyunu oluşturur. Aşına ailesi bu çocuklardan birinin soyundan gelmektedir ve Göktürk Devletini de bu aile kurmuştur. Börü sözcüğü Uygurcada Peri şeklinde söylenmiştir.

Kaynak: Wikipedia

Yani neden Kurt Ana bir kurt adam olmasın? Tamam bu sadece bir efsane ama bu efsanenin çıkış kaynağı neresi?

Kim demiş Türkler te şurdaki kurtlardan geliyor. Belki dönemin hükümdarlarının halkı motive etmek için uydurduğu bir şeydir?

Ama sorun şu ki tarih öncesi dönemlerin neredeyse hepsinde kurtlu, vampirli falan bir şeyler var.

Yunan mitolojisi falan açıklanabilir. Yıldırımdan korkuyorlar yıldırım tanrısı falan ama bu işin bence araştırılması lazım. Abi neden yani? Niye ya? Neden daha Asya'daki adamın Afrika'dan Afrika'daki adamın Avrupa'dan haberi olmadığı dönemde neden kurt adamlar var?

Fransızca fotoğrafı örnek olsun diye koydum.

Her neyse:
Alfa, Beta, Omega :D
Bana inandırıcı gelmiyor

Geri
Yukarı